Бліц тест “Чи можуть скасувати код неприбутковості для вашої Організації…”
І знову про Статути. Це питання, про яке мабуть вже говорили тисячу разів, але з практики скажемо, що воно все ще актуальне і не для однієї організації. По перше, ДФС запустила механізм перевірки ...
І знову про Статути. Це питання, про яке мабуть вже говорили тисячу разів, але з практики скажемо, що воно все ще актуальне і не для однієї організації. По перше, ДФС запустила механізм перевірки статутів, по друге, самі організації все ще не звертають увагу на свої основні установчі документи.
Трохи історії. Починаючи з 01.01.2015 року, законом було затверджено, що ми повинні внести зміни до своїх установчих документів. Термін, що дали нам на перереєстрацію – до 31.12.2016. Потім його продовжили до 31.07.2017 року.
Але, починаючи з 01.01.2015 року до пп.133.4.1. Податкового Кодексу три рази вносились зміни (Закони № 909-VIII від 24.12.2015№ 1667-VIII від 06.10.2016, № 1797-VIII від 21.12.2016).
Отже, 31.07.2017 року всі підвели підсумки від довгих змін в законодавстві та повинні були встигнути внести зміни до своїх статутів.
Але хто все ще залишається в зоні ризику?
Перевірте свою діяльність та статути, і самостійно дайте відповідь на це питання. Не чекайте, що вас ніхто не перевірить і вас це не торкнеться.
Пропонуємо самостійно дати відповіді на питання нижче, і якщо на всі питання ви відповідаєте, так – ризики для вашої організації практично відсутні.
Перше:
Ви провели перереєстрацію на початку 2015 року та врахували всі зміни, які відбулись в законодавстві до 31.12.2016 року.
Друге:
Перевірте в наявності всі пункти зареєстрованого статуту на відповідність пп. 133.4.1. Податкового Кодексу, а саме ваші статути повинні мати чіткі формулювання, що визначені даним підпунктом:
«установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.»
Третє:
Зверніть увагу на пп. 133.4.2. «Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.» Перегляньте в статуті мету створення, завдання та напрямки діяльності і порівняйте зі своїми договорами, виплатами та іншими первинними документами.
Четверте:
Зверніть увагу на пп. 133.4.1 ПКУ, щодо розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту.
Зверніть увагу, що даний пункт в такій редакції почав діяти з 21.12.2016 року. Перевірте всі виплати своїм членам, засновникам, членам органів управління на відповідність меті, завданням та напрямкам діяльності.
Якщо ви виконали всі вище зазначені дії, то для Вашої Організації ризики практично відсутні.
Звичайно, це – тільки частина того, чого потрібно дотримуватись Організаціям, і дані питання, це тільки бліц тест для перевірки. Існує багато нюансів та проблем, з якими організації стикаються в своїй діяльності. Не помиляється тільки той, хто не працює. Але помилки не можуть коштувати так дорого.
Якщо у Вас ще є питання, ми запрошуємо Вас до нас на навчання за унікальною Міжнародною сертифікаційною програмою для фінансових спеціалістів саме неприбуткового сектору «Фінансовий менеджмент для НПО», що стартує 5 жовтня.
Питання установчих документів та інші питання, будуть детально та покроково розглядатись нашими тренерами.
І як говорив Ален Маккензі: «Немає нічого легшого, ніж бути зайнятим, і немає нічого важчого, ніж бути результативним».
Хай Ваші результати супроводжують Вас!