Законопроєкти у політико-правовій сфері, на які варто звернути увагу (станом на 25 жовтня 2021 року)

Успіх реформ залежить зокрема від того, чи будуть своєчасно ухвалені якісні законопроєкти у відповідній сфері. Експерти Центру політико-правових реформ підготували перелік основних проєктів законів, ...

Законопроект
Законопроєкти у політико-правовій сфері, на які варто звернути увагу (станом на 25 жовтня 2021 року)

Успіх реформ залежить зокрема від того, чи будуть своєчасно ухвалені якісні законопроєкти у відповідній сфері. 

Експерти Центру політико-правових реформ підготували перелік основних проєктів законів, які, на їхню думку, актуальні для впровадження реформ у семи напрямках:

  • конституціоналізм, законодавча влада  і демократія;
  • організація виконавчої влади та державна служба;
  • місцеве самоврядування та регіональний розвиток;
  • адміністративні послуги та інша діяльність публічної адміністрації;
  • організація та діяльність органів правопорядку;
  • суди та судочинство;
  • запобігання корупції.

Наведені законопроєкти перебувають на різних етапах розвитку: деякі ухвалені в першому читанні, деякі внесені на розгляд Верховної Ради, розробка інших лише триває. Є й такі, робота над якими призупинена.

Перелік, який пропонують експерти ЦППР, може допомогти аналітикам та активістам окреслити актуальні напрямки своєї діяльності задля прискорення впровадження якісних демократичних реформ в Україні.

Конституціоналізм, законодавча влада і демократія

  1. Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про політичні партії в Україні» щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій: законопроєкт підготовлений робочою групою партії «Слуга народу», має висновок експертизи Венеційської комісії.
  2. Внесення змін до статті 105 Регламенту Верховної Ради України щодо відкликання законопроєктів Кабінету Міністрів України.
  3. Комплексні зміни до Конституції України щодо удосконалення механізму державної влади: ЦППР підготував Зелену та Білу книгу реформи, відбулася серія комунікацій з профільним Комітетом Верховної Ради.

Організація виконавчої влади та державна служба

  1. Закон про нормативно-правові акти: проєкт закону «Про правотворчу діяльність» №5707 має проблеми з повнотою правового регулювання, містить низку помилок теоретично-термінологічного та юридично-технічного характеру, очікує на перше читання.
  2. Закон про Кабінет Міністрів України та центральні органи виконавчої влади: на думку експертів ЦППР, Кабмін не має політичної волі для внесення цього законопроєкту, а замість нього внесено законопроєкт про внесення змін до законів про КМУ і про ЦОВВ №5469, який очікує на перше читання.
  3. Закон про публічні консультації №4254: прийнято у першому читанні.

Місцеве самоврядування та регіональний розвиток

  1. Проєкт закону про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні: рекомендований Комітетом до прийняття у другому читанні, має задовільну якість.
  2. Закон про адміністративно-територіальний устрій:  Проєкт закону про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою України, внесений Урядом, за оцінками експертів ЦППР, має погану якість, очікує на перше читання, після якого потребуватиме серйозного доопрацювання.
  3.   Проєкт закону про місцеві референдуми №5512: має хорошу якість.
  4. Законопроєкт про місцеве самоврядування у новій редакції: робота над проєктом припинена, робоча група розформована. Влада декларує бажання готувати Муніципальний кодекс, але після внесення змін в Конституцію України. Зараз громадськістю готується законопроєкт про внесення змін до Закону про місцеве самоврядування щодо участі громадян у місцевому самоврядуванні.
  5. Внесення змін до Конституції України щодо реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади: проєкт напрацьований за результатами публічних консультацій ще в липні 2020 року, але досі не внесений до Верховної Ради. Стан законопроєкту наразі невідомий.

 Адміністративні послуги та інша діяльність публічної адміністрації

  1. Проєкт Закону про адміністративну процедуру: рекомендовано Комітетом до прийняття у другому читанні.
  2. Проєкт Закону про адміністративний збір. Також у Верховну Раду внесений законопроєкт, що суттєво зачіпає питання оплати адмінпослуг – №3515 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення. Цей проєкт уже ухвалений у першому читанні й швидко готується до другого читання.

Організація та діяльність органів правопорядку

  1. Кодекс про адміністративні проступки.
  2. Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України, проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правових засад діяльності Державного бюро розслідувань: очікують на друге читання.
  3. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення добору та підготовки прокурорів: очікує на друге читання. Зміни стосуються дисциплінарної процедури з метою забезпечення незалежності прокурора від ЦОВВ та вилучення неконституційних повноважень Президента України та Верховної Ради України.

Суди та судочинство

  1. Стратегія розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 – 2023 роки затверджена Президентом в червні 2021 року. Наразі експерти Центру долучаються до розробки плану реалізації Стратегії.
  2. Президентські ініціативи: Проєкт Закону про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ Верховному Суду як суду першої інстанції та Проєкт Закону про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду. На думку експертів ЦППР, такі ініціативи Президента є кроком у правильному напрямку, однак певні положення законопроєктів потребують істотного доопрацювання.
  3. Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших Законів щодо дистанційного проведення з’їзду суддів України з кадрових питань.
  4. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення протидії торгівлі людьми та захисту постраждалих осіб. Експерти ЦППР підтримують прийняття законопроєкту.
  5. Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо покращення доступу громадян до правосуддя, Проєкт Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо покращення доступу до правосуддя. Експерти ЦППР підтримують прийняття законопроєктів.
  6. Проєкт Закону про медіацію.
  7. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку утворення та діяльності третейських судів з метою відновлення довіри до третейського розгляду.
  8. Проєкт Закону про суд присяжних.
  9. Відновлення кримінальної відповідальності за постановлення суддею неправосудного рішення.

Запобігання корупції 

  1. Проєкт Закону про засади державної антикорупційної політики на 2020 – 2024 роки.
  2. Зміни до законів України «Про Вищу раду правосуддя», «Про судоустрій і статус суддів» з метою запобігання корупційним та пов’язаних з корупцією правопорушень суддями.
  3. Зміни до Закону України «Про прокуратуру» задля деполітизації посади Генерального прокурора, призначення на цю посаду за результатами відкритого конкурсу, визначення обґрунтованих підстав та процедури звільнення Генерального прокурора з посади, позбавлення його імунітету від дисциплінарної відповідальності з покладенням на Вищу раду правосуддя проведення розслідування і винесення рішення за спеціальною процедурою.
  4. Проєкт Закону про публічні консультації.
  5. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відкритості та доступу до інформації про діяльність Верховної Ради України, її комітетів та народних депутатів України.
  6. Проєкт Закону про Установу бізнес-омбудсмена в Україні.
  7. Запуск процесу перегляду законодавства з метою виявлення та запобігання лобіювання інтересів великого бізнесу.
  8. Удосконалення механізмів притягнення до дисциплінарної відповідальності за корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення задля якнайшвидшого усунення корупціонерів з посад.
  9. Удосконалення законодавства щодо забезпечення доступу до інформації, особливо в частині відповідальності уповноважених осіб за порушення вимог законодавства з метою забезпечення прозорості діяльності органів державної влади.

Якщо ви хочете отримувати експертну оцінку політичних подій в Україні, слідкуйте за щотижневою аналітикою від експертів Центру політико-правових реформ на сайті та на сторінці Центру у фейсбуці.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

30 українських громад створять комунікаційні стратегії

Понад 200 учнів з двох областей взяли участь у ярмарку підприємництва Junior EXPO-2024 в Хмельницькому

Яких інтеграційних заходів потребують ВПО на третьому році війни

Мережа правового розвитку — 2024: інновації інструментів доступу до правосуддя та відповідальне членство

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Хмельницькому

Український молодіжний фонд уклав Меморандум з ЮНІСЕФ