Для зарахування дитини ВПО у садок довідка з місця роботи не потрібна: пояснення юриста

Через війну та вимушений переїзд із рідних громад чимало українських сімей стикнулися з проблемою влаштування дітей у дошкільні заклади освіти. Враховуючи, що батьки змушені шукати нове місце роботи, ...

Робота активістів у Херсонському NGO Хабі
Для зарахування дитини ВПО у садок довідка з місця роботи не потрібна: пояснення юриста

Через війну та вимушений переїзд із рідних громад чимало українських сімей стикнулися з проблемою влаштування дітей у дошкільні заклади освіти. Враховуючи, що батьки змушені шукати нове місце роботи, щоб і прогодувати сім’ю, і мати взагалі за що жити, у тому числі орендувати житло, питання дитячих садочків стало дуже гострим. Маючи дітей дошкільного віку, піти на роботу без садка, стало неможливим. Хоч закон і гарантує право дитини на дошкільну освіту та першочергове зарахування дітей зі статусом ВПО, реалізувати його стало майже неможливим. Щоб захистити свої права та знайти шлях вирішення проблеми, громадяни почали звертатися до організацій громадянського суспільства та юристів.

До ГО “Громадський центр “Нова генерація” надійшли звернення жінок ВПО, які не можуть влаштувати своїх дітей дошкільного віку в дитячі садочки:

Через повномасштабну війну росії проти України та окупацію Херсонщини ми реколували нашу організацію в Івано-Франківськ. У вересні ми, за підтримки USAID, спільно з партнерами БФ “Херсон нескорений” відкрили Херсонський NGO Хаб. Це коворкінг-простір, де новомістяни з Херсонщини отримують, зокрема, інформаційну, юридичну та гуманітарну допомогу. Тут працюють громадські активісти, проходять різні культурні та просвітницькі заходи, навчальні курси, реалізуються мистецькі та волонтерські ініціативи.

Робота активістів у Херсонському NGO Хабі

Робота активістів у Херсонському NGO Хабі

Наш Хаб — це більше, ніж простір, це ціла система, в якій різні партнери надають різні послуги та допомагають людям. Місце, куди херсонці приходять знайомитись між собою, встановлювати нові соціальні контакти та вирішувати спільно проблеми, з якими вони стикаються. З однією з таких проблем працюємо і ми. 

До нашої організації надійшли звернення жінок ВПО, які не можуть влаштувати своїх дітей дошкільного віку в дитячі садочки. Коли вони намагалися це зробити, то отримували відмову. Враховуючи, що лише на Прикарпатті зареєстровано 8800 ВПО саме з Херсонщини, проблема влаштування дітей у дитячі садочки, насправді, масштабна. І є одним із основних викликів для новомістян”, – розповідає виконавча директорка ГО “Громадський центр “Нова генераціяОксана Глєбушкіна. 

Оксана Глєбушкіна - виконача директорка ГО _Громадський центр _Нова генерація_

Оксана Глєбушкіна – виконавча директорка ГО “Громадський центр “Нова генерація”

Вона пояснює, що, зокрема, у рамках проєкту “Посилення голосу херсонських активістів проти російської окупації”, організація займається різними адвокаційними кампаніями. І щоб допомогти жінкам, вирішили дослідити питання та провели серед батьків ВПО опитування щодо доступності дитячих садочків у приймаючих громадах:

Ініціативна група громадських організацій Херсонщини провела опитування через заповнення Гугл-форми у різних областях України. Всього ми отримали під сотню відповідей батьків. З’ясовували, що саме стає на заваді влаштуванню дітей у садок. І головне – як саме ми, як організації громадянського суспільства, можемо допомогти вирішити цю проблему у громадах”, – пояснює Оксана Глєбушкіна.

Громадські організації Херсонщини проводили опитування серед батьків ВПО

Громадські організації Херсонщини проводили опитування серед батьків ВПО

Основна причина відмови – вимога довідок з місця роботи 

Проаналізувавши ситуацію, активістки з’ясували, що типовими причинами відмови у зарахуванні дітей ВПО у садки, озвучені батькам керівниками громад і самими закладами, є: 

1) відсутність місць у закладах;

2) вимога від одного з батьків (у деяких громадах – від двох батьків одночасно) у наданні довідки про офіційне працевлаштування. 

В опитуванні батьки назвали 2дві найпоширеніші причини відмови

В опитуванні батьки назвали дві найпоширеніші причини відмови

І тут коло замкнулося. Адже, щоб піти на роботу, потрібно влаштувати дитину в садок. А щоб влаштувати дитину у садок, потрібно довідку з офіційного місця роботи. Усі ми розуміємо, що багато хто чіпляється за будь-яку можливість роботи та заробітку. І часто вона не є з офіційним працевлаштуванням. І ця проблема була й до повномасштабного вторгнення. 

Після відкриття закладів дошкільної освіти у травні-червні стало відомо, що, по суті, групи у садках неповні, оскільки батьки не могли надати довідки. То чи є у такому випадку здоровий глузд? А головне, чи законно вимагати від батьків ВПО такі довідки з місця роботи? 

