Freedom House: “Свобода у світі 2021″ свідчить про те, що менш ніж п’ята частина світового населення живе у повністю вільних країнах

У 2020 році авторитарні суб'єкти стали сміливіші, поки найбільші демократії були зосереджені на внутрішніх проблемах, що сприяло погіршенню рівня глобальної свободи 15-й рік поспіль згідно зі звітом ...

unnamed
Freedom House: “Свобода у світі 2021″ свідчить про те, що менш ніж п’ята частина світового населення живе у повністю вільних країнах

У 2020 році авторитарні суб’єкти стали сміливіші, поки найбільші демократії були зосереджені на внутрішніх проблемах, що сприяло погіршенню рівня глобальної свободи 15-й рік поспіль згідно зі звітом «Свобода у світі 2021», який щорічно оцінює рівень політичних прав і громадянських свобод у країнах та територіях, опублікованим сьогодні Freedom House. 

У звіті зазначено, що частка країн, які отримали статус «Невільні», досягла найвищого рівня з моменту початку спаду демократії у 2006 році. Крім того, кількість країн, в яких спостерігається погіршення політичних прав і громадянських свобод, перевищує кількість країн, де зафіксовано покращення, з найбільшим розривом за 15-літній період. У звіті знижені показники рівня свободи 73 країн, які представляють 75 відсотків населення світу. До цього переліку відносяться не лише авторитарні держави, такі як Китай, Білорусь і Венесуела, а й проблемні демократії, такі як США та Індія.

Рівень свободи в Україні знизився, оскільки реформаторська кампанія президента Зеленського застопорилася на тлі пандемії та політичної корупції, що вилилося в конституційну кризу. У Криму та на Східному Донбасі – територіях, які знаходяться не під де-факто контролем українського уряду – політичні права та громадянські свободи продовжили занепадати. На Східному Донбасі суворі і часто довільні обмеження переміщень на і з підконтрольних уряду частин України серйозно нашкодили понад одному мільйону пенсіонерів, які були позбавлені можливості їздити на підконтрольну українському уряду територію для отримання пенсійних виплат або вирішення інших важливих особистих справ. У Криму ескалація переслідувань мусульман, українських православних і «свідків Єгови», включно з десятками затримань і тривалими тюремними строками для вірян, зробила мирне вираження релігійних вірувань та практику віри ще більш небезпечними.

Однією з найбільш значних змін року стало зниження статусу Індії з “Вільної” на “Частково вільну”, яке означає, що на цей час у «Вільних» країнах проживає менш ніж 20 відсотків населення світу — найменша частка з 1995 року. Політичні права та громадянські свободи в Індії знаходяться під ударом з того часу, як Нарендра Моді став прем’єр-міністром у 2014 році. Під керівництвом його індуїстського націоналістичного уряду відбувається посилений тиск на правозахисні організації, зростає залякування науковців і журналістів та частішають напади на ґрунті ненависті, зокрема лінчування, спрямовані на мусульман. Падіння посилилося після переобрання Моді у 2019 році, а реакція уряду на пандемію коронавірусу у 2020 році характеризувалась подальшими порушеннями основних прав людини.

У Білорусі та Гонконгу масові протести прихильників демократії зіткнулись із жорсткими репресіями з боку урядів, які значною мірою ігнорували міжнародну критику. Військовий наступ азербайджанського режиму в Нагірному Карабаху побічно поставив під загрозу нещодавні демократичні здобутки у Вірменії, в той час, як збройний конфлікт в Ефіопському штаті Тиграй розбив надії на попередні політичні поліпшення в цій країні з 2018 року. У всіх чотирьох випадках особливо помітний певний ступінь втручання з боку автократичних сусідів: Росія надавала підтримку режиму в Білорусі, Китай посилив репресії в Гонконзі, уряд Туреччини допомагав своїм азербайджанським колегам, а лідер Ефіопії звернувся за підтримкою до Еритреї.

