Як справа Катерини Гандзюк об’єднала активістів: дискусія на Docudays
30 квітня відбулась онлайн-дискусія “Напади на активістів: як добитися розслідування? Досвід ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?” у рамках правозахисної програми Rights Now! фестивалю DOCUDAYS UA. ...
Додано:
Громадський Простір
30 квітня відбулась онлайн-дискусія “Напади на активістів: як добитися розслідування? Досвід ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?” у рамках правозахисної програми Rights Now! фестивалю DOCUDAYS UA. Під час заходу правозахисники та адвокати обговорювали, як напад на Катерину Гандзюк та його розслідування вплинули на загальне становище активізму в Україні.
Учасниця ініціативи та подруга Гандзюк Марина Хромих відзначила, що напади на активістів були системною проблемою в Україні і раніше, але майже ніхто, окрім правозахисників, про це не говорив. “Тому ми почали робити все, щоб привернути увагу суспільства та міжнародної спільноти до нападу на Катю і взагалі до теми насильства щодо активістів. Досі непокараними залишаються організатори та замовники. Це наражає на небезпеку і нас, учасників ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк“, і взагалі всіх активістів в Україні”, – додала Хромих.
Нещодавно прокуратура раптово вирішила завершити розслідування і направити справу про цей напад в суд, не використавши всі сроки, відведені на слідство. Це викликало протести громадських активістів, які вийшли на акцію до Офісу Президента. Адвокат родини Гандзюк Євгенія Закревська заявила, що завершення розслідування на три місяці раніше, ніж це було передбачено, може призвести до виправдання замовників, адже не всі слідчі дії, про які просила потерпіла сторона, проведені, а передана до суду справа є сирою.
Координатор одеського Автомайдану Віталій Устименко, на якого раніше також було вчинено два напади, окремо зупинився на темі безпеки активістів: “Не дивлячись на увагу влади до справи Гандзюк, безпека наразі умовна і досі можуть статися напади різного масштабу. Навіть державна охорона не дає гарантії захисту. Найбільш ефективним заходом для підвищення рівня безпеки для громадських активістів в Україні є розслідування тих нападів, які вже сталися”.
Учасники дискусії також зазначили, що влада досі ігнорує їхні вимоги та заклики, тому змушені вимагати відставки генпрокурорки Ірини Венедіктової. Вони також наголосили, що будуть продовжувати боротьбу, поки не покарають винних.
“Жертва Каті недаремна, адже те, що трапилося після нападу, сильно змінило нас усіх. Це спонукає нас об’єднуватися і працювати над захистом громадянського суспільства. Давайте будемо більш консолідовані і разом боротися проти спільного ворога – нереформованої правоохоронної системи”, – закликала координаторка проекту Української Гельсінської спілки з прав людини Ольга Решетилова.
Захід організований Українською Гельсінською спілкою з прав людини і Центром прав людини ZMINA в межах правозахисної програми Rights Now! Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA.
Джерело: ZMINA.