Як створити інклюзивний соціальний бізнес? Історії випускників Української соціальної академії

За даними Всесвітнього економічного форуму, більше, ніж мільярд людей у світі мають ту чи іншу форму інвалідності.  Це кожен сьомий з нас. При цьому люди з інвалідністю на 50% частіше залишаються ...

soc_biznes
Як створити інклюзивний соціальний бізнес? Історії випускників Української соціальної академії

За даними Всесвітнього економічного форуму, більше, ніж мільярд людей у світі мають ту чи іншу форму інвалідності.  Це кожен сьомий з нас. При цьому люди з інвалідністю на 50% частіше залишаються безробітними.

В Україні ситуація не краща — так, серед осіб інвалідності ІІІ групи, які мають найменше обмежень щодо характеру та обсягу роботи 64, 6% ніде не працюють.  А загалом в нашій країні від 6% до 12,5% громадян з інвалідністю. Це означає, що в кожного з нас має бути щонайменше 1-2 колеги серед осіб з інвалідністю. При цьому  25% працевлаштованих українців мають колег з інвалідністю — незважаючи на те, що компанії, у яких вони працюють за законом повинні таких працівників.

Серед найбільших бар’єрів при пошуку роботи люди з інвалідністю називають недоступність громадського простору, дискримінацію та високу конкуренцію на ринку праці — і ця ситуація ще більше загострюється під час карантину та економічної рецесії 

Також люди з інвалідністю часто стикаються з упередженістю роботодавців щодо їхніх здібностей і неінклюзивністю робочого простору.. Окрім цього, людям з інвалідністю значно важче реалізувати професійні амбіції. На сайтах з пошуку роботи вакансії поділяються на роботу “для здорових” і “для людей з інвалідністю” — і серед останніх переважають пропозиції, які важко назвати «роботою мрії».

Часто люди з інвалідністю не подають резюме на вакансію не тому, що їм бракує компетенцій або вони не хочуть працювати тому, що розуміють, наскільки буде складно переконати роботодавця, що вони зможуть впоратись з роботою.

Соціальне підприємництво долає бар’єри

У кризові періоди стає ще більш очевидно, що економічне процвітання неможливе, коли є проблеми у суспільстві в цілому. І одною з них, безумовно, є інклюзія в бізнесі — адже існуючі бар’єри для людей на ринку праці призводить до того, що ми втрачаємо потенціал величезної кількості людей, який можна було б використати для розвитку країни та економіки.

Рішенням цієї проблеми може стати заснування власного соціального бізнесу. Адже соціальне підприємництво дає можливість не тільки реалізуватись та працювати у власному темпі у доступному місці, а й зробити свій внесок у вирішення соціальної проблеми. А ще, заснувавши соціальний бізнес, ви зможете брати на роботу інших людей з інвалідністю.

Звісно, шлях до власного підприємства для людини з інвалідністю навряд чи буде легким — особливо, зважаючи на кризу, проблемну інфраструктуру та відсутність податкових пільг. Але це не означає, що розглядати цю можливість не варто. Про те, як працює інклюзивний бізнес в українських реаліях нам розповіли випускники Української соціальної академії.

Inclusive IT

Роман Боренко після участі в акселераторі соціальних підприємств Української соціальної академії відкрив стартап Inclusive IT. Роман навчає людей з інвалідністю програмуванню, а потім дає їм роботу. 

Компанія проводить аудит веб-сайтів компаній та організацій на доступність для людей з вадами зору чи слуху. Нещодавно Роман презентував інклюзивний веб-сайт Музею Ханенків — і готується до реалізації наступних проектів.

Деталька

«Деталька» – соціальний проект, спрямований на працевлаштування людей з особливими потребами,  який керується ідеєю: “Не існує несправних деталей”. Його створили Микита Московкін та Анастасія Тюпа. Молоді підприємці планують виготовляти та продавати робоконструктори для дітей, зроблені на 3D-принтері.

«Мій друг Богдан раніше працював таксистом. Якось він потрапив в автомобільну аварію, пошкодив спинний мозок — тепер не може ходити. Тож я почав думати, як йому можу допомогти. А інший мій друг Ярослав захоплювався робототехнікою — так виникла ідея робити робоконструктори», — розповідає автор проекту Нікіта. Команда проекту вже зробила робочий прототип робота — і почала проводити майстер-класи для дітей.

Джонатан Лівінгстон

Пекарня «Джонатан Лівінгстон» виготовляє безлактозне і безглюкозне харчування. «Як мама дитини з цукровий діабет та целіакією я довго шукала рецепти страв, які їй буде можна. А тепер зрозуміла, що таких дітей багато. І вони мають не тільки право на життя — а й на хороший відпочинок і смачну їжу», — коментує засновниця стартапу Олена Тронько. Зараз команда проекту продає смаколики на сторінці в Інстаграмі.

Онлайн-курс із розвитку бізнес-ідей «Соціальне підприємництво: інклюзія»

Криза — найкращий час для перезавантаження, навчання та пошуку нових можливостей. Тому, якщо вам давно хотілося щось змінити у вашому житті та допомогти іншим, можливо, зараз для цього найкращий момент.

В Українській соціальній академії стартує онлайн-курс із розвитку бізнес-ідей «Соціальне підприємництво: інклюзія». Це програма зі створення інклюзивного стартапу від пошуку ідеї та формування продукту до створення прибуткової бізнес-моделі. Її мета — залучити людей з інвалідністю, а також тих, хто з ними працює, в активне громадське життя.

Програма розроблена за методиками Віденської бізнес-школи (Австрія) та Центру розвитку соціального підприємства при Університеті Santa Clara у Кремнієвій долині (США).

Для кого програма?

  • Для осіб з інвалідністю, які хочуть відкрити власний бізнес
  • Для команд стартапів, серед яких є особи з інвалідністю
  • Для тих, хто прагне створити підприємство, яке змінить якість життя людей з інвалідністю чи інших соціально вразливих груп
  • Для представників громадських організацій, що працюють з людьми з інвалідністю та іншими вразливими групами людей та прагнуть фінансової стабільності.

Організатор

Українська соціальна академія допомагає людям та надихає їх втілити ідеї соціальних змін у бізнес, що стабільно зростає, за допомогою освітніх курсів і менторів, котрі діляться здобутим у бізнесі досвідом.

Детальна інформація про онлайн-курс

Скеровуємо на інклюзивний соціальний бізнес!

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Що зробив Меморіал у квітні: сторінка пам’яті Далі, дослідження практик меморіалізації, хвилина мовчання на івентах

Мистецькі майстерні проекту Creating Вridges

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»