В державне фінансування громадських організацій повертають схеми дерибану

Щорічно Міністерство соціальної політики витрачає 100 млн грн на державне фінансування громадських організацій ветеранів та людей з інвалідністю. Але не всіх, а конкретного списку з кількох десятків ...

77_main
В державне фінансування громадських організацій повертають схеми дерибану

Щорічно Міністерство соціальної політики витрачає 100 млн грн на державне фінансування громадських організацій ветеранів та людей з інвалідністю. Але не всіх, а конкретного списку з кількох десятків організацій, які мають «всеукраїнський статус», що видає те ж таки Міністерство соціальної політики.

Роками гроші отримували ті самі організації, і ніхто ніколи не питав на що вони були витрачені, і чи взагалі отримали хоч якусь користь з роботи таких організацій їх бенефіціари – реальні ветерани та люди з інвалідністю.

В цьому році, частина цих грошей була вперше проведена через конкурсні процедури, коли представники організацій мали написати проекти, скласти кошториси і публічно їх презентувати. З 20 млн грн, вдалось розподілити лише 7 млн. Решта організацій просто не могла пояснити на що вони просять в держави гроші.

З 2020 року всі 100 млн грн мають бути розподілені через конкурс.

І оскільки немає жодної віри можливість «всеукраїнських» організацій реалізувати справжні проекти, а не просто «освоїти бюджети», були внесені зміни в законодавство і на державне фінансування своїх проектів тепер можуть претендувати БУДЬ-ЯКІ громадські організації ветеранів та людей з інвалідністю. Головне щоб їх проекти охоплювали більше 15 регіонів, або вони залучали учасників з більше 15 регіонів.

Логіка проста: чим більше організацій зможе брати участь в конкурсі, тим кращі проекти зможуть отримати гроші від держави, і тим більшу вигоду отримають ветерани та люди з інвалідністю.

Проте Міністерство соціальної політики з усіх сил намагається зберегти старі корупційні практики, коли гроші платників податків розподілялись на колінці десь в кабінетах Мінсоцу, тим же людям, які їх отримували десятки років.

Спочатку, в жовтні Мінсоц протягнув зміни до урядових документів і 1 млн грн без конкурсу роздав трьом  громадським організаціям «афганців» на заходи з вшанування 30-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану.

А тепер рівень нахабності міністерства просто перейшов всі межі. Сьогодні, через урядовий комітет міністр Рева особисто протягнув правки, які дозволяють зберегти старі схеми розподілу державних коштів ЛИШЕ серед громадських організацій з «всеукраїнським статусом».

Мова йде про зміни до постанов 156 та 183, які мають бути приведені у відповідність до Бюджетного кодексу і з них мають прибрати згадку про «всеукраїнський статус». Замість цього, Мінсоц навпаки намагається зацементувати попередню модель, коли гроші на проекти можуть отримати лише ті організації, які Міністерство соціальної політики визнає «всеукраїнськими».

Проти цієї схеми вже виступила Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз, яка підтримує ідею конкурсного і прозорого фінансування громадських організацій ветеранів.

Ми закликаємо міністрів Кабінету міністрів не брати участь в цій корупційній схемі, і не підтримувати пропозиції міністра Реви.

Гроші платників податків мають розподілятись прозоро і на умовах конкурентної боротьби, а не по списку, коли наперед знаєш всіх можливих «переможців».


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?