Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей

Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей.«Для того, щоб діти росли в сім’ях, а не інтернатах, треба працювати на випередження і ...

Додано:
DariiaB

Без назви (1000 x 600 пікс.)
Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей

Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей.

«Для того, щоб діти росли в сім’ях, а не інтернатах, треба працювати на випередження і надавати родинам належну підтримку. Проте в держави зараз інші пріоритети, а в громад не вистачає грошей. Тому маємо шукати нові шляхи фінансування, особливо під час війни, коли кількість тих, хто потребує соціальних послуг, постійно зростає», - вважає Віктор Годик, голова Горохівської громади Волинської області.

Однією з вимог вступу України до Європейського Союзу є впровадження реформи системи інституційного догляду і виховання дітей, що має забезпечити право дитини зростати у сім’ї через розвиток соціальних, освітніх, медичних та інших послуг на рівні громади. 

«Батьки чи опікуни повинні бути впевнені, щоб не трапилося  їхні діти соціально захищені», – переконана Маріанна Онуфрик, експертка з деінституалізації проєкту «Гроші для дитини, дитинство в сім’ї, послуги в громаді» ГС «Українська мережа за права дитини».

Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що саме громади мають піклуватися про створення соціальних послуг, бо вони найкраще знають про потреби своїх мешканців. Проте часто місцева влада не має достатніх фінансових ресурсів – з одного боку, та визначених зобов’язань від держави – з іншого. Саме цю проблему покликаний вирішити новий «Механізм фіксованих повноважень».

Цей механізм розроблений експертами ГС «Українська мережа за права дитини» разом з громадами, має сприяти розвитку соціальних послуг та сімейних форм виховання у громадах, що попередить розлучення дітей із сім’ями, зменшить ризик влаштування їх в інституційні заклади, навантаження на бюджети у вигляді утримання цих установ і соціальних виплат.

«Зараз у громад немає конкретного переліку заходів, які вони мають зробити. Як немає і прямого зобов’язання, що певну частину коштів місцевих бюджетів мають використовувати на розвиток послуг для дітей. Запропонований механізм має це змінити», – пояснює Онуфрик.

Громади-учасниці проєкту звернулися до Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства фінансів України та Міністерства соціальної політики України з проханням підтримати зміни системи фінансування догляду та виховання дітей незалежно від форми їх влаштування.

«Суть пропозицій полягає в тому, що держава має визначати не право органу місцевого самоврядування розвивати відповідні послуги (як зараз), а накладати чіткі зобов’язання, щоб наявні ресурси йшли не лише на умовну «бруківку«, а й на створення належних соціальних послуг для дітей та сімей. Для спроможності забезпечувати розвиток послуг, ПДФО пропонується нараховувати за місцем реєстрації платника податку, а не підприємства. Також рекомендовано змінити систему вирівнювання, куди має увійти і місто Київ. Водночас напрями соціальної підтримки мають визначатися згідно з потребами мешканців. Одна громада може вирішити, що їй треба впровадити послугу денного догляду та патронату, а інша – створити прийомні сім’ї. Усе залежатиме від запиту людей. Після консультацій з громадами проєкту можемо стверджувати: вони готові до нововведень. Слово за державою», – пояснює Юрій Ганущак, експерт проєкту з питань фінансів та бюджету.

«Українська мережа захисту прав дитини» закликає міністерства надати свої експертні висновки, рекомендацій та пропозицій. Як працюватиме механізм фіксованих повноважень: 

Дизайн без назви
Для чого потрібні потрібні соціальні послуги – дивіться у відео.

Проєкт «Гроші для дитини, дитинство в сім’ї, послуги в громаді» реалізовується Громадською спілкою «Українська мережа за права дитини», та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Зміст цього проєкту не обов’язково відображає погляди USAID.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування

Тиждень стратегічних діалогів ZDOROVI про відкритість, демократію та роль громадянського суспільства

Відбувся захід про втрати громадянського суспільства під час війни Росії проти України

Завершилось публічне обговорення проєкту Статуту Ріпкинської селищної територіальної громади

Пам’ять про війну в умовах нової війни: як Україна переосмислює Другу світову

День Європи. Долучайтесь до кінематографічної подорожі Європою з EU Youth Cinema: Green Deal