Дослідження організацій громадянського суспільства під час війни від Фонду Східна Європа та ЄС

Дослідження організацій громадянського суспільства (ОГС) в умовах війни виконала на запит Фонду Східна Європа компанія 4Service у межах проєкту «Фенікс», що фінансується Європейським Союзом.За мету ...

Додано:
Olha Milianovych

EU_Phoenix_fb_post_31_

Olha Milianovych

Дослідження організацій громадянського суспільства (ОГС) в умовах війни виконала на запит Фонду Східна Європа компанія 4Service у межах проєкту «Фенікс», що фінансується Європейським Союзом.

За мету ставили оцінити потреби та проблеми ОГС, а також їхню роль та місце у процесі відбудови країни. Дослідження базується на комбінованому підході, який спирається на кількісні та якісні методи. Загалом опитали 621 представника громадських та благодійних організацій України. Польовий етап припав на липень 2023 року.

Результати висвітлюють передовсім зміни в роботі, проблеми та потреби організацій, проєктну діяльність, організаційну спроможність – на другому році повномасштабної війни.

 

Згідно з результатами, більшість опитаних – 70% респондентів та 91% громадських організацій – не переїжджали через вторгнення. При цьому 79% організацій не змінили свою діяльність через війну, 19% вказали, що адаптувались до нових умов, серед іншого – через зміну напряму діяльності.

Очікувано, що серед опитаних організацій, які переїхали, найбільша частка припадає на північні та східні регіони: 35% та 24% відповідно. Переміщені організації зі Сходу України частіше за інших опитаних змінювали напрям своєї діяльності.

Якщо дивитися на розподіл відповідей за географією організацій, у східному регіоні вищий показник активності з гуманітарної допомоги (54%) порівняно з іншими регіонами. У західному регіоні помітний акцент на соціальних послугах (36%) та волонтерстві (37%).

Щодо проєктної роботи, 25% організацій вказали, що не реалізували жодного проєкту від початку повномасштабного вторгнення. 52% організацій мають до 20 проєктів. Ще частина організацій має більше 20 проєктів. 20% відмовились відповідати.

При цьому після 24 лютого 2022 лише 17% організацій отримали міжнародну допомогу. 83% вказали, що не мали такого фінансування. Статистично значущі відмінності у відповідях на це запитання порівняно з усіма іншими опитаними були виявлені у тих респондентів, які переїхали: 29% організацій, які були релоковані, отримували гранти міжнародної технічної допомоги. А також частіше такі гранти отримували ті організації, які змінили напрям своєї діяльності – 36% проти 17% серед усіх опитаних.

Завантажити матеріали:

Повний звіт дослідження (українською)

Короткі результати (українською)

Короткі результати (англійською)

Отримані грантові кошти переважно були спрямовані на підтримку вразливих груп населення, інтеграцію внутрішньо переміщених осіб, підвищення соціальної згуртованості, організацію навчальних програм, підвищення обізнаності різних груп населення.

Дослідники зазначають, що необхідно й надалі моніторити й продовжувати вивчати стан та зміни у потребах та проблемах ОГС.

Серед проблем, які зазначали найчастіше організації, – потреба у фінансуванні, зокрема, й адміністративних витрат, слабка матеріально-технічна база, емоційне вигорання, брак кадрових ресурсів та недостатня співпраця з місцевою владою.

При цьому, брак коштів найбільше відчувають організації, які були створені у 2022–2023 роках (74% порівняно з 63% серед усіх опитаних), а найменше – ті, хто працює від 2001 року. Натомість вищий показник емоційного вигорання зазначили представники організацій, які були створені від 2012 по 2021 роки. Також емоційне вигорання більш притаманне тим організаціям, які зараз є релокованими.

Більшість організацій мають значний дефіцит спеціалізованих професійних позицій. Так, 85% опитаних зазначили, що в їхній організації немає фандрейзера(-ки); 81% не мають спеціалістів із закупівель; 83% – фахівців із моніторингу і оцінювання; 70% організацій не мають спеціаліста(-ки) із комунікацій.

Також ОГС зазначали, які теми навчання є актуальними на сьогодні, у ТОП – написання проєктів, побудова відносин із громадськістю, бізнесом, владою, здобуття знань про управління організацією, вивчення мов, фандрейзинг.

Серед іншого, 90% опитаних зазначили, що планують долучитися до процесу відбудови країни чи своєї громади.

Незабаром на сайті Фонду Східна Європа буде опублікований і повний текст дослідження англійською мовою.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Як використати майно непрацюючих закладів освіти у селах?

Екологічний Великдень: зменшуйте відходи під час свят

Управління відходами після воєнних дій в Україні: що запозичити з досвіду Великої Британії?

Як змінити філософію управління відходами руйнацій?

Що таке систематичне розкриття інформації?

Чим досвід Японії в управлінні відходами актуальний для України