Зафіксовано понад 600 випадків порушення прав цивільних на окупованій території

Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер під час презентації в Українському кризовому медіа-центрі доповідей про поводження з військовополоненими та загальну ситуацію з ...

52768077654_6582ef5829_k-364x205
Зафіксовано понад 600 випадків порушення прав цивільних на окупованій території

Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільда Богнер під час презентації в Українському кризовому медіа-центрі доповідей про поводження з військовополоненими та загальну ситуацію з правами людини в Україні повідомила, що на окупованих територіях України задокументовано свавільні страти, напади на окремих цивільних осіб збоку збройних сил Російської федерації, а також повсюдні свавільні затримання та насильницькі зникнення. Всього від 24 лютого минулого року задокументовано 621 подібний випадок.

«Ми провели інтерв’ю зі 127 цивільними особами, які були затримані, а потім звільнені. Серед них 90 % повідомили, що російські військові та співробітники Служби безпеки під час утримання під вартою жорстоко з ними поводились, катували. В деяких випадках це включало сексуальне насильство. П’ятеро з цих цивільних осіб були хлопчиками у віці від 14 до 17 років», – розповіла Матільда Богнер.

Вона підкреслила, що порушення зафіксовані з обох сторін. Зокрема, йдеться про 91 випадок насильницьких зникнень та свавільних затримань, вчинених українськими силовими структурами.

У Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні відмічають, що жахлива ціна, яку люди платять за війну, також проявляється у випадках сексуального насильства. Станом на 1 січня 2023 року зафіксовано 133 жертви. «109 випадків ймовірно були вчинені збройними силами, правоохоронними органами та персоналом пенітенціарних установ Росії, а 24 випадки ймовірно були вчинені СБУ, поліцією України та цивільними особами або членами тероборони», – вважають у місії.

Крім того, задокументовані випадки переміщення цивільних осіб до районів на окупованій території або Російської федерації. Переміщувалися діти і дорослі, які проживали в закладах соціального захисту, та діти без супроводу дорослих з деяких районів Донецької, Харківської, Херсонської, Київської, Одеської областей.

Матільда Богнер  наголосила, що усі порушники повинні бути притягнені до відповідальності, а жертви та їхні родичі мати змогу скористатися засобами правового захисту та встановлення істини. У зв’язку з цим місія ООН вітає прийняття Верховною Радою України закону про внесення змін до Кримінального кодексу для узгодження національного законодавства з Конвенцією ООН проти катувань.

Щодо порушення прав військовополонених, команда Моніторингової місії ООН з прав людини опитала понад 400 військовополонених – приблизно по 200 з кожної сторони.

«Україна надала нам безперешкодний конфіденційний доступ до офіційних місць інтернування російських військовополонених. Росія такого доступу не надала, проте ми змогли провести конфіденційні інтерв’ю з українськими військовополоненими після їх звільнення», – зазначила голова місії в Україні.

Спікерка висловила глибоку стурбованість з приводу порушень з обох сторін. Говорячи про умови утримання, вона привітала прогрес, досягнутий завдяки створенню табору для військовополонених у Львівській області. «Російська федерація не створила жодного табору. Там українські військовополонені регулярно тримаються в ізоляції», – додала Матільда Богнер.

Умови утримання під вартою багатьох з українських військовополонених були шокуючими. Один з них розповів, що їм давали їжу, якої вистачали лише для того, щоб не вмерти. Часто не було доступу до медичної допомоги. У доповіді описується, як під час інтернування п’ятеро військовополонених померли саме через брак медичної допомоги.

У завершення доповіді Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні закликала обидві сторони забезпечити повне дотримання міжнародного гуманітарного права. «Минуло більше року, відколи Російська федерація розпочала збройний напад на Україну. Цитуючи верховного комісара, ми закликаємо до поваги, святості життя, людської гідності і принципу людяності», – заявила Матільда Богнер.

 

 

Джерело: УКМЦ


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Херсонський хаб розпочав весну яскравими досягненнями в роботі з родинами

Тендер з друку посібника

За підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» презентували економічний профіль Хорошівської територіальної громади

Актуальні проблеми протидії гендерно-зумовленому насильству обговорили в Чернігові

На Чернігівщині стартує проєкт з відновлення доступу до медичної допомоги

Юні бізнесмени, школярі-змінотворці й освітні міні-хаби - як відновлюють освіту на Миколаївщині та Херсонщині