Які зобов’язання має Україна у сфері довкілля та зміни клімату для вступу в ЄС, – аналітичний документ

І громадськість, і державні органи були здивовані оцінкою Європейської Комісії, яку Україна отримала у сфері довкілля та зміни клімату. Але насправді це сигнал, що попереду дуже багато роботи. В ...

Додано:
racse

339706130_201595215912010_1793999365688183724_n
Які зобов’язання має Україна у сфері довкілля та зміни клімату для вступу в ЄС, – аналітичний документ

І громадськість, і державні органи були здивовані оцінкою Європейської Комісії, яку Україна отримала у сфері довкілля та зміни клімату. Але насправді це сигнал, що попереду дуже багато роботи. В аналітичному документі “Картування зобов’язань у сфері довкілля та зміни клімату: підготовка до вступу в ЄС” http://bit.ly/3U4FXBf команда РАЦ “Суспільство і довкілля” проаналізувала обсяг завдань у сфері довкілля та зміни клімату, який Україна має виконати для вступу в ЄС. 

Під час презентації картування Наталія Андрусевич, голова правління РАЦ «Суспільство і довкілля», розповіла про основні виклики у процесі виконання умов для вступу:

  • Відкриття переговорів про вступ до ЄС по розділах так званого «зеленого кластеру» є важливим у зв’язку з пріоритетністю зелених питань у порядку денному Європейської Комісії, зокрема через імплементацію Європейського зеленого курсу. Зелений кластер, серед іншого, включає питання довкілля та зміни клімату (Глава 27). Потреба якнайшвидшого відкриття переговорів по Главі 27 виникає й через необхідність забезпечити зелену відбудову та відновлення України за допомогою якомога швидшого та ефективнішого впровадження європейських реформ та політики у сферах довкілля та зміни клімату.
  • Оцінка, яку отримала Україна, стосувалася всього масиву законодавства ЄС. Тобто ми звикли говорити про Угоду про асоціацію, де є 29 директив і регламентів, і де наш уряд звітує про прогрес у 77%. Тут оцінювався весь масив законодавства. Міністерство отримало перелік від Європейської комісії, і там є 1647 актів ЄС у сфері довкілля і зміни клімату, щодо яких треба провести самооцінку. У картуванні ми подивилися на це глобальніше, і виділили основні 80 актів.
  • Перелік нормативно-правових актів ЄС, який Україні потрібно імплементувати для отримання членства в ЄС, включає не лише нові акти, а й цілі сфери, які раніше не були обов’язковими для імплементації.
  • Імплементація актів і політик у сфері довкілля та зміни клімату виходить за межі екологічного розділу переговорів (Глави 27). Зокрема, у зв’язку з впровадженням ЄЗК екологічні та кліматичні питання будуть розглядатись і в контексті енергетики, промислової політики, сільського господарства, транспорту, єдиного ринку тощо.
  • Робота в рамках переговорного процесу включатиме не лише наближення законодавства, а й його впровадження і виконання. Власне виконання acquis вимагатиме великої адміністративної спроможності, як щодо самих актів, так і щодо взаємодії з ЄС (наприклад у контексті звітування).
  • Викликом у процесі виконання умов для вступу є динамічність європейського права у сфері довкілля та зміни клімату.
  • Багато ресурсів, часу і зусиль потребуватиме робота з перекладу нормативно-правових актів ЄС у сфері довкілля та зміни клімату.
  • Також слід зауважити, що наближення до європейського acquis у сфері довкілля та зміни клімату має відбуватись коректно: врахування останніх редакцій документів, впровадження усіх елементів директиви чи регламенту, застосування визначених у нормативно-правових документах інструментів та механізмів.
  • Для вчасного та належного виконання завдань для членства в ЄС необхідна консолідація усіх стейкхолдерів в Україні.

Ознайомитися із аналітичним документом “Картування зобов’язань у сфері довкілля та зміни клімату: підготовка до вступу в ЄС” можна за посиланням: http://bit.ly/3U4FXBf

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”   у межах проєкту «На шляху до членства в ЄС: завдання у сфері довкілля та зміни клімату».

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування

Тиждень стратегічних діалогів ZDOROVI про відкритість, демократію та роль громадянського суспільства

Відбувся захід про втрати громадянського суспільства під час війни Росії проти України

Завершилось публічне обговорення проєкту Статуту Ріпкинської селищної територіальної громади

Пам’ять про війну в умовах нової війни: як Україна переосмислює Другу світову

День Європи. Долучайтесь до кінематографічної подорожі Європою з EU Youth Cinema: Green Deal