5 років: Маленький ювілей з великими досягненнями

У перший день липня,  п’ять  років тому,  місцеві центри з надання  безоплатної вторинної правової допомоги вперше відкрили свої двері для громадян. Надання безоплатної правової «на містах» наблизила ...

02.07.20DurectorKMCHarenko5-1

Дар`я Децька

У перший день липня,  п’ять  років тому,  місцеві центри з надання  безоплатної вторинної правової допомоги вперше відкрили свої двері для громадян. Надання безоплатної правової «на містах» наблизила громадян до якісних правових послуг, а фахівців до професіоналізму та нових відкриттів.  Про виклики, емоції та перші успішні кейси розповідає директорка Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Харенко Вікторія.

1. МЦ п’ять років тому і зараз – у чому різниця? Які зміни відбулись?

Спочатку була група молодих, бажаючих досвіду фахівців, амбітних, чесних та сучасних. Зараз – команда добре підготовлених, з гарним досвідом професіональних юристів, які щоденно виконують важливу функцію –  допомагають  клієнтам вирішувати їх правові проблеми.

 2. Про що Ви подумали, коли в перше переступили поріг МЦ?

На посаду я прийшла з певним досвідом адвокатської діяльності, та перше, про що подумала, що хочу цим займатись.

3. Чи пам’ятаєте  Ви свого найпершого клієнта, найпершу справу?

Першим клієнтом був  мешканець Краматорська, чоловік з  інвалідністю, якому не виплатили заробітну плату. Справа була вирішена частково, але він був дуже задоволений та в подальшому став постійним клієнтом центру та неодноразово звертався за правовою допомогою з різних питань. Більшість наших клієнтів є соціально вразливими і для них найважливішим є підтримка, яку вони отримують.

4. Яка справа найбільше запам’яталася?

Мабуть, перший випадок, коли у 2018 році за допомогою фахівців центру вдалося змінити механізм стягнення заборгованості з Пенсійного фонду для переселенців.  До нас звернулась жінка-переселенка з Донецька, яка пів року не отримувала пенсію. Стягнення заборгованості з Пенсійного фонду здійснюється в судовому порядку. Зазвичай суди виносять рішення на користь пенсіонерів, але справжня боротьба починається на стадії виконання судового рішення, бо нажаль багатьом нашим клієнтам, попри отримані рішення суду на їх користь, так і не вдалось отримати свої кошти. Так само могло б статися і з цією жінкою, однак юристка центру спробувала змінити спосіб судового захисту і замість визнання бездіяльності Пенсійного фонду та зобов’язання виплатити заборгованість за певний період, вимагала списання з рахунку Пенсійного фонду конкретної суми заборгованості на користь пенсіонерки, що дало змогу виконавчій службі безперешкодно забезпечити виконання рішення суду в примусовому порядку. Рішення було виконано і людина отримала свої гроші. Це була справжня перемога. 

5Які справи є найскладнішими?

Це дуже неоднозначне питання. Складність справи для юриста залежить від клієнта, від його поведінки та ставлення до справи, бо кожна справа це особиста історія людини. Інколи на перший погляд справа здається типовою, але під час її вирішення можуть виникнути несподівані проблемні моменти, які роблять її складною. Але найскладніше надати якісну допомогу, коли декілька клієнтів приходять одночасно.

6. Яка у Вашому МЦ була максимальна кількість клієнтів за один день?

В день найбільша кількість звернень понад 30 осіб. І всі з різними проблемами та історіями.

7. Яка максимальна кількість справ була в одного клієнта?

В нас є клієнт, який звертався більше ніж 50 разів, з яких 10 справ на надання безоплатної вторинної правової допомоги (складення позовних заяв, представництво в судах).

8. Чи приходять до МЦ клієнти поспілкуватися “про життя” не маючи нагальних правових проблем?

Дуже часто. Деякі, просто не мають з ким поспілкуватись чи порадитись. Працівник центру може зрозуміти про відсутність проблем, що потребують вирішення, лише в процесі спілкування з клієнтом. Під час такого спілкування, яке іноді триває годинами, працівник вислуховує, перепитує, щось роз’яснює чи радить, переносить на себе всі емоції та переживання клієнта. А клієнт при цьому відчуває довіру та підтримку з нашого боку.

9. Які у Вашому МЦ склалися традиції? чи є “талісман” або “ритуал” щоб день пройшов вдало?

Насправді, нічого незвичайного. Ранкова кава і до роботи. Порядні та чесні відносини в колективі і є нашою традицією.

10. Що Ви в жодному разі не будете говорити клієнту?

Професія юриста та досвід адвокатської діяльності позбавив мене осуду до людей. Кожен має право жити так, як бажає, а також припускатись помилок. Особа звертається за допомогою, а не для того аби почути лекцію про мораль. Тому ніколи не буду давати оцінку його вчинкам, запевняти в тому, що його справа 100% програшна чи навпаки 100% виграшна. І також ніколи не скажу клієнту, що все буде так як він хоче.

11. Які відносини склалися з місцевою владою та ГО? Як вони змінювались за ці п’ять років?

Спочатку недовірливо. Нас не знали, ми  теж багатьох  не знали. Але с часом, ми почали комунікувати, з’являлись задоволені клієнти, наш авторитет зростав, почала з’являтись  довіра. Сьогодні можна впевнено сказати, що майже з усіма громадськими організаціями та органами місцевої влади, налагоджено плідну співпрацю.

12. З адвокатами, переважно, суто  ділові стосунки чи за багато років стали дружніми?

Адвокати – це наші надійні партнери. За час співпраці склалися добрі відносини.

 


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

Для чого потрібно впроваджувати і як впроваджувати політики та процедури в неприбутковій організації?

Комунальне майно: як тягар утримання перетворити на дохід для бюджету громади?

Дослідження про участь жінок з інвалідністю та матерів дітей з інвалідністю в ініціативах громадянського суспільства в умовах широкомасштабної війни в Україні

Зміни у законодавстві про гуманітарну допомогу: кого стосується і як діяти?

Особливості стратегічного планування постраждалих громад Миколаївщини та Херсонщини

«Вулик змістів»: як ГО «Трикутник» з Коломиї на Івано-Франківщині допомагає ВПО