Соціальні послуги в ОТГ: Українська соціальна академія та Renovabis завершили піврічний проект у чотирьох областях України
Як надавати якісні соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах? З чого потрібно розпочати, аби налагодити у громаді процес, яким раніше займалися органи державної влади? Як знайти ...
Додано:
Платформа соціальних змін

Як надавати якісні соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах? З чого потрібно розпочати, аби налагодити у громаді процес, яким раніше займалися органи державної влади? Як знайти додаткові кошти для того, аби соціальними послугами у громаді забезпечити усіх, хто цього потребує? – Це і багато іншого протягом шести місяців вивчали 80 учасників проекту «Соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах».
Проект реалізовується Факультетом наук про здоровʼя УКУ та Українською соціальною академією за фінансової підтримки міжнародного фонду Renovabis. Навчання у проекті для учасників було безкоштовним.
За словами декана Факультету наук про здоров’я УКУ Світлани Стельмах, сучасна система соціальних послуг повинна відповідати потребам громадян і орієнтуватися на покращення якості їхнього життя.
«Якісне надання соціальних послуг сприяє незалежності та стійкості найуразливіших верств громади. Саме тому у кожній громаді потрібно організовувати ефективний соціальний захист. І це не лише гарантовані державою соціальні виплати, а насамперед розвинену мережу соціальних послуг, що надаються з урахуванням особливостей і потреб різних категорій клієнтів», – зазначає Світлана Стельмах.
В Українській соціальній академії переконані, що такі проекти якісно покращать життя не лише отримувачів соціальних послуг, а й усієї громади загалом.
«Реалізуючи цей проект, ми комплексно підійшли до навчання тих, хто за ці соціальні послуги відповідальний. Ми навчали не лише представників ОТГ, а й тренерів, які у подальшому вже будуть навчати представників тих громад, що у нашому пілотному проекті участі не взяли. Тобто, ми запустили цей навчальний процес на майбутнє», – розповідає менеджерка програм Академії Христина Гарбуз.
Крім того, за її словами під час навчання представники ОТГ готували власні проекти надання соціальних послуг у їхніх громадах і мали можливість почути відгуки від тренерів та покращити такі проекти.
«Наше завдання було ознайомити учасників із найкращими світовими практиками і підходами, а вони вже пристосовували їх під потреби конкретної громади. Кожна громада має унікальні потреби в залежності від тих соціальних груп, з яких вона складається. Є громади, де велика кількість людей похилого віку і там потрібно найперше потурбуватися про них, а в інших громадах є потреба зосередитись більше на іншій соціальній групі», – пояснює пані Христина.
Учасники програми кажуть, що на етапі розвитку ОТГ і налагодження процесу надання соціальних послуг, таке навчання особливо корисне.
«Тренери креативні й комунікабельні. Не думала, що може бути так цікаво слухати про надання соціальних послуг для осіб похилого віку. Виявляється, дізналася багато нового. З нетерпінням будемо чекати четвертий модуль», — коментує Світлана Пашко, директорка Вараського міського центру соціальних служб (Рівнеська область).
В Українській соціальній академії наголошують на тому, що після початку широкомасштабної російської агресії потреба у програмі лише зросла. «Тепер громади на західній Україні мають потурбуватися не лише про себе, а й про біженців, які прибули до них, втікаючи від війни. Навчання у Академії допоможе представникам громад надавати потребуючим соціальні послуги більш ефективно», – розповідає директор та член правління Академії Сергій Олійник.
До навчальних модулів програми, яких було по три для кожної групи – представників ОТГ і майбутніх тренерів, були залучені викладачі Українського католицького університету. Впродовж навчання основна увага була зосереджена на методології вивчення потреб у соціальних послугах конкретної громади, а відтак планування і організації їхнього надання, а також залучення додаткових коштів для кращої реалізації соціальних проектів.
В Академії переконані, що важливу роль у наданні соціальних послуг можуть відіграти не лише органи місцевої влади, а й представники громадських організацій та соціальні підприємці.
«Нам важливо, щоб у органів місцевої влади було усвідомлення того, що якісні соціальні послуги можливі лише за співпраці усіх стейкхолдерів. Саме залучення громадських організацій і соціальних підприємців зробить процес надання соціальних послуг максимально ефективним», – додає Сергій Олійник.
В Академії наголошують, що розвиток соціального підприємництва в громаді також можливість залучити в ОТГ додаткові кошти через сплату податків, а для підприємців – це спосіб внести свій вклад у розвиток громади, в якій вони живуть і працюють.