Згубний вплив режиму у Китаї, найбільш густонаселеної диктатури у світі, у 2020 році сягав далеко за межі Гонконгу. Пекін посилив свою глобальну кампанію дезінформації й цензури, аби протистояти наслідкам приховування первісного спалаху коронавірусу, що серйозно завадило швидкій глобальній відповіді в перші дні пандемії. Китайські зусилля також включали посилення втручання у внутрішньополітичні дискурси іноземних демократій, а також транснаціональне розповсюдження порушень прав, характерних для континентального Китаю. Крім того, китайський режим посилив вплив у міждержавних інституціях, таких як Рада ООН з прав людини, з якої Сполучені Штати вийшли у 2018, і через яку Пекін нав’язував концепцію так званого невтручання, що дозволяє безкарно порушувати демократичні принципи і стандарти прав людини паралельно із заохоченням створення автократичних альянсів.

Потреба реформ у Сполучених Штатах

Хоча Сполучені Штати залишаються у статусі “Вільної” країни, в останній рік президентства Дональда Трампа вони пережили подальший демократичний спад. Показники США в рейтингу “Свобода у світі” за останнє десятиліття знизилися на 11 пунктів, і в одному тільки 2020 році впали ще на три пункти. Ці зміни вивели країну з когорти інших провідних демократичних держав, таких як Франція та Німеччина, і призвели до компанії держав зі слабшими демократичними інституціями, такими як Румунія чи Панама.

Вплив COVID-19

Реакція урядів на пандемію COVID -19 посилила глобальний занепад демократії. Репресивні режими й лідери-популісти спрямовували зусилля на зниження прозорості, поширення неправдивої або оманливої інформації та на обмеження невигідної інформації або критичних поглядів. Багато з тих, хто висловлював заперечення проти дій своїх урядів у зв’язку з пандемією, зіткнулися з переслідуванням або притягненням до кримінальної відповідальності. Карантинні обмеження іноді були надмірними або політизованими та часто супроводжувалися жорстокістю з боку органів безпеки. Антидемократичні лідери в усьому світі використовували пандемію як прикриття, щоб послабити політичну опозицію і консолідувати владу.

Стійкість демократії

Попри численні втрати в галузі свободи, зафіксовані у звіті «Свобода у світі 2021», люди у всьому світі залишаються прихильними боротьби за свої права, а демократія продовжує демонструвати свою дивовижну стійкість. У 2020 році у ряді країн були проведені успішні вибори, незалежні суди забезпечували перевірки зловживань владою, журналісти навіть в найбільш репресивних умовах розслідували правопорушення з боку урядів, а активісти наполегливо кидали виклик недемократичним практикам.

Наприклад, після спірних виборів у Малаві в середині 2019 року судді не піддалися спробам підкупу і тиску з боку чинної адміністрації та оголосили нові вибори. Кандидат в президенти від опозиції Лазарус Чаквера виграв повторне голосування 2020 року з комфортним відривом. Цей інцидент став вирішальною перемогою демократичних інститутів Малаві та став позитивним прикладом судової незалежності для інших африканських держав.

У Тайвані, одній з найефективніших демократій в Азії, уряд ефективно зупинив коронавірус, не вдаючись до зловживань, що різко контрастувало з авторитарним Китаєм, де режим просував свої драконівські заходи як зразок для всього світу. Ще до того, як вдарив вірус, тайванські виборці відбили політизовану кампанію дезінформації Китаю і впевнено переобрали президентку, яка виступає проти об’єднання з материком.

Ключові висновки

  • Звіт «Свобода у світі 2021» ознаменував 15-й рік поспіль падіння рівня глобальної свободи. Зі 195 незалежних країн, проаналізованих у звіті, 73 – зіткнулись із сукупним зниженням показників і тільки 28 – домоглися поліпшень, що становить найбільший розрив за 15-річний період. Станом на зараз, 54 країни є «Невільними», на їх частку припадає 38 відсотків населення світу, що є найвищим показником з моменту початку спаду рівня глобальної свободи.
  • Після зміни статусу Індії з «Вільної» на «Частково вільну», менш ніж 20 відсотків світового населення проживає у «Вільних» країнах, найнижчий показник з 1995 року.
  • Пандемія COVID-19 посилила спад демократії. Сумарне зниження на 42 бали в 36 країнах і територіях було пов’язано з пандемією.
  • Маяки демократичних надій намагаються загасити. Freedom House відзначила 39 країн і територій, в яких відбувалися великі продемократичні протести у 2019 році. У 23 з них (майже 60%) загальні показники свободи знизилися у 2020 році.
  • Показники Сполучених Штатів Америки, що залишилися “Вільної” країною, впали на три пункти у 2020 році, а в цілому за останнє десятиліття – на 11 пунктів за 100-бальною шкалою звіту.

