“Другий Форум практик учасницького відновлення” у Миколаєві: як громади будують стійкість
16 травня 2025 року у Миколаївському молодіжному просторі «Хвиля» говорили про успішні практики взаємодії влади та громади у процесах з формування та реалізації місцевих Планів відновлення і ...
Додано:
frgn

16 травня 2025 року у Миколаївському молодіжному просторі «Хвиля» говорили про успішні практики взаємодії влади та громади у процесах з формування та реалізації місцевих Планів відновлення і модернізації місцевих Стратегій та мобілізації ресурсів для їх впровадження.
Форум тривав понад 5 годин. Обговорили широке коло питань – від практик залучення ресурсів, укорінення безпосереднього народовладдя у Статутах громад, становлення молодіжних рад, включення вимірів стійкості та соціальної згуртованості до стратегічних документів та адвокаційних проєктів різного рівня, а також використання інноваційних цифрових інструментів ГІС /ДДЗ, які посилюють учасницьку демократію на місцях.
Захід об’єднав більше 78 представників місцевої влади, громадських організацій, молодіжних рад, експертів з 20 громад з 10-ти різних регіонів країни. Офлайн — 30 учасників та онлайн — 48.
Мета заходу — узагальнити практики відновлення на основі принципів безпосередньої демократії та розробити спільні рецепти стійкості громад в умовах війни й післявоєнного відновлення.
У центрі обговорення — успішні кейси стратегічного планування на місцях, які впроваджувалися за допомогою цифрових інструментів, таких як #DIY4Change, ГІС, ДДЗ та методики стратегічної екологічної оцінки. Учасники ділилися досвідом укорінення рішень у місцевих статутах, планах відновлення та розвитку.
Один із ключових акцентів — використання форм безпосереднього народовладдя (ФБН) у відновленні. Завдяки широкому залученню громад, комунальних установ і бізнесу вже напрацьовано конкретні рішення, які повинні бути затверджені місцевими радами до 2027 року відповідно до чинного законодавства.
Форум був не лише майданчиком для презентації кейсів, а й простором живого діалогу.
Три цікавинки Другого Форуму практик учасницького відновлення,
По-перше, практики “влада- громада “ для відновлення громад:
- Залучення ресурсів Шевченківська ОТГ. Миколаївщина, Новоодеська міська рада;
- Модернізації Статутів громад з механізмами демократії участі Бузька громада Шевченківська ОТГ. Миколаївщина та громад Херсонської, Чернігівської областей.
По -друге, рецепти дієвих молодіжних рад від:
Дмитра Щоголева голови Молодіжна Рада Миколаєва, а також від молодіжних рад Бузької, Березанської, Вознесенської, Коблівської, Новоодеської та Шевченківської громад Миколаївщини.
По-третє, дві майстерні інноваційних практик для
(1)Зеленого відновлення презентовані інструменти:
ГІС- карти Новоодеській та Шевченківській громад від Андрія Ачасова , професора Харківського НУ імені В.Н. Каразіна (м. Харків) , експерта ГО «Природоохоронні геоінформаційні системи України» ;
Стратегічної екологічної оцінки (СЕО) у:
Новоодеська міська рада від ФРММ на основі #DIY4Change
Шевченківська громада від Мережа правового розвитку.
(2)Стійкості та згуртованості громад від Національна платформа стійкості та згуртованості, що презентувала дослідження ризиків стійкості на на національному та місцевому рівнях.
У вітальному слові Олексій Орловський, директор програми “Демократія і належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження” зазначив, що подібні події, як у Миколаєві, критично важливі для формування дієвих планів відновлення. Він підкреслив: громади повинні розвиватися системно — з належною співпрацею між владою та громадянським суспільством, незалежно від того, чи це ОМС, чи ВА. Головне — щоб був реальний діалог і включення громади в ухвалення рішень.
Своєю чергою, очільник експертно-громадської ради Миколаєва, представник всеукраїнської громадської організації “Українська асоціація Центрів підтримки бізнесу” Артем Ващиленко нагадав, що ще з 2010 року в місті активно впроваджуються інструменти демократії участі, зафіксовані в міському статуті.
