Парламентські слухання з прав людини – 2013

Зібратися і висловити свою думку щодо певної проблеми представники громадянського суспільства можуть на парламентських слуханнях. 12 червня, вперше з 2001 року, депутати, громадські діячі, журналісти ...

ВРУ

Громадський Простір

Зібратися і висловити свою думку щодо певної проблеми представники громадянського суспільства можуть на парламентських слуханнях. 12 червня, вперше з 2001 року, депутати, громадські діячі, журналісти у Верховній Раді заслухали доповіді про стан дотримання прав людини в Україні.

Оцінки представників державного апарату, політичних діячів і громадських експертів, як часто буває, розбіглися. А найбільш обговорюваними темами стали права людей, що знаходяться під вартою та право на мирні зібрання.

Загалом доповідачами зареєструвалося більше 40 осіб. Ініціатором проведення слухань виступив Парламентський комітет з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Позитивну тенденцію з дотриманням прав людини в Україні, а також готовність співпрацювати з інституціями громадянського суспільства та ЗМІ виголосив міністр юстиції України О. Лавринович. Проте більшість спікерів не були згодні з такою оцінкою. – “Ми спостерігаємо негативні тенденції, – говорить Голова комітету з прав людини, депутат від УДАРу В. Пацкан.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини В. Лутковська у своєму виступі вважала необхідним сконцентруватися на проблемах з дотриманням прав осіб, що знаходяться під вартою:
– Я хотіла б звернути увагу на дуже конкретну проблему – проблему забезпечення прав осіб, взятих під варту, у процесі забезпечення їхньої участі в судовому засіданні. Для особи, яка знаходиться під вартою, її участь у судовому засіданні надважлива… Результат моніторингу засвідчив грубе порушення прав взятих під варту осіб”, – зазначила омбудсмен.

У більшості приміщень, де тримаються особи, взяті під варту, не створено умов – відсутні туалети, водопостачання, вентиляція, сонячне освітлення та належний санітарний стан. Умов для підготовки до судового засідання немає. Ще гіршими є умови під час переміщення особи в вагонах залізничного транспорту, де на 1 особу приходиться близько 50 квадратних сантиметрів місця. Гаряче харчування часто не надається. Приміщення для тримання осіб у судах також не мають належних санітарних умов, в тому числі для людей, хворих на інфекційні захворювання, такі як відкрита форма туберкульозу, – наводить приклади В. Лутковська.

Директор Харківської правозахисної групи Є. Захаров у своїй доповіді зробив акцент на наявності політичних переслідувань, кримінальних справ з політичними мотивами, покарання учасників мирних зібрань за порушення правил їхнього проведення. Має місце масове незаконне стеження за громадянами.

Права дитини, визначені відповідною конвенцією ООН, порушують в Україні практично всі – стверджує Уповноважений Президента з прав дитини Ю. Павленко. – Це – право на якісну медичну допомогу, лікування дітей, створення системи захисту сімей в складних життєвих обставинах та інше. У системі захисту прав дитини є ряд інших проблем. Національне законодавство декларує пріоритет прав дитини над правами дорослих, проте суспільство не готове це так сприймати на практиці. Ми живемо в державі, де все дитяче сприймається як похідне. Переконаний, що цю практику треба змінювати”, – вважає посадовець.

В. Чемерис, представник ініціативи “За мирний протест”, Інституту “Республіка” застерігає від прийняття закону про мирні зібрання, що, на його думку, обмежить їхню свободу:
– На питання, що робити, коли закони в Україні є, але вони не виконуються, відповідь довгий час була одна – прийняти ще один закон. У той же час громадськість вважає інакше – сьогодні перед початком слухань в Києві і ще 10 містах України відбулися акції протесту проти того закону, який зараз лобіюють адміністрація Президента та Міністерство внутрішніх справ.

- Для українців питання свободи зібрань не теоретичне. На практиці це єдиний спосіб захистити свої права і змінити Україну. – вважає В. Чемерис.

 

Акція проетсту під Верховною Радою проти законопроекту про мирні зібрання
Висловлені на слуханнях пропозиції громадянського суспільства мають бути опрацьовані профільним Комітетом і подані для затвердження у вигляді Рекомендацій парламентських слухань.

Детальніше про порядок проведення парламентських слухань – за посиланням.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще