Експертний форум Україна – Білорусь: пошук точок дотику

І Україні, і Білорусі варто зрозуміти, що в кожної сторони є свої інтереси й активніше шукати, де ці інтереси збігаються, а не розходяться. Експерти з сусідніх країн знаходили такі точки дотику й ...

Додано:
Yuliya Pushchenko

45628115_1942918846017655_3730315844039737344_n
Експертний форум Україна – Білорусь: пошук точок дотику

І Україні, і Білорусі варто зрозуміти, що в кожної сторони є свої інтереси й активніше шукати, де ці інтереси збігаються, а не розходяться. Експерти з сусідніх країн знаходили такі точки дотику й формували рекомендації для влади на першій установчій сесії українсько-білоруського форуму 6 листопада у Києві.

“Ми очікуємо, що експертний діалог дозволить правильно прогнозувати наші дії, мати реалістичні очікування і вірно розуміти логіку поведінки іншої сторони: як на рівні держави, так і на рівні суспільств”, – зазначив Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”, відкриваючи дискусію.

На перший план обговорення очікувано вийшли питання безпеки.

“Остання інформація, що Білорусь готова взяти участь у миротворчій місії в Україні викликає більше запитань, ніж відповідей. В Україні не конфлікт, а війна з Росією. І погодиться на те, що Білорусь, країна-член Організації Договору колективної безпеки, буде брати участь в місії, неможливо. Нам не потрібна друга Абхазія або Придністров’я. Ми хочемо цей конфлікт вирішити за сприяння ООН”, – наголосив Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України.

Підтримка Білоруссю російської позиції на міжнародних майданчиках – болюче питання для України, яке не залишили поза увагою українські аналітики. Однак їхні білоруські колеги наполягали: офіційний Мінськ не може собі дозволити поводитися по-іншому.

“Чи має Білорусь право на власні національні інтереси у зовнішній політиці або її дії повинні оцінюватися крізь призму інтересів інших держав? Базовий інтерес в сьогоднішніх умовах –  виживання суверенної держави. У цих умовах Білорусь дотримується того нейтралітету, який вона може собі дозволити. Якщо вона буде діяти інакше, то в кінцевому підсумку ніхто, ні Захід, ні Схід, не зможе Білорусі допомогти зберегти власні безпеку і суверенітет”, – підкреслив Євгеній Прейгерман, керівник експертної ініціативи “Мінський діалог”.

Та навіть в такій ситуації Україна відчуває підтримку сусіда.

“Попри тісні політичні та економічні зв’язки Білорусі з Росією, участь в спільних інтеграційних проектах, білоруське керівництво підтримало територіальну цілісність і суверенітет України, засудило російську агресію. Всупереч проросійської позиції, Лукашенко неодноразово публічно заявляв про підтримку народу України й про готовність до подальшої співпраці, переважно в економічній сфері”, – зауважив Геннадій Максак, голова Ради зовнішньої політики “Українська призма”

Саме на економічній співпраці й варто зосередити зусилля, погодилися експерти.

“Перша передумова для реалізації потенціалу відносин Україна-Білорусь – це їх максимальна деполітизація. Перш за все, треба відійти від тієї стратегії, яку нам нав’язує Російська Федерація: “або Схід, або Захід”. Нам потрібно спиратися на інтеграційну стратегію “і Схід, і Захід”, яка вигідна й Україні, і Білорусі. Але реалізація такої стратегії неможлива, поки триває агресія Росії”, – вважає Петро Бешта, заступник директора політичного департаменту МЗС України.

Україна і Білорусь безперечно цікаві одна одній і мають скористатися з тих можливостей, які дає співробітництво.

“Для білоруських компаній Україна з тими преференціями, які у неї є, може стати хорошим майданчиком для виходу на європейські ринки. А для українських компаній основні можливості у співпраці з Мінськом – в доступі до російського ринку”, – зауважив Даніель Крутнцинна, член наглядової ради Банку розвитку Республіки Білорусь.

Учасники форуму лише розпочали експертну дискусію та визначили больові точки двосторонніх відносин. Продовжать діалог на наступній сесії форуму вже у грудні в Мінську.

Форум організувала Рада зовнішньої політики “Українська призма” за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в рамках проекту Громадська синергія під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та в партнерстві з Громадською радою при Міністерстві закордонних справ України.

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження»


 

Останні публікації цього розділу:

Від цілі до ефективності місцевих бюджетів або що може програмно цільовий метод

МРПР про рецепти долання викликів реформ на Миколаївщини

Встановлено відповідальність за булінг та вперше надано визначення цьому терміну на законодавчому рівні

Підходи до вирішення питань адміністративно-територіального устрою та проблем самоврядування районного рівня на прикладі Херсонської області

Громадські організації об’єдналися в коаліцію для захисту прав людини на Донбасі

Громадським активістам Рівненщини розповіли про правові особливості кадрового менеджменту