Місто має експертно-громадську раду, дієву молодіжну раду, галузеві ради та постійно оновлює підходи — зараз, зокрема, в контексті закону про народовладдя. “Ми чітко усвідомлюємо: демократія не завершується в момент голосування. Справжня участь громади — це постійна робота, контроль, реакція, зворотний зв’язок”, — наголосив Ващиленко.
У межах практичних блоків презентувалися екопрофілі та картування територій за ГІС-методикою, як, наприклад, у Новоодеській та Шевченківській громадах. Присутні обговорили потенціал екологічного компонента в місцевих стратегіях і приклади міжсекторальної взаємодії на місцях.
Форум зібрав представників громад із Миколаївської, Київської, Херсонської, Чернігівської областей, а також експертів з Національної платформи стійкості та згуртованості, УНЦПД (Ukrainian Center for Independent Political Research), Мережі ресурсних центрів демократії участі та інших громадянських коаліцій.
Окремий блок був присвячений ризикам стійкості та згуртованості громад. Йшлося про потребу комплексно аналізувати виклики та впроваджувати системні рішення — від цифрових інструментів до оновлених комунікацій між владою та громадянами.
У результаті учасники напрацювали меморандум про створення коаліції “Громадянська платформа стійкості”, а також зібрали набір кейсів та рекомендацій, які ляжуть в основу подальших рішень для посилення місцевого самоврядування в умовах викликів.
Презентації учасників на https://drive.google.com/drive/folders/1WxpsPeHcxCEIodB5qaB2EF9z8_P9BeRD?usp=sharing
Відеорепортаж форуму від Національної платформи стійкості та згуртованості на https://www.facebook.com/share/v/15UCrDKZEP/?mibextid=wwXIfr
Пресслужба ГО “Фонд розвитку міста Миколаєва”
Форум відбувся в рамках ініціативи коаліції «Громадянська платформа відновлення громад», що при координації ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» (далі ФРММ).
Конференція є заходом двох проєктів що реалізовано за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках діяльності мережі “Ресурсних центрів демократії участі”. А саме:
- Дієва громадська участь у відновленні двох громад Миколаївщини,
- DIY4Change для зеленого відновлення і сталого розвитку 2-х громад Миколаївщини
Партнери:
Місцеві ради з Миколаївської, Бузької, Шевченківської, Коблівської, Березанської, Вознесенської, Новоодеської, Коблівської громад.
Приміщення Миколаївський міський молодіжний простір «Хвиля» надано управлінням молодіжної політики виконавчого комітету Миколаївської міської ради
Громадські дорадчі органи при виконавчих органах місцевого самоврядування: Експертно-громадська рада виконавчого комітету Миколаївської міської ради , Молодіжна Рада Миколаєва, Бузька молодіжна рада, Шевченківська молодіжна рада, Новоодеська молодіжна рада, Березанська молодіжна рада, Кобліська молодіжна рада, Новоодеська молодіжна рада.
Місцеві організації громадянського суспільства: ГО «Бузька платформа змін» , ГО Зеленогайські ініціативи” (с Зелений гай Шевченківська ТГ), ГО “Новоодеська рада старійшин” ( м. Нова Одеса), ГО “Мрії в реальність (с-ще Березанка), ГО «Учбово-методичний центр захисту прав людини», ГО «Прогресивний Миколаїв». .
Експертний супровід: Національна платформа стійкості та згуртованості, УНЦПД (м Київ), Мережа ресурсних центрів демократії участі, коаліція «Громадянська платформа відновлення громад» , ГО “Природоохоронні геоінформаційні системи України” (м Харків), ГО “Мережа правового розвитку”.
Національна платформа стійкості та згуртованості започаткована у лютому 2018-го року. Наші стратегічні пріоритети – це стійкість держави та суспільства, згуртованість та єдність. За час своєї діяльності Національна платформа стійкості та згуртованості провела понад 90 публічних заходів на національному, регіональному та місцевому рівнях й залучила провідних міжнародних експертів з питань миробудування, перехідного правосуддя, інформаційної реінтеграції, соціальної згуртованості та національної єдності. Ініціатива реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту “Побудова стійкості в конфлікті через діалог”.