Мінфін може заборонити соціальне підприємництво громадським організаціям

У той час, як громадські організації потроху запускають соціальне підприємництво, аби ставати більш потужними і фінансово незалежними, Міністерство фінансів України може заборонити організаціям ...

Соціальне підприємництво громадських організацій
Мінфін може заборонити соціальне підприємництво громадським організаціям

У той час, як громадські організації потроху запускають соціальне підприємництво, аби ставати більш потужними і фінансово незалежними, Міністерство фінансів України може заборонити організаціям громадянського суспільства використовувати цей інструмент фандрейзингу.

Попри те, що Податковий кодекс дозволяє неприбутковим організаціям займатись підприємницькою діяльністю, чиновники вирішили обійти ці норми і готують узагальнююче роз’яснення, яке поставить під ризик тисячі громадських та благодійних ініціатив.

Почалось все зі скарг, які приходили на гарячу лінію проекту USAID «Громадяни в дії», про відмову податкових органів надавати ознаку неприбутковості, якщо статут новоствореної організації містив положення про право займатися соціальним підприємництвом.

У ході моніторингу ми з’ясували про таку практику податкових органів у Вінницькій, Донецькій, Одеській та Харківській областях.

Варто сказати, що більшість ініціативних груп при реєстрації користуються типовим статутом, який був розроблений громадськими експертами спільно з Міністерством юстиції України, і затверджений рішенням постійної робочої групи з питань реєстрації громадських формувань при Мін’юсті. Усі обласні управління юстиції радили ініціативним групам використовувати саме цей документ. Цей типовий статут включає право громадських і благодійних організацій займатися соціальним підприємництвом: продавати свої товари і послуги та отримувати прибуток. Єдині вимоги законодавства – усі ці кошти мають бути направлені на досягнення статутної мети і цілей організації, і не можуть бути розподілені між членами, учасниками організації.

Державна фіскальна служба, у 2015 році видала лист-роз’яснення, де чітко вказала: громадське об’єднання має право здійснювати підприємницьку діяльність.

Ми звернулись до Державної фіскальної служби з вимогою припинити практику регіональних ДФС неправомірної відмови надавати ознаку неприбутковості громадським організаціям, яку хочуть займатись соціальним підприємництвом.

Проте ДФС не змогло виробити єдину позицію. Одна частина департаментів стала на бік громадянського суспільства і Податкового кодексу, інша ж вирішила, що громадські організації не повинні можуть займатись соціальним підприємництвом.

Керівництво ДФС самоусунулось від проблеми, і просто переадресувало її в Міністерство фінансів, яке тепер має вирішити долю соціального підприємництва в Україні.

Продаж товарів і послуг неприбутковими організаціями є одним з ключових джерел фінансування ОГС в усіх цивілізованих країнах. Власне, однією з причин процесу перереєстрації організацій протягом 2016-2017 років, була потреба привести статути у відповідність до Податкового кодексу, так щоб всі 40 тисяч неприбуткових організацій мали законне право займатись підприємницькою діяльністю.

Тепер  окремі чиновники ДФС та Мінфіну вирішили, що їх особиста думка є важливішою ніж Податковий кодекс та міжнародна практика, і хочуть заборонити громадським організаціям займатись соціальним підприємництвом під загрозою виключення з Реєстру неприбуткових підприємств, установ та організацій.

Команда проекту «Громадяни в дії» звертається до Міністра фінансів Олександра Данилюка втрутись в цю ганебну ситуацію, і припинити фінансовий шантаж громадянського суспільства з боку службовців Державної фіскальної служби та Мінфіну.

Ми звертаємось до громадських організацій, які займаються чи планують займатись соціальним підприємництвом. Зараз в кабінетах чиновників, без Вас вирішують чи можете Ви робити добрі справи за кошти від соціального підприємництва.

Якщо ви хочете, щоб Ваші права не порушили – надішліть звернення до Мінфіну і підтримайте кампанію захисту соціального підприємництва!

 


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?

  • Марко Скакун

    Пане Олександре, було б доцільно скористатись правом 3 (трьох) ІГС ініціювати проведення Мінфіном консультацій з громадськістю з цього питання.