Як поновити батьківські права

Порядок поновлення батьківських прав регулюється статтею 169 Сімейного кодексу України. Так, відповідно до частини першої названої вище статті та роз’яснень, що містяться у пункті 19 Постанови ...

Додано:
polbvpd

pexels-karolina-grabowska-4491441

polbvpd

Порядок поновлення батьківських прав регулюється статтею 169 Сімейного кодексу України.

Так, відповідно до частини першої названої вище статті та роз’яснень, що містяться у пункті 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», мати або батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Оскільки позбавлення батьківських прав здійснюється лише в судовому порядку, то і їх поновлення відбувається за аналогічною судовою процедурою. Заява про поновлення батьківських прав може бути подана до суду лише батьком чи матір’ю, які були позбавленні батьківських прав. Законодавством України не визначено строків, які мають сплинути для виникнення у особи права на подання позову про поновлення батьківських прав, однак підставою для цього може стати лише суттєва зміна на краще обставин, що стали підставою для позбавлення цих прав.

При розгляді справ цієї категорії суди зобов`язані перевіряти, наскільки змінилися поведінка особи та обставини, що були підставою для позбавлення її батьківських прав. Розглядаючи позов про поновлення батьківських прав одного з батьків суд також бере до уваги думку другого з них та інших осіб, із якими проживає дитина, враховує її інтереси, а також думку дитини, якщо вона може її висловити.

Частиною 4, 5 статті 19 Сімейного кодексу України визначено, що при розгляді судом спорів щодо поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, який подає до суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини (частина 6 статті 19 Сімейного кодексу України).

Серед основних обставин, на які враховуються судом при розгляді справ цієї категорії, є:
– покращення матеріального становища позивача (офіційне працевлаштування, наявність постійного доходу);
– покращення житлових умов (придбання житлового будинку, квартири чи наявність офіційно орендованого житла);
– позитивна характеристика з місця проживання, роботи;
– позбавлення алкогольної чи наркотичної залежності (проходження лікування);
– відновлення спілкування з дитиною;
– зміна способу життя, створення сім’ї чи відновлення стосунків з біологічним батьком/матір’ю дитини;
– здатність та бажання виконувати свої батьківські обов`язки по вихованню та утриманню дитини;
– критичне ставлення позивача до своєї поведінки в минулому.

Відповідно до частини 7 статті 169 Сімейного кодексу України, у разі відмови в позові про поновлення батьківських прав повторне звернення із аналогічним позовом можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про таку відмову.

Закон також передбачає випадки, коли поновлення батьківських прав є неможливим за будь-яких обставин. Так, поновлення батьківських прав неможливе, якщо:
 – дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом.
- на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.

Нагадуємо, що скористатися своїм правом на безоплатну правову допомогу громадяни можуть звернувшись до Полтавського бюро правової допомоги №1, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40 або за телефоном (0532) 56-02-88,( 050) 561-77-46, (068) 502-26-54. Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Реалії роботи патронатних вихователів в умовах війни: історія Олени з Запорізької області

Як «Агрономічне без корупції» рятує найстаріший пологовий будинок у Вінниці

Пітчинг проєкту: як підготуватися та вразити слухачів

Як Європейський зелений курс вплине на нашу країну

Менторство у тренді: які існують менторські програми для ОГС та як підвищити якість менторських послуг

Аналітичний звіт за результатами дослідження проєктів відновлення та розвитку в малих громадах України