18 травня – 71 річниця депортації кримських татар

71 рік тому відбулась депортація кримських татар радянською владою. Щороку в Україні та Криму вшановували пам’ять жертв примусового виселення, але цьогоріч “влада” Сімферополя заборонила проводити ...

День депортації
18 травня – 71 річниця депортації кримських татар

71 рік тому відбулась депортація кримських татар радянською владою. Щороку в Україні та Криму вшановували пам’ять жертв примусового виселення, але цьогоріч “влада” Сімферополя заборонила проводити традиційний жалобний мітинг 18 травня у центрі міста.

В таких умовах вшанування на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, а також демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення їхніх прав набуло важливого значення,” – зазначає співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Громенко.

Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, – один з найбільших злочинів радянського режиму. Хоча ще 1967 року парламент Радянського Союзу визнав необґрунтованими звинувачення всіх кримських татар у співпраці з німцями, вони до самого краху імперії так і не отримали права повернутися на історичну батьківщину.

Український інститут національної пам’яті розробив інформаційні методичні матеріали, що містять історичну довідку, список науковців, що спеціалізуються на тематиці депортації.

Історична довідка:
Депортація кримських татар почалася 18 травня 1944 р. Депортованим давали на збори від кількох хвилин до півгодини. З Бахчисарая, Джанкоя і Сімферополя їх ешелонами відправляли на схід. До кінця наступного місяця виселили 200 тис. осіб.

Протягом року від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Після радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946 року Крим позбавили статусу автономії та перетворили на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки замінили на стандартні радянські назви.

Редакційні рекомендації ЗМІ:
1. Прикметник кримськотатарський та споріднені з ним пишуться виключно разом, а не через дефіс. Це правильно з граматичної точки зору та історично коректно.
2. Самоназва кримськотатарського народу – киримли або кримли, що може бути адекватно перекладено як кримці. Не слід плутати це поняття з терміном кримчани, що означає всіх жителів Криму безвідносно до національності, та кримчаки – назвою окремого етносу, корінного народу України, який проживає в Криму.
3. Уживати поняття татари на означення саме кримських татар науково некоректно. Це приблизно те саме, що замість українці казати східні слов’яни.

Прес-служба
Українського інституту національної пам’яті

[email protected]
тел.: +380 44 253-15-63, + 380 66 177 69 47

Авторка лого: Еляда Мусаєва

Джерело : Український інститут національної пам’яті

Додатки : матеріали ( fwd_1871.zip, 74 Kb )


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи