Зміни у законодавстві про гуманітарну допомогу: кого стосується і як діяти?

Експерти U-LEAD поінформували представників місцевого самоврядування щодо важливих змін у законодавстві про гуманітарну та благодійну допомогу, якими регулюються питання її ввезення, обліку та ...

Додано:
Oksana Stelmakh

718b47f493e27e679b2d76f14bc0c70f

Oksana Stelmakh

Експерти U-LEAD поінформували представників місцевого самоврядування щодо важливих змін у законодавстві про гуманітарну та благодійну допомогу, якими регулюються питання її ввезення, обліку та використання.

28 лютого робоча група з фінансів провела інформаційну сесію на тему «Отримання та облік благодійної та гуманітарної допомоги». У заході взяли участь понад 300 фахівців громад з усієї України, – повідомляє сайт U-LEAD.

В ході інформаційної сесії радниця з питань муніципальних фінансів та управління Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Вінницькій області Інна Святна та її колеги Наталія Любченко та Олена Савченко, радниці з регіональних офісів Хмельницької та Кіровоградської областей, надали роз’яснення щодо особливостей бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, а також рекомендації щодо оприбуткування безоплатно отриманих активів, їх використання та у разі необхідності подальшої передачі.

- Наприкінці 2023 року набув чинності Порядок №953, яким регулюється пропуск та облік гуманітарної допомоги, важливі положення якого починають діяти з 1 квітня. У січні 2024 року вступили в силу зміни до ЗУ «Про гуманітарну допомогу». Для того, щоб представники  ОМС мали можливість адаптуватися до новел законодавства в цій сфері, наші експерти надали роз’яснення алгоритму дій при отриманні благодійної та гуманітарної допомоги та її відображення в бюджетному, бухгалтерському та податковому обліку, – розповіла Інна Святна.

Розширення кола набувачів та отримувачів, зміна процедури передачі

Експерти звернули увагу учасників на оновлену термінологію щодо отримувачів та набувачів гуманітарної допомоги, а також розширення переліку отримувачів гуманітарної допомоги. До вже існуючих додалися неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування (наприклад, заклади охорони здоров’я) та надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг, які мають договір з НСЗУ. Ці ж отримувачі можуть набувати статусу набувачів допомоги (кінцевих споживачів, які нею користуються).

Органи місцевого самоврядування можуть бути лише отримувачами гуманітарної та благодійної допомоги і не можуть бути благодійниками. Вони обов’язково та постійно ведуть облік гуманітарної та благодійної допомоги. Основний принцип роботи з отриманими від донорів та благодійників матеріальними цінностями: отримали і одразу передали цільовим організаціям або установам.

Алгоритм отримання гуманітарної допомоги наступний: письмова пропозиція донора, надання письмової згоди, підписання первинних документів, реєстрація отримувачів, відображення у бухобліку (облік гуманітарної допомоги), передача набувачам,  звітування.

- На етапі формування письмової згоди радимо продумати кому і для яких потреб буде використана допомога та її шлях до набувача. Щодо зміни отримувача, який буде зазначений в первинних документах, то така зміна можлива лише за згодою донора. Крім випадку, коли така згода зазначена у попередньо сформованих документах, – наголосила експертка.

Важливим в діяльності отримувача допомоги є облік та звітність про її використання. Експерти нагадали, що з моменту розмитнення гуманітарної допомоги бюджетні заклади подають інвентаризаційний опис в автоматизованій системі впродовж 15 днів, отримувачі медичної гуманітарної допомоги мають 60 днів на зазначені дії, у решті випадків – 90 днів. Крім того, отримувач  гуманітарної допомоги до 15 числа місяця, наступного за місяцем митного оформлення товарів та щомісячно, подає звіт про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, до повного її розподілу. Задекларована гуманітарна допомога, про яку не відзвітували протягом 90 календарних днів з дати внесення інформації про митне оформлення, вважається  використаною не за цільовим призначенням.

Особливості розмитнення та реєстрації гуманітарної допомоги з 1 квітня 2024 року

На рівні закону запроваджується використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги.

Будь-який гуманітарний вантаж тепер може бути оформлений виключно на організацію/установу, яка включена до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. За даними автоматизованої систему реєстрації гуманітарної допомоги, з грудня 2023 до лютого 2024 року на платформі зареєструвалося 7448 отримувачів допомоги.

Спрощений механізм декларування — тобто подача паперової митної декларації безпосередньо в пункті пропуску — діє лише до 1 квітня 2024 року. Після цієї дати привезти гуманітарний вантаж можна буде лише за попередньо поданою електронною декларацією.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Що таке систематичне розкриття інформації?

Чим досвід Японії в управлінні відходами актуальний для України

Промотувати українську спадщину: які ідеї представили фахівці культурного сектору

«Розширення можливостей жінок у бізнесі»: історія Марії Дворської

Впровадження гендерних підходів на робочому місці дозволяє жінкам впливати на розвиток компанії

Як розвивати громадянське суспільство під час війни