Заява щодо невідкладного відновлення контролю за дотриманням заборони куріння у кафе, барах та ресторанах

Від імені громадськості ГО «Життя» закликає Кабінет Міністрів України якнайшвидше відновити нагляд (контроль) субʼєктів господарювання за скаргами споживачів щодо дотримання заборони куріння у ...

Додано:
Dmytro

6726506_3)
Заява щодо невідкладного відновлення контролю за дотриманням заборони куріння у кафе, барах та ресторанах

Від імені громадськості ГО «Життя» закликає Кабінет Міністрів України якнайшвидше відновити нагляд (контроль) субʼєктів господарювання за скаргами споживачів щодо дотримання заборони куріння у приміщеннях кафе, барів та ресторанів.

Відновити позапланові перевірки за скаргами споживачів пропонують у проєкті наказу Міністерства охорони здоров’я України від 6 лютого 2023 року «Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення на період воєнного стану», який опубліковано на сайті відомства.

Щоб документ набув чинності, він має пройти низку бюрократичних процедур, тож громадськість закликає якнайшвидше їх завершити та забезпечити належне реагування Держпродспоживслужби України на скарги громадян за порушення Закону № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», який забороняє будь-яке куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства

Нагадаємо, Уряд у березні 2022 року Постановою №303 припинив заходи контролю на період воєнного стану.

За даними Держпродспоживслужби у 2022 році до органу надійшло 89 скарг громадян про порушення вимог статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» та перевірено лише 14 суб’єктів господарської діяльності. Тобто, протягом 2022 року в 87% випадків громадяни не змогли захистити своє право на бездимне середовище і були позбавлені права на ефективні засоби юридичного захисту.

Недобросовісні суб’єкти господарювання скористалися послабленнями контролю законодавства в умовах воєнного стану для отримання додаткових прибутків ціною здоровʼя працівників та відвідувачів закладів ресторанного господарства.

За даними громадського моніторингу волонтерів всеукраїнської кампанії «Молодь вільна від куріння», проведеного протягом вересня-грудня 2022 року абсолютна більшість субʼєктів господарювання дотримуються заборони куріння в приміщеннях, проте 20% закладів ресторанного господарства не дотримуються заборони куріння у приміщеннях, встановленої Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». У межах моніторингу було перевірено 320 закладів у 5 містах (Київ, Дніпро, Львів, Одеса, Тернопіль).

У закладах, які порушують заборону куріння, працівники на своїх робочих місцях наражаються на вторинний тютюновий дим упродовж усього робочого дня. Так само від вторинного тютюнового диму страждають відвідувачі закладів ресторанного господарства, серед яких діти та молодь.

Відсутність контролю за дотриманням законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення має значний негативний вплив на життя та здоров’я населення. Зокрема, куріння спричиняє хвороби дихальних шляхів, астму, онкологічні захворювання різних частин тіла та органів (ротової порожнини, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів, легень, шлунку, підшлункової залози, нирок, товстої кишки, сечового міхура, шийки матки та спинного мозку), коронарну хворобу серця, інфаркти, інсульти, остеопорози, катаракту та сліпоту, парадонтози, захворювання судин, аневризму аорти, безпліддя, імпотенцію.

Щороку 130 тисяч українців помирають від хвороб спричинених курінням, а для держави щорічні економічні втрати на рік складають 3,2% ВВП України, що становить близько 179 млрд грн (станом на 2021 рік) внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальних виплат та лікування хвороб, викликаних курінням. Понад 1 мільйон людей у світі та близько 15 тисяч мешканців України, які не є курцями, помирають через хвороби, спричинені впливом вторинного диму тютюнових виробів до яких входить і куріння кальяну.

Тютюнова індустрія найбільше зацікавлена у блокуванні відновлення контролю за забороною куріння в приміщеннях на робочих місцях. Відповідно до внутрішніх документів транснаціональної кампанії куріння на робочих місцях може підвищити продажі тютюнових виробів на 11-15%. Тому будь-яке втручання тютюнової індустрії у відновлення контролю за дотриманням заборони куріння у визначених законом місцях є неприпустимим. Стаття 5.3 ратифікованої Україною Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну визначає «Під  час  розробки  та  здійснення  своєї політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну Сторони діють  таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних  інтересів  тютюнової  промисловості  відповідно  до національного законодавства».

Крім цього принципи державної політики щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення визначають «пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю».

Нагадаємо, що скаргу на куріння у забороненому Законом місці можна подати в електронний спосіб через портал Держпродспоживслужби навіть з мобільного телефону або скористатися застосунком Центру Громадського здоровʼя. Закликаємо невідкладно повернути громадянам право працювати та перебувати у вільному від тютюнового диму та нікотинових викидів середовищі

Турбота про здоров’я – ваш внесок у Перемогу України!


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів

Відбувся круглий стіл “Наш Південь: ідентичності в умовах війни”

В польському Гданську обговорили гібридні методи Росії з розгортання збройних конфліктів на прикладі першого окупованого міста Донбасу