Актуальні проблеми протидії гендерно-зумовленому насильству обговорили в Чернігові

На сьогодні, ситуація із запобіганням та протидією проявам гендерно-зумовленого насильства в Чернігівській області є досить ускладнена. Важливою складовою є взаємодія між різними відповідальними ...

Додано:
Viktor Tarasov

Round.table_Chernihiv_2
Актуальні проблеми протидії гендерно-зумовленому насильству обговорили в Чернігові

На сьогодні, ситуація із запобіганням та протидією проявам гендерно-зумовленого насильства в Чернігівській області є досить ускладнена. Важливою складовою є взаємодія між різними відповідальними суб’єктами. Адже саме комунікація забезпечує ефективне реагування на кожен факт домашнього насильства. Співпраця повинна мати чітку і прозору систему координації та підзвітності між суб’єктами, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Найголовніше – надати постраждалим особам ефективної допомоги та комплекс необхідних послуг.

Саме тому, за круглим столом в Чернігові зібрались фахівці різних державних установ, правохоронних органів та громадського сектору, щоби спільно напрацювати практичні механізми співпраці для покращення ситуації з реагуванням на випадки всіх видів насильства в регіоні, зокрема і щодо дітей.

Участь в заході взяли представники районних судів міста Чернігова, Чернігівської обласної прокуратури, профільних структурних підрозділів ГУНП в Чернігівській області, Управління дотримання прав людини Національної поліції, Управління патрульної поліції в Чернігівській області, Департаменту сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОВА, Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, радниця Голови ОВА з гендерних питань, психолог та фахівці Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Round.table_Chernihiv_3     Round.table_Chernihiv_4

Так, під час заходу піднімалися питання щодо необхідності забезпечення вчасного інформування представниками поліції відповідальних осіб територіальних громад, та навпаки, щодо всіх фактів насильства по кожній громаді та реагування на них.

Окрім того, обговорили й статистику, яку мають районні суди щодо повернення складених протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності на доопрацювання представниками поліції, адже 20 % не відповідало вимогам КУпАП.

Також не оминули й проблему відсутності взаємного інформування у справах про вчинення сексуального насильства, зокрема, пов’язаного з конфліктом, особливо вчиненого по відношенню до дітей, адже на практиці йде мова про таємницю досудового розслідування. Саме постраждалі від сексуального насильства на сьогодні мають найменше інформації про можливість отримання допомоги.

Особлива увага під час зустрічі була зосереджена на дотриманні найкращих інтересів дитини, зокрема під час досудового та судового розгляду. Адже за статистикою органів прокуратури в 2023 році в області було зареєстровано 21 кримінальне провадження, в якому перебувало в різних статусах 24 дитини.

         Round.table_Chernihiv_5    Round.table_Chernihiv_6

Саме для дотримання найкращих інтересів дитини під час допитів, слідчих дій або допиту дітей в суді має застосовуватись Методика «Зеленої кімнати», яка і може застосовуватись слідчими та ювенальними поліцейськими для проведення інтерв’ювання (допиту/опитування) дитини з урахуванням її вікових та психологічних особливостей в умовах, що мінімізують та не допускають повторної травматизації психіки дитини. Оскільки на сьогодні «Зелені кімнати» на Чернігівщині поки не функціонують, з грудня 2023 року Чернігівська область є одним з пілотних регіонів щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю дітей. Проте й тут є певні особливості реалізації пілоту.

Окрім обговорення найбільш актуальних питань учасники заходу напрацювали певні шляхи для покращення ситуації у сфері реагування на випадки насильства в регіоні:

  1. Провести профільні зустрічі в ГУНП в Чернігівській області щодо інформування про можливість залучення психологів до допиту/опитування дітей в рамках кримінальних проваджень;
  2. Розробити спільну пам’ятку, яку можуть застосовувати поліцейські, патрульні в якості інформування постраждалих осіб від насильства про можливість отримання послуг
  3. Організувати тренінг щодо підвищення кваліфікації для представників поліції щодо складання матеріалів адміністративних проваджень, в яких залучити суддів в якості тренерів;
  4. Поінформувати суди області про програми для кривдників в громадах та можливість застосування окрім штрафу до кривдника – обов’язок проходження такої програми;
  5. Інформувати громади щодо існуючої персональної відповідальності у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, в тому числі у разі невиконання рішення суду.

Проєкт “Захист та підтримка постраждалих від гендерно-зумовленого насильства в умовах війни в Чернігівській області” реалізується ГО “Чернігівський громадський комітет захисту прав людини” в межах програми “Спроможні та сильні”, що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Активна молодь з 30 громад опанувала практичні інструменти залучення громадян до прийняття рішень

Всесвітній день охорони навколишнього середовища: про злочини проти довкілля України

Оголошено переможців конкурсу бізнес-ідей "Роби своє"

Презентовано публікацію «Допомога допомагаючим»: психоедукаційна, навчальна, психологічна та підтримувальна допомога в умовах повномасштабної війни росії проти України»

​Доказова реабілітація: сучасні підходи та роль Івано-Франківського медичного університету

Бакототерапія та «Cталеві магнолії»: на Хмельниччині реалізують соціально-орієнтовані проєкти