Що потрібно зробити, щоб комфортно жити в громаді?

Мабуть кожен з нас розуміє, що сьогодні найголовніше наше завдання полягає у збереженні нашої країни, людей та кордонів і відбудова громад, які стануть ще більш привабливими та економічно ...

Додано:
Halyna Seheda

UA105 Post_ngo pard_07.04.2024

Halyna Seheda

Мабуть кожен з нас розуміє, що сьогодні найголовніше наше завдання полягає у збереженні нашої країни, людей та кордонів і відбудова громад, які стануть ще більш привабливими та економічно розвиненими.

Часто ми запитуємо, хто є власниками в громаді? І можна сказати, що це ті, хто керує громадою. Проте насправді власниками у громаді мають бути самі громадяни.

Чи можна сказати, що наявність прописки в громаді формує успішного і ефективного мешканця і власника громади? Мабуть, що ні.

Ми дбаємо, переживаємо і робимо все можливе для формування перспективи власного життя і своїх близьких, ставлячись до цього процесу дуже відповідально, адже це стосується нас. Проте часто той простір, де ми живемо, навчаємося, живуть і навчаються наші діти, залишається поза зоною нашої відповідальності. Ми часто кажемо, що простір організований не так, щось в громаді не працює тощо, перекладаючи відповідальність за ситуацію у своїй громаді на когось, зокрема, на представників влади.

Те, що ми говоримо про відповідальність у громаді – це не обтяжливі обставини і не те, що нас навантажує чи змушує, так би мовити, згинатися. Те, що ми робимо кращою громаду має бути в радість. Адже зміни в громаді – це привід гордитися нею, а біла заздрість – це якісний і правильний інструмент відповідального власника на кшталт: «я маю краще, ніж ви і хочу, аби ви були теж такими самими, і хочу допомогти вам у цьому». Саме такий підхід дає можливість не покладатися на політиків, інституції, обставини чи інші речі, а бути рушієм і творцем змін.

Варто згадати, що в Україні господар, ґазда, куркуль – це ті слова, які були сплюндровані та осміяні радянською владою. І такі люди каралися, бо вони відповідали за майбутнє громади і були тими, які не тільки вибирали, а й боронили свій край і територію, включаючись тим самим в процес управління. У свій час радянська влада зробила все можливо для того, щоб зруйнувати інститут відповідальних власників і можливість та динаміку розвитку території, економіки та особистісного розвитку.

Пам’ятаємо, що тривалий час Україна була сільською територією, тому почуття відповідальної власності господаря робило неможливе – формувало стійкий процес створення успішних громад. І ми бачимо багато прикладів в нашій історії, коли господар – це не лише той, хто зранку до ночі працює в полі, а й той, хто вибудовує успішність навколо своєї громади: допомагає будувати дорогу, опікується повітовою і армійською повинністю, розуміючи, що інвестуючи в зовнішнє середовище, ти стаєш багатшим.

Багатство українських громадян – це розуміння, що толока є найбільш ефективним механізмом показати в громаді, як варто працювати над розвитком території і дбати про неї в режимі взаємодопомоги та взаємопідтримки.

Країна відповідальних власників – це лозунг, який говорить про те, що лише власники, які дбають про себе і про громаду, можуть збудувати країну, що буде успішною. Теперішній приклад нам показує, що малий бізнес в більшості пішов боронити країну та є важливим і ефективним компонентом боротьби з нашим ворогом – російською федерацією.

У громаді з’являться нові можливості ще й тоді, коли мешканці громади, зрозуміють, що вони є  акціонерами цієї громади і намагатимуться не тільки казати владі, що потрібно робити, а й братимуть відповідальність і участь у процесах розвитку громади. Ключовим завданням відповідальних власників є спонукати до відчуття відповідальності за зміни, в тому числі й при процесі відновлення, формували більш стійкі можливості до ефективної власності і розвитку та примноження внутрішнього потенціалу, формуючи громаду відповідальних власників, які відбудують Україну і зроблять її успішною.

 

*****

У межах проєкту «Майстри змін» ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» організовує онлайн «Діалоги про відновлення». Відбулося 5 заходів, метою яких є посилення взаємодії між представниками органів місцевого самоврядування, експертами, місцевими лідерами, громадськими активістами, волонтерами, активними громадянами та донорами, а також передача досвіду відбудови та розвитку громад, зокрема, прифронтових територій.

Відео-запис на тему:  «Соціальна згуртованість, як головний ресурс відновлення» можна переглянути за лінком.

Відео-запис на тему:  «Планування відновлення та основні виклики» можна переглянути за лінком.

Відео-запис на тему: «Ресурси відновлення. Які головні: внутрішні чи зовнішні?» можна за лінком.

Відео-запис на тему: «Корупція. Чи можливо зупинити відновлення?» можете переглянути за лінком.

Переглянути відео-запис заходу на тему: «Україна. Відновлення. Новий порядок і місце нас у ньому» можете за лінком. 

 

Публікацію підготовлено в межах проєкту «Майстри змін», що реалізовується за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID « UCBI: Зміцнення громадської довіри в Україні».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Шлях до інклюзії: від студентки до громадської радниці. Історія Людмили Морданинець

Стійкість чи відновлення? Відновлення для стійкості?

​Шлях до інклюзії: від студентки до громадської радниці. Історія Людмили Морданинець

Інтеграція соціальних послуг: досвід Одеси та перспективи

«Крок за кроком: шлях пацієнта у реабілітаційному центрі»: навчально-мотиваційний відеоролик

Інклюзія та розвиток: історія успіху Ресурсного центру у Львові