Молодіжні Ради в Україні

Уряд затвердив типові положення. Які інновації у порівнянні з 2007 роком?Які саме сучасні технології ініціатори передбачили для сучасної молоді? Коротко про свій бекграунд за цим напрямком: я мав ...

Screen Shot 2019-01-16 at 11.00.57
Молодіжні Ради в Україні

Уряд затвердив типові положення. Які інновації у порівнянні з 2007 роком?

Які саме сучасні технології ініціатори передбачили для сучасної молоді? Коротко про свій бекграунд за цим напрямком: я мав безпосереднє відношення до створення моделі молодіжної ради в Україні, її пілотного впровадження, результати якого отримали Відзнаку Ради Європи за найкращі практичні результати серед 47 європейських держав (досі єдиний кейс України такого рівня), надалі організацію обговорення на парламентських слуханнях щодо відповідного реформування і т.д. Була і активізація близько 100,000 молодих людей, які на перших прямих загальноміських виборах на 200+ виборичих діьницях обрали склад молодіжної ради, і системна реформа МП, в т.ч. в т.ч. “молодіже вето” яке мала молодіжна рада на проекти рішень міської ради щодо молоді, ящо вони попередньо не були узгодженні з молоддю, перша стратегія, програма з місцевим фінансуванням, система моніторингу/оцінки, молодіжний банк та багато-багато інших питань, низку яких Генеральний Секретар Ради Європи щиро побажав досягти хоча б в найближчому майбутньому всім присутнім представникам деражав Європи на урочистому зібранні в Швеції. 

Треба пояснити: це відбувалося в період ДО розвитку соціальних медіа, що певним чином обмежувало наші можливості розгорнути діяльність на ще більш впливовому рівні. Отже незважаючі на низку досягнень, прогресивних та іноваційних механізмів, були також і деякі компромісні, які негативно впливали на діяльність. Але ми мали надію, що вони є тимчасові.

Наприклад, одне з найважилвіших індикаторів для МР зразка 2003-7 років був механізми створення. Хто бажав мати кішеньковий орган, просто затверджував за поданням склад, наприклад розпорядженням голови. Якщо будо бажання працювати саме із лідерами молоді був сенс провести прямі вибори на дільницях. Якщо є бажання працювати як з лідерами так і з досвідченими НКО, створювались змішані моделі (саме такий ми пілотували). Але всі ці підходи мали дуже великий недолік який зветься “представницький мандат” на певний час (у нас це було 2 роки). Якщо стисло: молодіжне середовище є занадто динамічним для цього інструменту, який перетворює представницький орган молоді на щось більш формалізоване, ніж дієве за період мандату. Зазвичай це дуже влаштовує місцеву владу та чиновників від молоді на всіх ланках, бо легалізує їх “співпрацю з молоддю”, але як система є неефективною для адвокації інтересів молоді.  Звичайно зажди є винятки, але вони не змінюють загальну картину. З розвитком технологій з’явилася можливість позбутися цих недоліків з їх негативним впливом. За цей час я відійшов від молодіжної політики, отже стало цікаво які ж інновації пропонуються молоді майже 11 років потому? 

Затверджене Урядом типове положення пропонує наступне: “Склад молодіжної ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за кандидатів, які особисто присутні на установчих зборах”. Мабудь всі вихованці КПРС, комсомолу та навіть колишні радянські колгоспники радісно зітхнили, коли побачили такий рідний та знайомий механізм. Але ж на дворі 21 століття, цифрова епоха, і йдеться про сучасну молодь, яка значно більш присутня в соціальних медіа, ніж в “молодіжних радах” і т .п. До речі, ще цікаво: а чому автори не використовують найкращі досягнення та наявний досвід, тим більше. що саме Україна була лідером цього напрямку в Європі – не знають (некомпетентність), або свідомо? 

Маю зробити наступний наголос. Майже кожен чиновник від молоді взмозі напам’ять деларувати гасло “Молодь це агенти змін!” Розуміння того, що саме молодь прагне змін та є найбільш сприятливим середовищем для змін, пілотування та впровадження інновацій, відноситься до базових знань в МП і не тільки. Що зараз є найбільшою інновацією в цій сфері? Звичайно цифрове голосування і так звана “делегована демократія”. І поки законопроект про е-вибори до органів влади в Україні від реформаторів потребує повноцінного обговорення та вивчення ризиків, саме молодіжне середовище здатно пілотувати інновації. Але замість цього напередодні 20х років 21 століття молоді чомусь запропонували вінтажні технології. 

Яка мала б бути сучасна альтернатива? За бажанням давайте поговоримо про це окремо чи в коментах. 

P.S. Ілюстрація з обрізаним текстом новини саме з Білорусі обрана асоціативно як головна


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?