Основні висновки щодо України

  • У 2020 році в Україні понад мільйон громадян отримали позитивні тести на COVID-19 і 18 533 особи померли. Попри введені владою обмеження на пересування й відвідування громадських місць, більшість запроваджених заходів було визнано такими, що відповідають епідеміологічній ситуації.
  • У жовтні 2020 року у ЗМІ з’явилися численні повідомлення про те, що голова Конституційного суду Олександр Тупицький нібито незаконно отримав у власність землю в окупованому Криму, не задекларував елітну нерухомість у Києві й був причетним до гучної справи щодо суддівського шахрайства.
  • Крім того, у жовтні Конституційний суд скасував численні норми антикорупційного законодавства, якими була встановлена вимога про публічне декларування активів державними службовцями та іншими публічними посадовими особами й передбачалося притягнення до кримінальної відповідальності за неподання декларацій. Завдяки цим законам чимало суддів, які оприлюднили свої статки, опинилися під слідством.
  • У листопаді й грудні Президент Зеленський намагався розпустити Конституційний суд після скасування останнім важливих положень антикорупційного законодавства. Хоча Суд так і не розпустили, Верховна Рада прийняла нові, проте м’якші, норми законодавства на заміну скасованим антикорупційним положенням.

Основні Висновки щодо Східного Донбасу

  • Пандемія коронавірусу надзвичайно негативно вплинула як на здоров’я населення, так і на економіку території, яка й без того перебувала не в найкращому стані. Надходили повідомлення про переповнені лікарняні палати та нестачу медичного персоналу й обладнання, а також про періодичні протести через заборгованість із заробітної плати. Навесні сепаратисти припинили два шахтарських страйки шляхом репресій та фінансових поступок.
  • У середині березня були закриті контрольно-пропускні пункти в’їзду-виїзду на підконтрольну українській владі територію. Їх роботу було частково відновлено лише влітку, в результаті чого багато хто з пенсіонерів був позбавлений можливості отримувати пенсійні виплати на контрольованих українським урядом територіях. Бюрократичне та свавільне обмеження свободи пересування також перешкодило доставці гуманітарної допомоги з Росії, Організації Об’єднаних Націй (ООН) та від Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ).
  • Після пов’язаної з карантином перерви, що тривала з березня по липень, було відновлено видачу за спрощеною процедурою російських паспортів громадянам України, які проживають на окупованих територіях. Станом на середину грудня, за оцінками, російське громадянство отримали понад 350 000 місцевих жителів, хоча, здається, що темпи видачі російських документів сповільнюються.
  • Точних даних про чисельність місцевого населення досі немає, оскільки сепаратистська де-факто влада не оприлюднила жодних результатів перепису населення, проведеного в жовтні 2019 року.

Основні Висновки щодо Криму

  • У березні, у відповідь на пандемію COVID-19, кримська де-факто влада ввела суворі обмеження на проведення зібрань, але вони застосовувалися вибірково, оскільки військовий парад, що відбувся в червні на честь перемоги СРСР у Другій світовій війні, пройшов, за наявною інформацією, без особливих змін. У вересні медичні працівники звинуватили місцеву владу в поданні недостовірної інформації про кількість померлих від COVID-19.
  • У вересні Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оприлюднило доповідь щодо ситуації з правами людини в Криму, в якій вказало на такі порушення, як: продовження свавільних затримань та обшуків, катування затриманих, втручання у роботу журналістів, порушення принципів належного здійснення правосуддя та інші серйозні правопорушення.
  • У березні місцеві суди винесли перші вироки про тюремне ув’язнення «свідків Єгови» за їхню релігійну діяльність, зокрема засудили одного з членів цієї релігійної організації до шести років позбавлення волі за спробу організації приходу. У вересні суд задовольнив апеляцію прокуратури та виніс вирок про позбавлення волі іншого послідовника «свідків Єгови».

 

Огляд частини звіту про Україну українською та англійською мовами
Огляд частини звіту про Східний Донбас українською та англійською мовами
Огляд частини звіту про Крим українською та англійською мовами
Огляд звіту: (Англійська)/

 

Джерело: Freedom House Ukraine.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році