Парламент восени може ратифікувати Конвенцію РЄ про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству – Ірина Геращенко

Уповноважена Президента України з питань мирного врегулювання ситуації у Донецькій та Луганській областях, Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко виступила на відкритих ...

геращенко
Парламент восени може ратифікувати Конвенцію РЄ про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству – Ірина Геращенко

Уповноважена Президента України з питань мирного врегулювання ситуації у Донецькій та Луганській областях, Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко виступила на відкритих дебатах на тему «Жінки, мир та безпека» Ради безпеки ООН.

Ірина Геращенко наголосила, що Україна націлена на подальше активне просування прав жінок, забезпечення їх участі в мирних переговорах і в постконфліктному відновленні, а також на захист жінок від усіх видів насильства.

«З метою належного реагування на випадки насильства щодо жінок, одним із найближчих кроків парламенту стане ратифікація Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Я впевнена, що Парламент ратифікує Стамбульську Конвенцію уже на цій сесії. Відповідні законопроекти уже подані на розгляд Парламенту і  восени вони будуть проголосовані», – сказала Уповноважена Президента.

За її словами, українські жінки-політики, громадські діячі, волонтери, правозахисники дуже активно працюють над встановленням миру, і їх роль у актуалізації питань порядку денного «Жінки, мир, безпека» є надзвичайно вагомою. У лютому 2016 року український уряд прийняв Національний план дій щодо виконання Резолюції РБ ООН 1325. Реалізація Плану сприятиме більш активній участі жінок у процесах підтримання миру, прийняття рішень у сфері національної безпеки та оборони і боротьбі з насильством за гендерною ознакою.

Ірина Геращенко підкреслила, що агресія проти України сприяла не лише активізації участі жінок в миротворчих процесах, але й більш активному залученню жінок до служби в армії. Багато жінок добровільно підписали контракт із Збройними Силами України задля захисту Батьківщини. Наразі у ЗСУ проходять службу 19892 жінки.

«Забезпечення прав жінок в умовах конфліктів є спільною відповідальністю міжнародної спільноти. На жаль, Україна із власного досвіду знає, який страшний вплив мають конфлікти на жінок. Жертвами російської військової агресії від весни 2014 року стали мільйони людей. РФ несе повну відповідальність за порушення прав людини в окупованому Криму та на Донбасі», – наголосила Перший віце-спікер українського парламенту.

За словами Ірини Геращенко, саме жінки та діти найбільш вразливі в умовах цієї війни. За останніми даними в Україні нараховується 1,7 млн внутрішньо переміщених осіб. З них близько 900 тис. становлять жінки і 236 тис. – діти.

Ірина Геращенко навела дані про загиблих та постраждалих жінок в результаті конфлікту на Донбасі: протягом двох останніх років загинуло 495 жінок; від початку збройного конфлікту загинуло 68 дітей, 152 дитини отримали поранення.

«Через війну 1937 дітей стали сиротами. Вдовами залишились 1213 жінок, а 1975 жінок втратили своїх синів. Іще 142 жінки чекають на звільнення із полону ОРДЛО свої рідних», – сказала вона.

Уповноважена Президента також наголосила, що особливо складною лишається ситуація із порушенням прав жінок та дітей на тимчасово окупованих територіях. «Російськи окупаційні війська і їх найманці беруть в полон українських жінок. За даними Служби Безпеки України у полон бойовиків протягом двох років російської агресії було взято 238 жінок. На даний момент 233 жінки було знайдено та звільнено зусиллями українських уповноважених органів, та іще 5 жінок наразі перебувають у полоні», – повідомила вона.

«Це і є символ війни на Донбасі – російські чоловіки воюють проти українських жінок і дітей, вбивають і калічать їх, беруть їх в полон», – додала Ірина Геращенко.

За її словами, відомі факти торгівлі людьми на тимчасово окупованих територіях, а також сексуального насильства та експлуатації, використання неповнолітніх в бойових діях, які несумісні зі стандартами прав людини і є неприйнятними в сучасному світі. Зокрема, оприлюднені факти насильства та злочинів, скоєних бойовиками так званої інтернаціональної бригади «П’ятнашка» ДНР. Йдеться про створення установ, у яких змушували неповнолітніх надавати сексуальні послуги; мала місце торгівля людьми з примусовим переміщенням жінок і дітей через кордон; створення іноземними громадянами студії дитячої порнографії з метою поширення матеріалів за межами України, а також вербування та військова підготовка дітей для участі в бойових діях.

«До цих пір в тюрмах так званої ДНР знаходиться під арештом група підлітків, звинувачених у «диверсіях». Фото із їх допиту, на яких заплакані і залякані діти під погрозами начебто зізнаються у правопорушеннях, бойовики виклали в мережу Інтернет», – наголосила Ірина Геращенко.

Уповноважена Президента підкреслила, що ці факти дають уявлення про справжню ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України. Однак, українські органи влади не мають об’єктивної статистики з проблем гендерно-обумовленого насильства, оскільки на територіях, підконтрольних бойовикам відсутні українські правоохоронні органи і  неможливо збирати доказову базу про випадки сексуального насильства.

Ірина Геращенко у черговий раз повторила звернення України до ООН – включити в сферу діяльності відповідних мандатів Організації проблеми сексуального насильства в ході спровокованого Росією збройного конфлікту на сході України. «Дуже важливою для нас є не тільки декларативна підтримка ООН, а й конкретні дії відповідних механізмів Організації з метою оцінки ситуації на місцях, і її відображення в доповідях Генерального секретаря та подальших рекомендаціях», – додала вона.

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році