Вимагати довідки про офіційне працевлаштування – незаконно 

У “Новій генерації” кажуть, що юристка організації склала правовий висновок, у якому виклала законодавчі підстави для зарахування дітей ВПО до закладів дошкільної освіти.

Як законодавство України регулює це питання: 

  1. Правовий статус внутрішньо переміщених осіб, в тому числі малолітніх, врегульований Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
  1. ЗУ «Про дошкільну освіту» гарантує всім громадянам України, в тому числі ВПО, незалежно від їх місця проживання, рівні права на здобуття дошкільної освіти. 

Всі дитячі садочки в Україні при зарахуванні дітей мають керуватися, перш за все, цим Законом, а також Положенням про заклад дошкільної освіти. У ньому зазначено дві ключові норми, які впливають на зарахування дітей ВПО до закладів дошкільної освіти. Цих норм мають дотримуватися, в тому числі, і органи місцевого самоврядування, приймаючі та впроваджуючи рішення щодо особливостей зарахування дітей до ЗДО. 

  1. Діти з числа ВПО чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, мають право першочергового зарахування до державних (комунальних) ЗДО;
  2. Пунктом 9 Положення про ЗДО визначений виключний перелік документів, необхідних для зарахування дітей в заклад дошкільної освіти. Він включає:  заяву одного з батьків, копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку з висновком про можливість відвідувати ЗДО та інші документи, надання яких зумовлене медичними та/або педагогічними потребами дитини. Отже,  довідка з місця роботи одного (обох) з батьків не є документом, необхідним для зарахування дитини до ЗДО. 

Закон – на боці дитини

На офіційній сторінці Мінреінтеграції України  є роз’яснення від 9 листопада 2022 року про те, що у ВПО немає обов’язку надавати довідку з місця роботи для реалізації свого права на влаштування дитини в ЗДО. Аналогічне роз’яснення є і на сайті Урядового порталу. Та й на сайті Міністерства освіти і науки у переліку документів для зарахування дитини у садок довідок з місця роботи батьків немає. Тому вимоги надавати такі довідки суперечать законодавчим нормам. 

Тенденція вимоги від батьків ВПО довідок з місця роботи є не лише на Прикарпатті, а й в інших регіонах, де приймають людей, які змушені були виїхати через війну. Такі незаконні вимоги викликають у людей обурення.  А чиновники аргументують таке рішення тим, що якщо у когось із батьків немає довідки про офіційне працевлаштування, то вони де факто не працюють, тому можуть бути зі своїми дітьми вдома.

Проте батьки і надалі залишаються без роботи та можливості заробітку, а діти ВПО — без дошкільної освіти та спілкування з однолітками, яке, безумовно, сприяє інтеграції у нове середовище. В умовах війни люди масово втратили роботу і намагаються заробити навіть неофіційними способами. Тож, мова про “сидіння вдома з дітьми” у той час, як держава гарантує ВПО право на першочергове зарахування, є недоречними та незаконними. 

Крім того, МОН ще в березні підготувало лист «Про зарахування до закладів дошкільної освіти дітей із числа внутрішньо переміщених осіб» з проханням до територіальних громад швидко реагувати на потреби маленьких українців та сприяти зарахуванню дітей ВПО дошкільного віку до закладів освіти. 

У працевлаштуванні ВПО мають бути зацікавлені і приймаючі громади

Юристи кажуть, що відмову у зарахуванні ВПО через відсутність довідки про офіційне працевлаштування одного чи двох батьків варто оскаржувати через суд. Проте варто розуміти, що проблема потребує комплексного вирішення. 

Оксана Глєбушкіна розповідає, що зараз організація працює над створенням коаліції громадських організацій та залученням експертів, які допоможуть в публічній експертній дискусії відшукати альтернативні шляхи забезпечення рівного права на доступ до закладів дошкільної освіти в приймаючих громадах:

“Ми впевнені, що в цьому мають бути зацікавлені не лише ВПО, а й приймаючі громади. Бо, на жаль, багато хто вже не зможе повернутись у свої домівки в рідні міста та села. А це означає, що сім’ї з дітьми залишатимуться в тих громадах, де вони є зараз. Попит на послуги дитячих садочків не буде зменшуватись. І поки базові потреби батьків у послугах дошкільної освіти не будуть задоволені, вони не зможуть працевлаштуватись і заробляти самостійно гроші, щоб зменшити навантаження щодо забезпечення гуманітарною допомогою від громади, держави та міжнародних організацій”.

Підготувала Анна Кучерак-Зоря

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Міні-серіал про незламні українські міста: оприлюднено перший епізод

Як Європейський Союз підтримує міста в адаптації до зміни клімату

росія розробила і фінансує чотири схеми для “Денацифікація освіти” в Україні — дослідження ІМІ

Львів’ян запрошують ділитися спогадами про квіткове господарство, що колись працювало у парку “Залізна вода”

Сервісна допомога людям та довготривалі рішення для громад: робота Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари

Львів’ян запрошують до участі у Клубі міського садівництва