Реєстраційні квести для громадських організацій від Міністерства юстиції

Реєстрація громадської організації процес нескладний. Насправді, щоб пройти його легко і безболісно достатньо прочитати одну статтю, і мати набір інформації, який має бути на кожному сайті обласного ...

Як зареєструвати громадську організацію_
Реєстраційні квести для громадських організацій від Міністерства юстиції

Реєстрація громадської організації процес нескладний. Насправді, щоб пройти його легко і безболісно достатньо прочитати одну статтю, і мати набір інформації, який має бути на кожному сайті обласного управління юстиції. Це відомості про те, куди потрібно занести документи на реєстрацію, в який проміжок часу, який кабінет та як їх правильно заповнити.

Яке ж було здивування нашої команди, коли на гарячу лінію з питань реєстрації громадських організацій надходило безліч запитань, відповіді на які людина мала б побачити на сайті обласного управління юстиції. Це мотивувало команду проекту USAID «Громадяни в дії» провести моніторинг сайтів головних територіальних управлінь юстиції та перевірити, чи може громадянин отримати з них відповідь на запитання «Як зареєструвати громадську організацію».

Результати моніторингу показали, що Мінюст перетворює просту процедуру з реєстрації громадської організації на складний і заплутаний квест з пошуку інформації.

Середній рівень повноти інформації про громадські організації складає – 56%.

Як це відображається на практиці? Через те, що громадяни не можуть отримати інформацію на сайті обласного управління юстиції вони або шукають інформацію на різних веб-ресурсах в інтернеті, і можуть отримати дуже викривлене уявлення. Або ж активісти вимушені їхати в обласне управління юстиції та ходити по кабінетам, щоб дізнатись те, що вони мали б просто переглянути на сайті.

Серед популярних «білих плям» на сайтах управлінь юстиції:

  • Відсутність інформації про те, що документи на реєстрацію/перереєстрацію можна подати через місцеві Центри надання адміністративних послуг та Центри вторинної безоплатної правової допомоги.
  • Часто немає адекватної інформації про графік прийому документів, що створює проблему, оскільки графік прийому документів і графік роботи відділів далеко не завжди співпадають.
  • Обласні управління не дають повної інформації про осіб, які відповідають за реєстрацію громадських організацій. Досить рідко є точні номери кабінетів, де можна отримати послугу та контакти цих чиновників.
  • На сайтах часто немає зразків заповнення документів, з чим виникає найбільше помилок і проблем при створенні громадської організації. На деяких сайтах навіть немає типового статуту, який був затверджений Міністерством юстиції.
  • Також часто відсутні інформаційні картки послуги та опис самої процедури, де для громадянина має бути описана вся необхідна інформація.

Ознайомитись з детальним аналізом по областям можна за лінком.

*на момент моніторингу сайт Черкаського обласного управління юстиції взагалі не працював.

 

Таке приховування потрібної інформації навряд є цілеспрямованої політикою по ускладненню життя громадським організаціям, проте це свідчить що Міністерство юстиції вважає громадянське суспільством не достатньо важливою темою, щоб звертати увагу на проблеми, які виникають у взаємодії громадськості та обласних управлінь юстиції.

Щоб зрозуміти масштаб проблеми спробуйте знайти правильні реквізити для оплати змін до статуту чи керівних органів, якщо вони виглядають ось так:

І для порівняння хороший приклад розміщення інформації про реквізити:

Позиція нашого проекту – інформація про реєстрацію громадських організацій має бути відображена на сайтах обласних управлінь юстиції в повному обсязі. Громадяни не повинні вишукувати її, ніби проходячи якийсь квест, і не повинні по декілька разів приїжджати до облюстів, щоб дізнатись те, що вони можуть дізнатись через Інтернет.

Ми звертаємось до керівництва Мінюсту із закликом скликати постійну робочу групу з питань реєстрації громадських формувань, яка має розглянути весь набір проблем, які накопичились та нарешті почати робити кроки по їх вирішенню.


Останні публікації цього розділу:

Як готувати молодіжні інклюзивні проєкти: чекліст

Як залучати молодь до своїх проєктів та активностей

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?