Молоді амбасадор(к)и розмаїття і Global Platforms

“Ти пробуєш зробити те, що старі люде вважали неможливим, і тобі вдається. Старі дії — для старих людей, нові — для нових”.Генрі Девід Торо “Волден, або життя в лісах”. Переклала з англійської ...

Додано:
ГО СТАН

108A5400-scaled-e1712143037414

ГО СТАН

“Ти пробуєш зробити те, що старі люде вважали неможливим, і тобі вдається. Старі дії — для старих людей, нові — для нових”.

Генрі Девід Торо “Волден, або життя в лісах”.

Переклала з англійської Ярослава Стріха.

Програма “Молоді амбасадор(к)и розмаїття” (Young Diversity Ambassadors, YDA) ще з 2019 року допомагає людям робити перші кроки в громадському активізмі. Втілювати свої ідеї, проєкти. І чи не найважливіше, допомагає знайти однодумців, колег або й друзів з усієї країни. За кілька років довкола програми згуртувалася спільнота небайдужої молоді. Це покоління, яке вже зараз є вагомою частиною громадянського суспільства в Україні. Покоління, без якого неможлива повоєнна відбудова країни.

Програма YDA постійно вдосконалюється, розширює географію своєї роботи. Цьогоріч вона стане частиною міжнародної мережі Global Platforms, яку започаткував альянс за права, рівність та міжнародну солідарність ActionAid. Що це означає і які можливості відкриє для молоді з України, читайте в матеріалі.

Платформа для молоді. Або щоб нас чули, маємо чути інших

Global Platforms — мережа для молодіжного активізму, започаткована ActionAid 2009 року. Це спільнота активних людей з кількох десятків країн. Завдяки Global Platforms молодь має можливість разом навчатися і працювати, впливати на політичні, економічні, соціальні чи екологічні проблеми як на місцевому, так і на глобальному рівнях.

Ще з 2023 року представники й представниці ГО “СТАН” спілкувалися з колегами з ActionAid про можливе долучення програми “Молоді амбасадор(к)и розмаїття” до Global Platforms. “Наші друзі з ActionAid добре розбираються в тому, що робить СТАН. — розповідає дизайнерка освітньої програми YDA Юлія Любич, — Вони говорили, що те, що ми робимо з програмою “Молоді Амбасадор(к)и розмаїття” дуже схоже на те, що вони роблять з Global Platforms. Казали, що були б раді, якби ми до цієї мережі приєдналися”.

Методологія YDA, та й загалом український досвід роботи цікаві для Global Platforms. І навпаки, методологія та підходи мережі можуть суттєво збагатити програму Молоді амбасадор(к)и розмаїття. “Коли я вперше дізнався про  YDA, я помітив, що їхня навчальна програма може збігатися з тим, що зазвичай робить мережа Global Platforms. — Підтверджує Матей Ніколов, радник ActionAid з лідерства молоді в гуманітарній діяльності. — Хоча “Молоді амбасадор(к)и розмаїття” та Global Platforms мають загалом однакові цінності та цілі, між ними була істотна відмінність. Методологія Global Platforms наголошує на залученні молоді до політичних справ і розуміння влади. Цього не було в програмі YDA, але після розмови з різними молодими людьми, з представниками й представницями СТАНу, всі погодилися, що додавання складової політичної участі та тренінгів щодо деконструкції влади, могли би бути корисними для руху “Молоді амбасадор(к)и розмаїття””.

Крім того, співпраця програми YDA з такою глобальною мережею відкриє для молоді  багато нових можливостей. Ідеться й про спільні проєкти, і про навчання та обміни досвідом. А перш за все про спілкування, солідарність довкола важливих тем. “Для нас важливо, що молоді люди зможуть говорити про Україну в цій мережі. — Пояснює Юлія Любич. — Але крім солідарності довкола України йдеться і про солідарність довкола тих тем, із якими ми працюємо в Амбасадорах. Всі ці молодіжні хаби, від Бангладешу до Танзанії чи Гватемали, посилюють одні одних, щоб висловлюватися про спільні кампанії. Наприклад про кліматичну справедливість, про фемінізм і гендерну рівність”.

