Громади можуть витрачати вільний залишок бюджету лише на певний перелік напрямів

Президент України підписав Закон «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» ...

Додано:
havrylenkova

aa4f743083dedf648641f5f6b2c8fc08
Громади можуть витрачати вільний залишок бюджету лише на певний перелік напрямів

Президент України підписав Закон «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» № 3428-IX від 08.11.2023 р. Саме він визначає, куди громади можуть спрямовувати вільні залишки місцевого бюджету в умовах воєнного стану.

Команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Харківській області продовжує консультувати місцеві громади і організувала інформаційну сесію, щоб відповісти на запитання представників фінансових органів ОМС.

За словами радниці із питань муніципальних фінансів та управління офісу Марини Гончаренко, серед найгостріших тем, які турбують ОМС — обмеження переліку напрямів спрямування вільних залишків місцевих бюджетів в умовах воєнного стану.

«У 2024 році вільні залишки коштів місцевих бюджетів та залишки коштів спеціального фонду місцевих бюджетів (крім власних надходжень бюджетних установ та субвенцій з інших бюджетів, а також коштів місцевих внутрішніх та зовнішніх запозичень), які утворилися на кінець бюджетного періоду, спрямовуються за рішеннями відповідних місцевих рад (військових адміністрацій) виключно на напрями, які передбачені п. 22-8 Прикінцевих положень Бюджетного кодексу України.

Перелік включає:

 • оплату праці з нарахуваннями працівників бюджетних установ;
 • придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
 • забезпечення продуктами харчування;
 • оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
 • обслуговування та погашення місцевого боргу;
 • соціальне забезпечення;
 • створення умов для лікування, відновлення та реабілітації осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
 • заходи та роботи з територіальної оборони та мобілізаційної підготовки;
 • підтримку сил безпеки і оборони;
 • проектування, будівництво, ремонт захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення та облаштування приміщень, які плануються до використання для укриття населення;
 • будівництво фортифікаційних споруд;
 • платежі, пов’язані з виконанням гарантійних зобов’язань Автономної Республіки Крим, обласної ради чи міської територіальної громади (з можливістю передачі таких коштів іншому місцевому бюджету).

«Хочу звернути увагу громад, що один з напрямів спрямування вільних залишків – обслуговування та погашення місцевого боргу – стосується саме обслуговування та погашення загальної суми боргових зобов’язань громади з повернення отриманих та непогашених кредитів (позик) станом на звітну дату, що виникають внаслідок місцевого запозичення, однак не стосується кредиторської заборгованості», – наголосила Марина Гончаренко.

Також вона відповіла на нагальні питання громад: використання додаткових 4% ПДФО, міжбюджетні трансферти, зокрема, розподіл додаткової дотації на виконання повноважень ОМС, індексація доходів у 2024 році, законодавчо встановлені механізми фінансової підтримки національної безпеки та оборони з місцевих бюджетів.

Радниця надала роз’яснення щодо форми подання прогнозних показників місцевих бюджетів на 2025-2026 рр., планування мінімального податкового зобов’язання та реалізації чинних законодавчих вимог до оприлюднення бюджетної інформації.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Детінізація тютюнового ринку та результати євроінтеграційної акцизної політики в Україні

Акліматизуватись до змін в часи кризи

Курс з цифрової освіти для українських школярів продовжує роботу у 2024 році

Запровадження громадського бюджету в умовах воєнного стану: роз’яснення експертів U-LEAD

«Майдан навчив нас вірити у перемогу»: обговорення документального фільму «Євромайдан. Чорновий монтаж»

День пам’яті майданівця та Героя України Тараса Матвіїва провели у Музеї Майдану