Як закон №2698 вплине на діяльність органів місцевого самоврядування, – пояснюють експерти U-LEAD

Про правові особливості регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану у зв’язку з набранням чинності Закону України №2698 дізналися учасники інформаційної сесії «Найостанніші зміни ...

Додано:
Oksana Stelmakh

891feaa0942cee7c718b93578880ec35
Як закон №2698 вплине на діяльність органів місцевого самоврядування, – пояснюють експерти U-LEAD

Про правові особливості регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану у зв’язку з набранням чинності Закону України №2698 дізналися учасники інформаційної сесії «Найостанніші зміни земельного законодавства: від безоплатної приватизації до оренди» для громад Дніпропетровської, Запорізької, Одеської та Херсонської областей.

Про це повідомила Олена Тертишна, керівниця регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області.

- 19 грудня вступають в дію норми ЗУ №2698-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель”. Експерти програми підготували роз’яснення щодо змін у земельному законодавстві, які стосуються органів місцевого самоврядування та надали відповіді на питання учасників. Вчасність і необхідність заходу підтверджує той факт, що до заходу приєдналися майже 70 учасників, – розповіла вона.

Спікерами інформаційної сесії виступили експерти з просторового планування та управління природними ресурсами «U-LEAD з Європою» Олександр Придатко та Олександр Гнітецький. Вони зазначили, що даним законом вносяться зміни до Земельного кодексу України (ЗКУ) та ще ряду законів у даній сфері. 

- Це вже третій закон, який регулює земельне законодавство під час дії воєнного стану. В першу чергу, цей документ повертає земельні аукціони для передачі сільськогосподарських земель в користування, як це було в довоєнний період. Частково відновлює можливість безоплатної приватизації для власників нерухомого майна і тих, хто мав на це право раніше, до набрання чинності ЗКУ, – розповів Олександр Гнітецький.

Серед інших з цим законом набули чинності такі норми:

- передача в оренду землі сільськогосподарського призначення можлива за умови реєстрації ділянки у Державному земельному кадастрі та внесення інформації про права на неї у Держреєстрі речових прав. Якщо ділянка була передана в оренду і не внесена в ці бази, то необхідно зареєструвати її впродовж двох місяців;

- припиняється автоматичне (без згоди сторін договору) поновлення договорів на користування земельними ділянками, термін дії яких закінчився після введення воєнного стану;

- під час дії воєнного стану безоплатну приватизацію земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомості приватної власності, а також ділянок, переданих у користування громадянам до введення в дію норм Земельного кодексу України;

- скасовується відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які сплачувалися внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь із господарського обігу, а також при погіршенні якості земель.

Зазначений закон також регулює діяльність Державного картографо-геодезичного фонду України. Тепер картографічні матеріали можна буде передавати через геоінформаційну систему в режимі онлайн.

Експерти анонсували, що найближчим часом буде введено в дію Постанову КМУ 1364 від 6 грудня 2022 року (опубліковано 10 грудня в “Урядовому кур’єрі”№262). Особливість даного документу в тому, що ним визначається механізм формування єдиного для всіх переліку територій, де ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані російською федерацією.

- Передбачається три види територій: можливих бойових дій, активних бойових дій та тимчасово окуповані. І визначатися вони будуть не наказом Держгеокадастру, а наказом Мінреінтеграції. В результаті менше громад будуть з призупиненим доступом до ДЗК, бо тепер це будуть лише громади де ведуться активні бойові дії та тимчасово окуповані території. І важливо, що тепер не цілу громаду можуть вимкнути, а її частину, окремі населені пункти і так далі. Це набагато гнучкіша система, що дозволить в цілому по Україні розпоряджатися більшою територією і більше землевласників та користувачів земель не будуть обмежені у своїх правах, – зазначив Гнітецький.

Інформаційна сесія «Найостанніші зміни земельного законодавства: від безоплатної приватизації до оренди» відбулася на базі Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Як побудувати ефективний діалог та стати інклюзивними радниками?

Влітку стартує п’ятий набір на курс “Навігатор Майбутнього”

Працевлаштування людей з інвалідністю в Україні: можливості, реалії та досвід

Про гендерну рівність, важливість комунікації та її вплив розповіли під час форуму «Світ без обмежень»

Новий документальний відеоролик, присвячений жіночому лідерству в інклюзивному громадському активізму

На форумі «Світ без обмежень» обговорили надання соціальних і реабілітаційних послуг