Захист захисників. Як у Грузії працює Шелтер комплексної допомоги правозахисникам та активістам
У 2016 році українські та грузинські правозахисники заснували Tbilisi Shelter City Project. Це унікальний проект, який отримав фізичне втілення – в столиці Грузії з’явився дім, який приймає ...
Додано:
Vladyslav Petrov
У 2016 році українські та грузинські правозахисники заснували Tbilisi Shelter City Project. Це унікальний проект, який отримав фізичне втілення – в столиці Грузії з’явився дім, який приймає правозахисників, активістів та журналістів з країн Центральної Азії, Північного та Південного Кавказу, України, Білорусі та Росії.
До Шелтера приїжджають строком до трьох місяців, з метою пройти курс з психологічної реабілітації та відновлення особистісного ресурсу. Для деяких учасників програми важливим є доступ до медичних послуг – можливість пройти обстеження на більш сучасному обладнані, консультації лікарів та саме лікування.
Ця складова стала однією із найважливіших, оскільки значна частина клієнтів Шелтеру проживають в країнах з низьким рівнем соціальних гарантій та медичних послуг. Витрати на медичні послуги та лікування частково покриваються страховим полісом, який надає Шелтер. Тому, потенційні учасники програми можуть розраховувати на комплексну підтримку під час перебування на програмі.
Хто такі захисники захисників
Команда Шелтеру інтернаціональна і тут спілкуються чотирма мовами: українською, грузинською, російською та англійською. При тому, що майже кожний співробітник знає не менше трьох. Але якщо не одна з перелічених мов спілкування в Шелтері вам не доступна, то знайте, що співробітники знають також німецьку та французьку. А за запитом – і іврит.
Шелтер керується принципами недискримінації. І він відкритий для представників різних національностей, релігій і місця походження. Тут відкриті до людей з різною сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю. Співробітники Шелтеру приділяють значну увагу безпеці та комфорту своїх беніфіціарів.
Так, супроводом клієнтів займаються кейс-менеджери. Це люди, які допомагають у вирішення поточних питань та надають необхідну підтримку беніфіціарам. Іноді, це може бути і логістична допомога, якщо хтось має намір відправитись у подорож країною. А іноді, це допомога з налагодженням зв’язків з місцевими організаціями та представниками влади.
За організаційну та змістовну частину відповідає координаторка Шелтеру – Світлана Валько. Вона представляє правозахисну організацію «Truth Hounds», яка займається документуванням воєнних злочинів та злочинів проти людяності на Донбасі та в Криму. Truth Hounds також діє і в Грузії.
«До Шелтеру я 4 роки працювала в зонах бойових дій, в окупованому Криму, в прикордонних районах заморожених конфліктів, документувала перевищення допустимої сили поліцією проти мирних демонстрацій в Вірменії, Україні, Білорусі. Ризики і травми правозахисників я знаю не з чуток. Коли замислювався Шелтер для правозахисників 2 роки тому, наша ідея була – створити простір профілактичного характеру, а саме – трьохмісячну програму відновлення та навчання, після якої правозахисник зможе повернутися в свою країну більш ресурсним, з адекватним сприйняттям як ризиків, так і свого робочого і морального навантаження. Ми надаємо людям можливість навчитися відпочивати безпечно, впроваджувати стратегії управління стресом в реальному житті, в своїй країні, на роботі і вдома. Більшість правозахисників, в силу високого морального навантаження і великої кількості різноманітних сенсів, високої відповідальності – трудоголіки. Немає меж включеності правозахисника в робочі питання, є постійні погані новини, напади і травматизація, необхідність термінового реагування, повна включеність. Через кілька років такої роботи, у правозахисника відключаються навички збереження приватного життя, відпочинку, вміння убезпечити свою особистість від травматизації. Саме тому ми створили Шелтер, в якому людина відривається від рутинної, хоч і такою захоплюючої, діяльності, щоб зупинитися і запитати себе: «А куди я біжу? А наскільки ефективно те, що я роблю? А коли я останній раз відпочивав? А як почуває себе моя сім’я в цьому всьому?» Звичайно, що наше завдання – підтримати людину всіма засобами в пошуку відповідей на ці питання».
Активну участь у діяльності та розбудові Шелтеру бере голова правління грузинської громадської організації «Centre for Participation and Development» - Агіт Мірзоєв.
