Забезпечення доступу до правосуддя в умовах війни: юридичні клініки допомагатимуть переміщеним українцям

Асоціація юридичних клінік України (АЮКУ) за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» розпочинає проєкт спрямований на посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до ...

Додано:
ALCU

Проєкт_АЮКУ_анонс
Забезпечення доступу до правосуддя в умовах війни: юридичні клініки допомагатимуть переміщеним українцям

Асоціація юридичних клінік України (АЮКУ) за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» розпочинає проєкт спрямований на посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану.

Повномасштабне вторгнення Росії змусило багатьох українців залишити домівки. За даними міжнародних організацій, станом на травень 2022 року в Україні налічувалося понад 8 млн внутрішньо переміщених осіб та 7 млн українців, що виїхали за кордон. Однією з першочергових проблем, з якими вони стикаються, є потреба у правовому захисті, зокрема в рамках юрисдикції інших країн. 

Ефективна робота юридичних клінік з такою категорією громадян вимагає суттєвих трансформацій: клініки повинні розуміти і враховувати потреби переміщених українців, бути здатними адаптуватися до нового контексту та змінювати акценти у підготовці студентів, а також мати змогу координувати дії з іноземними партнерами. Щоб в часи війни зберегти потенціал й надавати всебічну підтримку юридичним клінікам, АЮКУ ініціювала проєкт «Посилення спроможності юридичних клінік із забезпечення доступу до правосуддя в умовах воєнного стану».

За словами керівниці проєкту Юлії Ломжець:  

«Агресія Росії і початок повномасштабного етапу війни проти України у лютому 2022 року поставили перед мережею юридичних клінік низку викликів. Основні з них пов’язані із проблемами, з якими зіткнулася система вищої освіти – відтік викладачів, студентів та абітурієнтів, зменшення фінансування, знищення або пошкодження матеріально-технічної бази тощо. Багато юридичних клінік не можуть продовжити практику надання консультацій клієнтам та проведення правопросвітніх заходів, відповідно знижується їхня спроможність забезпечити набуття студентами практичних навичок і підвищується ризик скорочення їхньої діяльності як форми підготовки правників. Водночас потреба надання безоплатної правової допомоги населенню в умовах воєнного стану, особливо переміщеним українцям, зростає. Тож метою цього проєкту є пошук нових моделей роботи юридичних клінік в Україні та адвокація впровадження нових форм роботи перед керівництвом правничих шкіл». 

Проєкт має на меті сприяння юридичним клінікам України у їхній практиці надання правової допомоги переміщеним українцям, розвитку професійних компетенцій студентів-правників й організації правової просвіти в умовах війни, співпраці українських юридичних клінік із зарубіжними партнерами тощо. 

Особливістю проєкту є його комплексний підхід до вирішення визначених проблем, який простежується у ключових напрямах його реалізації: 

1) Визначення правових потреб переміщених українців.

Напрям передбачає проведення польового дослідження та аналізу потреб внутрішньо переміщених осіб й осіб, які потребують тимчасового захисту (за кордоном).

2) Залучення українських та зарубіжних юридичних клінік до надання правової допомоги переміщеним українцям.

Робота за цим напрямом спрямована на налагодження співпраці між українськими і зарубіжними юридичними клініками, надання спільної правової допомоги через міжнародну ІТ-платформу.

3) Надання методичної підтримки юридичним факультетам для вдосконалення їхніх клінічних курсів з права.

Цей вектор є продовженням успішної практики АЮКУ щодо методичної підтримки діяльності юридичних клінік. Його впровадження повʼязане із розробкою методичних настанов та навчання кураторів юридичних клінічних курсів, сприянням розбудові мережі ефективних юрклінік в Україні.  

4) Підтримка української правничої школи у створенні спеціалізованої юридичної клініки з питань пов’язаних із війною.

Напрям передбачає підготовку і запуск роботи спеціалізованої юридичної клініки призначеної для консультацій у справах повʼязаних із війною. 

5) Надання переміщеним українцям інформації про можливості вирішення їхніх правових проблем та задоволення цих потреб

В рамках напряму будуть проводитись інформаційні кампанії, розроблятись комунікаційні формати та заходи з метою інформування переміщених українців про можливості вирішення їхніх правових проблем.

Заплановані заходи будуть реалізовані впродовж року


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася нова система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи