Вето президента щодо законопроекту 2166 – це політичне рішення

Вчора стало відомо, що президент ветував законопроект № 2166 щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Як розповіла на прес-конференції Олена Виноградова, ...

Вето

Галина Жовтко

Вчора стало відомо, що президент ветував законопроект № 2166 щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.

Як розповіла на прес-конференції Олена Виноградова, експерт з адвокації ВБФ «Право на захист», законопроект був прийнятий 3 листопада та набрав 243 голоси народних депутатів. Під час свого проходження законопроект не отримав жодного офіційного заперечення. Окрім того, він був підтриманий Радою Європи – була офіційна заява, яка вітала ініціативу Парламенту, що стосується змін забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб. Незважаючи на це, законопроект, який пробув в адміністрації 15 днів, був ветований президентом.

Причина вето –  у законопроекті не визначено органу, який би провадив контроль за тим, де проживають ВПО. “Така позиція для нас є неприйнятною”, – заявила Олена Виноградова.

Олександра Дворецька, координатор ГО “Восток-SOS”, вважає, що такі зауваження не ґрунтуються на правових позиціях і мають виключно політичні мотиви: “Тому вето президента – це політичне рішення. І питання – чи будуть почуті голоси тих 1.5 мільйонів ВПО чи такий політичний мотив стане основним? Як ми бачимо, що основні аргументи, які ми чуємо за те, щоби для переселенців вводилися перевірки – це питання відслідковування отримання ними адресної допомоги, отримання ними соціальних виплат. Але якщо ми будемо читати уважно текст закону № 2166, то можна буде побачити, що про жодні виплати у профільному законі по захисту ВПО мова не йде, вона йде у постановах Кабінету міністрів №505, №535, яка жодного прямого відношення до законопроекту 2166, до профільного закону, стосунку не має.

Ми, як громадські організації, пропонуємо розділити ці два питання – розділити питання контролю за бюджетними коштами, які використовуються для допомоги ВПО, і тут ми говоримо, що держава має всі правові позиції обґрунтовані для перевірки для надання адресної допомоги. Проте встановлювати контроль за місцем проживання ВПО, тих, факт переміщення яких вже стався і він підтверджений довідкою, ми вважаємо доволі дискримінаційним. Але жодного громадянина України не перевіряє, не ходить – ні Міграційна служба, ні Управління праці та соціального захисту … не ходить і не перевіряє наявність його за місцем проживання.

Борис Захаров, керівник адвокаційного центру Української Гельсінської спілки з прав людини:  “Нас відверто розчарувала позиція президента, я не знаю, хто його підставив. Своїми пропозиціями він розписався, що Україна не готова бути європейською країною, не готова до реформи управління і контролю, і печерні засоби контролю ставить вище за права людини”.

Через відсутність державної стратегії по роботі з ВПО ми якраз маємо таку ситуацію, коли Президент України ветує закон, який є дуже важливим для 1.5 млн ВПО, і якби державна стратегія по роботі з переселенцями була, то, я думаю, такого кроку він би все ж таки не здійснив. Ми бачимо як політику президента, так і політику уряду, тому що нас намагаються не бачити, цих всіх людей. Метою держави мало би бути створення умов для повноцінної соціалізації, інтеграції у приймаючі громади, а не нагляд за тим, як вони переміщуються всередині країни”, – заявила Таміла Ташева,  координатор ГІ “КримSOS”.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Криза як шанс: адаптація до викликів та інсайти від громадських організацій

"Про що вона мовчить": хочемо жити у світі, в якому жіночі голоси є почутими

Комунікація з громадянами — важлива річ, про яку часом забувають організації

Мислімо критично! На Українському радіо стартував медіаосвітний проєкт "Все Потребує Доказів"

На шляху до сталого розвитку. Як ПРООН заохочує українців до змін

Що варто знати про новий проєкт Стратегії розвитку громадянського суспільства?

  • Ivan Petryshyn

    тобто, йдеться не про Права Людини, а про те, як ті люди ставатимуть “ВПО”, такі собі механізми до переміщення, де комусь забагнеться?