«Я займаюся правозахисною діяльністю останні двадцять років. З початку ми займалися правами представників національних меншин та релігійних громад. А згодом, через років п’ять, ми зрозуміли, що треба включатися в питання захисту прав і інших груп. Щоб змінити ситуацію з правами одних, треба впливати на систему в цілому. Треба займатися і свободою висловлювання, і правом на мирні зібрання і т.і.
Ідея створення Шелтера належить моїм друзям, колегам. Ми багато спілкувалися, з приводу того, що є велика потреба створення такого великого проекту для правозахисників. Ми бачили ту кількість проблем, ті складні умови, в яких працюють люди, і наслідки для них самих. Це особливо стосувалося правозахисників з країн Центральної Азії та країн, де встановилися авторитарні режими. Ми раніше вже займалися питаннями допомоги колегам з цих країн. Але то був невеликий проект. А тут ми вирішили піти далі. І нас в цьому підтримала голландська організація «Justice and Peace».
Основна наша мотивація – це якраз допомогти тим, хто допомагає іншим. Також ми даємо можливість бути почутими тим, хто знаходиться в певній ізоляції. Для цього ми використовуємо наші партнерські зв’язки та можливості мережі подібних Шелтерів. Ми комунікуємо з різними міжнародними інституціями та організаціями, надаємо їм інформацію про ситуації в регіоні».
Як діє програма Шелтеру
Кожний, хто відчуває, що має суттєву втому, емоційне виснаження, «вигорання» або ж знаходиться в умовах тиску з боку влади, може подати заявку на участь в програмі Шелтеру. Програма включає психологічну реабілітацію – кожний учасник має доступ до психологічних та психотерапевтичних послуг. Окрім індивідуальної роботи, проводяться психологічні тренінги для груп. Шелтер пропонує культурну програму для відпочинку. Це можуть як групові, так і індивідуальні подорожі, спільні спортивні заходу та національні дні, де кожний може розповісти про традиції та культуру своєї країни та представити страви з національної кухні. Команда Шелтеру також приділяє увагу питанням професійного розвитку учасників програми – проводяться тренінги з проектного менеджменту, фандрайзингу та надаються професійні консультації. На базі Шелтеру проводять курси з вивчення англійської мови. І ці курси мають свою унікальність, оскільки їх викладає англомовний вчитель з британською освітою. Хоча може здатися, що три місяці дуже насичені різними активностями, слід пам’ятати, що перелік послуг не обмежений зазначеними. Шелтер орієнтований на запит клієнта, команда завжди відкрита до пропозицій та побажань, тому кожний може сформувати свою індивідуальну програму перебування.
Що кажуть про Шелтер учасники програми
«Три місяці – це серйозний строк перебування. Гадаю, що цього більш ніж достатньо. Я зміг відволіктися від проблем, подумати над тим, що і як я роблю. Я багато подорожував, навчався. Особливо для мене було важливим вивчення англійської мови». – А.
«Я зрозумів, що треба закривати всі поточні справи і потім вже їхати на програму. Це має значний вплив, коли ти намагаєшся відновитися, а «звідти» тебе тягнуть «назад». Тому, я хочу, щоб майбутні учасники знали, що краще всілякі робочі питання залишити вдома. А тут – вчитися, подорожувати та «відбудовувати» себе. Коли ти живеш в авторитарній країні і дуже багато всіляких проблем, то про себе забуваєш. І згодом ти усвідомлюєш, що у самого немає ні сил, ні здоров’я». – Г.
«Я відчував себе тут дуже комфортно. Сама країна, саме місто – затишні та безпечні. Це вплинило на сам хід реабілітації. Бо в інших країнах, де я був, я не зміг би відчувати себе так само безпечно. Я в перші дні перебування дивувався, що тут можна ходити по вулицям міста о 3 годині ночі. І тебе ніхто не буде чіпати – ні якісь там хулігани, ні поліція (міліція). За три місяці перебування в Грузії у мене ні разу не запитували документи для перевірки. Це вражає. Я відчув свободу. Навіть адміністрація Шелтеру дає багато свободи в дії – ти можеш спати хоч цілу добу і ніхто тобі нічого не скаже. Бо комусь це потрібно в саму першу чергу – відпочити, відіспатися. А потім ти вже готовий і до навчання, і до планування нових проектів». – Ш.
До Шелтеру запрошуються правозахисники та громадські активісті, які потребують підтримки та які готові до змін у власному житті і професійній діяльності.
(Імена та фотографії учасників розмови не публікуються з міркувань безпеки)