Така підтримка потребує взаємності. І щоб світ був відкритий до нас, маємо бути відкритими до світу. “Українцям необхідно знати глобальніший контекст. — Продовжує Юлія Любич. — Я думаю, це так само важливо, як і заявляти про Україну тим людям, які нічого про нас не знають. Щоб вони нас почули, насправді нам потрібно почути їх. Зрозуміти що в них відбувається, що їм болить”.

Навчання в Кенії

Щоб краще зрозуміти, як працює Global Platforms, представниці ГО “СТАН” Юлія Любич та Валерія Ткаченко взяли участь у семінарі “Лідерство молоді в надзвичайних ситуаціях”, що проходив у Кенії. Це була чудова можливість познайомитися з людьми із середовища Global Platforms, послухати, які питання їх турбують, як вони мислять (в тому числі й про Україну). Та перш за все — це було навчання. Вчилися за методологією Global Platforms. Говорили про роль молоді в подоланні гуманітарних криз. І про те, як застосовувати цю методологічну базу, щоб працювати з будь-якою темою.

“Один із принципів — навчання через дію. — Розповідає Валерія Ткаченко. — Тож ми мали практику, їздили в село і  працювали з місцевим населенням. Готували освітній захід про роль молодих жінок у подоланні гуманітарної кризи. Це було дуже корисно. Я відразу міркувала, як ми цей досвід можемо імплементувати в Україні”.

Про співпрацю, довіру та чесність

Global Platforms — гнучка мережа. Не існує єдиного шаблону роботи платформ. У Кенії це може бути так, у М’янмі інакше, а в Україні — ще інакше. Незмінні лише ціннісна база та загальні принципи, як от навчання через дію, феміністична оптика, фокус на голосах молоді тощо.

Щоб поміркувати, як платформа працюватиме в Україні, на початку лютого ГО “СТАН” організувала зустріч із потенційними партнерами. Долучилися організації: Чернівецьке об’єднання “Захист”, Центр суспільних трансформацій “Тенет”, “Інсайт”, “Інститут креативних інновацій”, “Чистий аркуш”. Поміркували, яким саме буде це партнерство, якими будуть ключові напрямки роботи. А головне, познайомилися ближче. Адже організації — це перш за все люди, і подальша співпраця залежить від того, як ці люди можуть порозумітися. “Ми хотіли окреслити основні формати залученості. — Пояснює Валерія Ткаченко. — Хотіли обговорити, які “больові точки” були з іншими партнерами. Це потрібно, щоби побудувати екологічні стосунки, в яких усім буде комфортно”.

Справді багато уваги присвятили напрацюванню фундаменту для партнерства, побудованого на рівності, довірі, спільних цілях і цінностях. “Мені б хотілося, щоб ми точно знали, що якщо ми є партнерами в Global Platforms, то можемо реалізувати спільні проєкти, підтримувати в розвитку одні одних. — Міркує керівниця “Захисту” Марія Нікітіна. — Під час цієї зустрічі якраз пропрацьовували, чим для нас є партнерство. Цікаво, що фактично всі писали — що це про чесність та відкритість. В усіх організаціях бувають непрості часи й варто про це говорити, аби інші могли тебе підтримати”.

Обмін досвідом, стажування

Здорове партнерство завжди взаємовигідне, всі сторони щось отримують від співпраці. Перш за все, мова про те, що кожна з організацій має значний досвід у своїй сфері. Для прикладу Чернівецьке об’єднання “Захист” спеціалізується на захисті прав людей з інвалідністю, розбудові інклюзивного суспільства. Це одна з тем, із якими працюють молоді амбасадор(к)и, тож їм буде корисно, співпрацювати із чернівецькими колегами, вчитися в них. З тих-таки причин воркшоп, присвячений гендерній рівності й фемінізму, цьогоріч провели в Житомирі, де амбасадорів та амбасадорок приймала організація “Інститут креативних інновацій”, яка експертна в цьому напрямку.

