Корупційні ризики вступної кампанії 2022

Під час воєнного стану Міністерство освіти і науки України вимушено трансформувало процеси випуску із закладів загальної середньої освіти та вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти, ...

Додано:
ALCU

Корупційні ризики вступної кампанії

ALCU

Під час воєнного стану Міністерство освіти і науки України вимушено трансформувало процеси випуску із закладів загальної середньої освіти та вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти, тимчасово скасувавши зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) та запропонувавши альтернативні форми проведення вступної кампанії, зокрема проведення національного мультипредметного тесту. Разом з тим відповідно до Порядків вступу до закладів фахової передвищої та вищої освіти 2022 року оновлені процедури, з одного боку, створюють безпечні умови для абітурієнтів при вступі, а з іншого – можуть сприяти порушенню їх прав у доступі до освітніх послуг. Це може відбуватись у випадку порушення принципів доброчесності окремими посадовими особами закладу освіти.

Громадська організація «Асоціація юридичних клінік України» за експертної підтримки Національного агентства з питань запобігання корупції провела аналіз оновлених процедур та визначила перелік корупційних ризиків вступної кампанії 2022. Ці ризики, в першу чергу, пов’язані із широкою автономією та дискрецією, яку надають закладам освіти оновлені процедури вступної кампанії, що запроваджені у зв’язку з російською збройною агресією проти України.

Результати дослідження побудовані на моніторингу норм:

  • Порядків вступу до закладів фахової передвищої та вищої освіти у 2022 році;
  • Правил прийому понад 50-ти прийнятих закладів вищої освіти України;
  • Положень про мотиваційні листи понад 2-ти закладів вищої освіти України.

Визначені у дослідженні ризики об’єднані у три категорії за такими процесами вступної кампанії:

  • організація вступної кампанії;
  • проведення вступних випробувань;
  • вступ до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання.

Для кожного розділу окремо описані корупційні ризики та їх джерела. За цими ж розділами згруповані наслідки реалізації (стратегічні та корупційні), а також заходи впливу на ідентифіковані ризики (можливі способи мінімізації корупційних ризиків), які можуть використати заклади вищої освіти та уповноважені з питань запобігання корупції у закладах освіти під час проведення вступної кампанії у 2022 році.

Завантажити Ризики вступної кампанії 2022

Дослідження є результатом командної роботи:

  • відповідальні експертки: Юлія ЛОМЖЕЦЬ, Марія ЦИП’ЯЩУК;
  • експертна оцінка дослідження: Сергій ДЕРКАЧ, Катерина ДАЦКО, Анна ФЕДОРЕНКО, Віра МУРАНОВА.

Проєкт “Антикорупційний аналіз вступної кампанії 2022 року” реалізується за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) – провідна антикорупційна програма в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

5 порад від випускників інтернатів: як підтримати дітей і чому не варто везти купу подарунків у заклади

Дослідження: емоційно-психологічний стан херсонців

Поєднання різних міжнародних механізмів притягнення до відповідальності за міжнародні злочини: на прикладі справи про збиття літака рейсу MH17

Як інтегрувати менторські та коучингові послуги у громадські проєкти

Сергій Милейко: "Робити добрі справи не так вже і важко, а під час війни просто необхідно"

Інженерка, яка повернулася відбудовувати місто: історія Лілії з Херсону