Жінки-ВПО, які опинилися на Черкащині, не лише адаптуються до іншого життя, а й впроваджують зміни на нових місцях

Жінки-ВПО, які опинилися на Черкащині, не лише адаптуються до іншого життя, а й впроваджують зміни на нових місцях. Про це ми говорили 24 січня під час фінальної пресконференції «Від переселенок до ...

Додано:
alyona2329

зображення_viber_2024-01-29_16-24-28-525
Жінки-ВПО, які опинилися на Черкащині, не лише адаптуються до іншого життя, а й впроваджують зміни на нових місцях

Жінки-ВПО, які опинилися на Черкащині, не лише адаптуються до іншого життя, а й впроваджують зміни на нових місцях. Про це ми говорили 24 січня під час фінальної пресконференції «Від переселенок до активісток: як жінки-ВПО змінили своє життя» в Черкасах.

Повномасштабна війна змінила підходи у підтримці громадського сектору по регіонах, зокрема й на Черкащині, адже з’явилися нові запити для підтримки населення, зокрема і того, що тою чи іншою мірою постраждало внаслідок військових дій. Таку думку під час пресконференції висловила Ольга Войтович, менеджерка проєкту «Фенікс: Сильна Україна під час війни», що виконується Фондом Східна Європа за фінансової підтримки ЄС.

– Найголовнішим для нашої організації є захист прав незахищених верств населення. До них належать внутрішньо переміщені особи, а саме жінки. На сьогодні Черкащина стала прихистком для близько 145 тисяч переселенців, 60% з них – жінки, – сказав голова ГО «Проти Корупції» Юрій Путря, продовжуючи думку представниці Фонду.

Валентина Поселкєвіч розповіла про діяльність в межах проєкту. За її словами, протягом 6 місяців проєктна команда провела низку освітніх заходів та консультацій, спрямованих на адаптацію та інтеграцію жінок-ВПО в життя у нових громадах. Координаторка проєкту також зазначила, що команда створила 5 ініціативних груп, у громадах Черкаської області, які підтримують програми щодо адаптації та інтеграції ВПО: Буцькій, Селищенській, Чигиринській, Степанецькій і Новодмитрівській.

Яскравим прикладом, де переселенці хочуть робити зміни на місцях та відчувати себе співвласниками цієї громади стало місто Чигирин.

До присутніх звернулася голова Чигиринської Ради ВПО Євгенія Бандура. Жінка була змушена покинути свою домівку в Донецькій області через війну:

– Я закінчила інститут і була домогосподаркою, а тепер працюю в Раді ВПО, яка була створена 9 жовтня 2023 року. З чого почали? Місцева влада запросила нас на зустріч з проєктною командою ГО «Проти Корупції», де вивчалася існуюча практика щодо адаптації та  інтеграції ВПО в нову громаду. Діалог між представниками ОМС та командою ГО був не дуже продуктивним, але дав нам як ВПО зрозуміти, що ми можемо робити зміни на місцях. На зустрічі нам запропонували написати заяву  для вступу в Раду ВПО, але ж ми вперше чули про цей орган…  Тому нам довелось все таки знову звернутись до команди проєкту, щоб вони нам роз’яснили що це і «з чим його їдять». В межах проєкту «Адвокація місцевих політик ВПО» ми навчалися, отримували консультації та до цього часу продовжуємо отримувати менторську підтримку.

зображення_viber_2024-01-24_14-14-33-507

 Ми змогли сформувати базу потреб ВПО, направили 8 запитів про допомогу в різні організації, а зараз працюємо над просуванням адвокаційної кампанії щодо пільг на пасажирські перевезення для ЦА в Чигиринській громаді.

Євгенія Бандура наголосила на тому, що всі переселенці хочуть повернутися додому, не зважаючи на те, як вони змогли реалізуватися тут, й чи вціліли їхні помешкання. Також деякі питання від ВПО залишаються відкритими, що свідчить про користь  проєктної діяльності.

PR-менеджерка організації Альона Прилуцька зазначила, що медійна увага до проєктної діяльності організації є важливою для того, щоб підвищити обізнаність суспільства про проблеми та потреби ВПО та сприяти їхній інтеграції в нових громадах. Також вона розповіла про жінок-ВПО, які успішно адаптувалися в нових громадах, деяким вдалося відкрити власний бізнес.

Олексій Конюша з дружиною, лауреати відзнаки «Незламні зі сходу», розвивають бджолярство у Степанецькій громаді. Після деокупації Луганщини планують відкрити філіал «Конюшина». Крафтова майстриня Степанецької громади Вікторія Кудрик мріє створити кластер ремісників. У Водяницькій громаді жінки-ВПО беруть участь у соціальних проектах, спрямованих на покращення життя: створили соціальну пральню «Бульбашка» та коворкінг для місцевих жінок. 

Таких практик існує чимало, тому виникає питання: а чому вони мало відомі та чи достатньо піклуються про їх збільшення?

Наша проєктна команда готова прийняти виклики та проблеми, повʼязані з низьким рівнем залученості жінок-ВПО в життя нових громад та адвокатуванням їх інтересів. Працюємо та шукаємо шляхи для реалізації мети!

Матеріал підготовлено ГО «Проти Корупції» в  межах проєкту «Адвокація місцевих політик ВПО» за підтримки проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.  Думки, викладені у цій статті, не обов’язково відображають позицію Фонду Східна Європа та Європейського Союзу.  

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році