Крім того, щоб ділитися власним досвідом ГО “СТАН” запланувала програми стажування для партнерів. Представники організацій чи ініціативних груп, учасниці й учасники YDA, матимуть можливість приїздити до Івано-Франківська, побачити зсередини, як працює “СТАН”. Це буде й спілкування з іншими досвідченими організаціями чи ініціативами міста, зустрічі з представниками соціально відповідального бізнесу.

“Тренінги, навчальні програми — це важливо, — міркує координаторка Global Platforms в Україні Марія Келій, — але ми побачили, що коли люди приїжджають і занурюються в роботу конкретної організації, чи просто підходять до фінансового менеджера, або до менеджера з логістики, й ставлять конкретні питання — вони отримують зовсім інший, важливий для них досвід”.

Ресурсний центр у Франківську

Базою для таких стажувань, а також для освітніх подій, стратегічних сесій чи ретритів стане правозахисний ресурсний центр, який “СТАН” в рамках Global Platforms, відкриє навесні в Івано-Франківську.

“Це буде невеличкий простір, куди активісти зможуть приїхати, щоб попрацювати, постратегувати. — Пояснює Марія Келій. — А ще заплановано, що коли партнери потребують відпочинку чи перезавантаження, ми зможемо надавати їм таку можливість. Наприклад, наші партнери у Херсоні, БО Благодійний фонд “Справжні”, працюють під постійними обстрілами. Цим людям потрібне перезавантаження, а ми зможемо надавати цей простір”. Ресурсний центр облаштовують не лише для проведення подій. Там будуть кімнати, де можна зупинитися, буде кухня, душові й уся необхідна техніка.

Молоді люди — лідери вже, а не колись у майбутньому

Як ми вже згадували, Global Platforms — гнучка система. Заздалегідь визначеного формату, як саме вона працюватиме в Україні, не було. Модель цієї співпраці формується просто зараз, з огляду на обставини, виклики та цілі активної молоді. Однак формується не на рівному місці, а на фундаменті цінностей, методології та досвіду як ActionAid, так і СТАНу та інших партнерських організацій. Це початок співпраці заради підсилення голосу молоді. Помилкою було б недооцінювати його, вважаючи, що молоді люди впливатимуть колись у майбутньому. Вони впливають вже зараз.

“В ActionAid та Global Platforms Secretariat ми сподіваємося, що інструменти, уроки та ідеї, які ми зібрали під час роботи по всьому світу, зможуть підтримати YDA та інші молодіжні рухи в боротьбі за справедливу, незалежну й феміністичну Україну. — Міркує Матей Ніколов. — Впроваджуючи концепцію Global Platforms для молодих амбасадорів та амбасадорок, ми маємо мету надати їм більше ресурсів, які могли б підтримати зусилля молоді щодо тривалого позитивного впливу на їхні громади. Сподіваємось, що YDA та інші молодіжні рухи в Україні побачать ActionAid та Global Platforms Secretariat своїми партнерами боротьбі за глобальну соціальну справедливість і прибічниками молодих людей, які стали на шлях агентів змін. Молоді люди – це ж не просто лідери в майбутньому; вони є лідерами вже зараз, і ми прагнемо підтримувати їх усіма ресурсами, які є в нашому розпорядженні в Україні чи будь-де”.


 

Останні публікації цього розділу:

Як змінити філософію управління відходами руйнацій?

Що таке систематичне розкриття інформації?

Чим досвід Японії в управлінні відходами актуальний для України

Промотувати українську спадщину: які ідеї представили фахівці культурного сектору

«Розширення можливостей жінок у бізнесі»: історія Марії Дворської

Впровадження гендерних підходів на робочому місці дозволяє жінкам впливати на розвиток компанії