Захисники зелених насаджень гуртуються для протидії тиску від забудовників і правоохоронців

У рамках проекту «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Студентське братство» організувала прес-конференцію «Активісти проти ...

Додано:
Uliana Kovalchuk

IMG_2534
Захисники зелених насаджень гуртуються для протидії тиску від забудовників і правоохоронців

У рамках проекту «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Студентське братство» організувала прес-конференцію «Активісти проти забудов зелених зон заявляють про фабрикування кримінальних справ і тиск на них в інтересах забудовників». Журналісти і активісти Києва, Київської області та Львова, які захищають парки, озера та приміські ліси від забудови, оприлюднили факти безпрецедентного тиску на них з боку забудовників і навіть правоохоронців.

IMG_2380

Голова ВМГО «Студентське братство» Дмитро Жданов звертає увагу, що після глобальної зміни клімату саме зелені зони забезпечують прохолоду під час літньої спеки, виконують важливі екологічні функції, тому знищення та незаконна забудова зелених зон є серйозною проблемою для українських міст. Ще більш прикро, на переконання Студентське братства, є те, що правоохоронці замість протидії забудовам активно самі шкодять зеленим зонам (прокуратура Львівської області та СБУ самі починають діяти як забудовники) або потурають злочинам проти зелених зон, об’єктів природно-заповідного фонду та проти їх захисників.

Під час прес-конференції Віктор Гануляк, який є представником ГО «Народна дія Львів», розповів: «Львівська міська рада, яка безкарно передає під незаконну забудову навіть охоронні зони ЮНЕСКО, що знаходяться на території регіонального ландшафтного парку «Знесіння», «підкупила» прокуратуру Львівської області, виділивши їй земельну ділянку прямо в парку «Залізні води», поблизу будинку на вул.Стуса,12. В результаті на місці австрійського колектора, вирубаних дерев і двох стародавніх джерел, які дали назву парку, зведено багатоповерхівку, а мерія Львова взяла на себе зобов’язання коштом громади побудувати новий колектор замість знищеного забудовником». Гануляк розповів, що низці львівських активістів навіть було після відкриття сфабрикованих кримінальних проваджень арештовано квартири, кільканадцять захисників зелених зон, зокрема, і він сам, стали фігурантами кримінальних проваджень, відкритих для тиску на активістів, а Юлії Лацик – захисниці від забудови Брюховицького лісу двічі палили автомобіль.

Журналіст, учасниця руху «Захисти ліс» Валентина Аксьонова розповіла, що активістам вдалося скасувати чинний генеральний план села Петропавлівська Борщагівка, яким не було передбачено жодного парку, а населення села мало зрости в 10 разів за рахунок вирубки і забудови усіх зелених зон, передусім – урочища Вумівський ліс. Аксьонова заявила, що після того, як «урочище ми зберегли, громада навіть домоглася припису на знесення двох будівельних об’єктів, які загрожують екологічному балансу села» проти неї, її родичів, активістів та журналістів, слідчими поліції порушено три кримінальні провадження, зокрема, за «участь в організованому злочинному угрупуванні». При цьому, за словами Аксьонової, слідчі поліції вдаються до неприпустимого – спричиняють витік інформації та розголошення через соціальні мережі подробиць сфабрикованих щодо Аксьонової кримінальних проваджень. Слід зазначити, що вже після прес-конференції 30 квітня Валентині Аксьоновій було спалено другу машину.

До Голови Служби Безпеки України у прямому ефірі прес-конференції звернулася Олена Прохорчук – захисниця охоронної зони національного природного парку «Голосіївський» від забудови, яку здійснює СБУ на вул.Потєхіна у Києві. Вона закликала Василя Грицака захистити її та інших активістів, які відстоюють право на чисте довкілля, від «терору забудовника». Олена оприлюднила отриманий рік тому борцями проти забудови емейл з погрозами, реалізацію яких вже відчули активісти. У документі окреслено сценарій розправи з незгідними: «оперативна розробка» як громадської самоорганізації, так і окремих активістів, тотальне стеження, зовнішнє спостереження за приватними особами та їх транспортними засобами, і навіть їх активностями у соціальних мережах. Усе це за словами Олени активістам пообіцяли робити із використанням ресурсу державних органів, таких як міграційна служба. Більше того, як сказано у оприлюдненому Оленою Прохорчук емейлі, йдеться про погрозу подальшого залякування, втручання в особисте життя, «акцентуванням на несприятливих подробицях для кар’єрної та особистої діяльності», судові позови, паплюження честі та гідності. Олена свідчить: «І нині цей сценарій забудовник зробив нашим повсякденням: після минулорічних тітушок і перцевого газу ми отримали два судові позови, заяви у поліцію та наклепи, що активно розповсюджуються мікрорайоном» – розповіла Олена. Також Олена заявила, що попри чинні будівельні норми Мінрегіон дозволив зменшити безпечний для зелених насаджень  «пожежний розрив» між лісом та житловою забудовою з 50 до 12 метрів.

Заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк під час прес-конференції заявив, що навіть до Революції Гідності за режиму Януковича в Україні не було такого тиску на захисників зелених зон. Він сказав: «ми бачимо, що в Україні встановлено російський рівень небезпеки для активістів і журналістів, чия природоохоронна робота дійсно ефективна».

IMG_2534

Експертами проекту «Захист і розвиток зелених зон у міських громадах України» здійснено поїздки до інших міст України та налагоджено взаємодію з захисниками зелених зон з різних міст, зокрема, Києва, Київської області, Хмельницького, Львова, Ужгорода, Вінниці, Полтави та Одеси. Плануються подальші спільні заходи для захисту, гуртування активістів та підтримки ініціатив проти забудови зелених насаджень, а також для залучення до цього студентів, молоді, широкої громадськості.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку