«Борг Пенсійного фонду України по судовим рішенням виплати пенсій переселенцям станом на червень 2019 року становить 599, 8 мільйонів гривень» — БФ «Право на захист»

«Борг Пенсійного фонду України по судовим рішенням виплати пенсій переселенцям станом на червень 2019 року становить 599, 8 мільйонів гривень» — БФ «Право на захист»3 липня 2019 року Комітет ...

Додано:
Tetiana Borysova

logo_uk (1)
«Борг Пенсійного фонду України по судовим рішенням виплати пенсій переселенцям станом на червень 2019 року становить 599, 8 мільйонів гривень» — БФ «Право на захист»

«Борг Пенсійного фонду України по судовим рішенням виплати пенсій переселенцям станом на червень 2019 року становить 599, 8 мільйонів гривень» — БФ «Право на захист»

3 липня 2019 року Комітет Верховної Ради України з прав людини за ініціативою БФ «Право на захист» провів засідання щодо проблеми невиконання судових рішень з поновлення виплати пенсій вимушеним переселенцям. Участь в заході взяли: представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Верховного суду України, народні депутати.

Невиплата пенсій та заборгованості щодо пенсій для осіб, які перемістилися внаслідок конфлікту, вже давно набула масштабів загальнодержавної проблеми з купою підводного каміння. З одного боку, ще 3 березня 2018 року Верховний Суд України виніс позитивне рішення у зразковій справі (детальніше тут) щодо поновлення виплати пенсій та заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам. З іншого – органи Пенсійного фонду України всупереч законодавству не виконують рішення судів.

За словами Олени Приходько, адвоката «Право на захист», таких позитивних рішень судів у справах, де позивачами є пенсіонери-ВПО, які до початку збройного конфлікту були зареєстровані на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей, за останні два було понад 1000. В тому числі, і в тих справах, які вели юристи БФ «Право на захист». Як зауважила Олена, завдяки рішенню Верховного Суду розгляд аналогічних справ став доволі передбачуваним. Проте реальної ситуації ці, безперечно, позитивні зрушення не змінили: люди так і не можуть отримати свою пенсію.

Коментуючи невиконання рішень суду, Пенсійний фонд України посилається на відсутність спеціального порядку передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України № 335 від 25 квітня 2018 року. Проте, невиконання рішень Верховного суду та бездіяльність містить ознаки злочину та тягне за собою відповідальність.

Визнає необхідність доопрацювань діючої законодавчої бази і Ірина Ковпашко, заступник Голови правління Пенсійного фонду. Вона зауважила, що нещодавно до Кабінету Міністрів були подані рекомендації та пропозиції для того, щоб врегулювати питання невиплат пенсій.  «Ми завжди керуємось постановами Кабінету Міністрів – хороші вони чи погані, але вони чинні», – прокоментувала представниця Пенсійного Фонду.

Під час заходу юрист БФ «Право на захист» Ярослава Юдіна нагадала про рішення Європейського суду з прав людини по справі «Півень проти України», згідно з яким Україну визнано винною в порушенні ст. 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод». Адже судового рішення не може бути виправдане недоліками законодавства чи браком коштів, які унеможливлюють його виконання.

На думку Ярослави, забезпечити достатнє відшкодування за невиконання або затримку у виконанні рішень національних судів можливо лише тоді, коли буде впроваджено механізм юридичного захисту в національній правовій системі.

Під час зустрічі Голова Комітету Верховної Ради України з прав людини, Григорій Немиря, вказав на масштабність проблеми невиплат пенсії та навів декілька прикладів звернень громадян, які декілька років не отримують пенсію. Прикладом був лист-звернення до пана Немирі, як до Голови Комітету, в якому йдеться про те, що пенсіонерці з міста Бердянськ припинили виплачувати пенсію з 1 серпня 2017.

«У відповідь на неодноразові заяви пенсіонерки-ВПО – Міністерство соціальної політики та Пенсійний фонд України лише надають їй рекомендації про те, що варто повторно оформити статусу переселенця. Такі дії за словами жінки – це втручанням в її право на мирне володіння майном, що є порушенням ряд законів України та Європейської Конвенції з прав людини», – коментує лист-звернення Григорій Немиря.

Олександр Галкін, президент «Право на захист», висловив вдячність Комітету Верховної Ради України з прав людини за роботу та за активну позицію у вирішенні проблем щодо виплат пенсій на заборгованостей пенсіонерам-ВПО. Також, Олександр висловив сподівання, що ситуація зміниться на краще.

За даними БФ «Право на захист» станом сьогодні понад 40 осіб померли, так і не дочекавшись виконання територіальними органами Пенсійним Фондом України судових рішень на їхню користь.

 Учасники заходу:

Григорій Немиря, Голова Комітету Верховної Ради України з прав людини

Ноель Калхун, Заступниця Голови Представництва Управління комісара ООН у справах біженців

Олександр Галкін, Президент БФ «Право на захист»

Дарина Толкач, Координатор з адвокації БФ «Право на захист»

Олена Приходько, Адвокат БФ «Право на захист»

Ярослава Юдіна, Юрист БФ «Право на захист»

Ірина Ковпашко, Заступник Голови правління Пенсійного фонду

Логвинський Георгій Володимирович, Заступник голови Комітету ВРУ з питань прав людини

Іван Ліщина, Заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини

 

 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році