Правозахисниця із Краматорська надає юридичну підтримку переселенцям на Львівщині

Із початку повномасштабного вторгнення правозахисниця із Краматорська Донецької області Марина Куприкова була вимушена евакуюватися до Львова. Там почала надавати внутрішньо переміщеним особам ...

Додано:
legal_dev_network

Куприкова2
Правозахисниця із Краматорська надає юридичну підтримку переселенцям на Львівщині

Із початку повномасштабного вторгнення правозахисниця із Краматорська Донецької області Марина Куприкова була вимушена евакуюватися до Львова. Там почала надавати внутрішньо переміщеним особам правову допомогу. У 2023 році її ініціативи підтримала Мережа правового розвитку (далі МПР) в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Детальніше про результати діяльності у розповіді нижче. 

Зміна тенденції у правових запитах

Куприкова2

Юристка Марина Куприкова на початку повномасштабної війни росії проти України  переїхала з Донеччини до Львова, де активно надає правову допомогу іншим вимушеним переселенцям. Фото з особистого архіву

«Наша діяльність зараз переважно включає надання правових консультацій внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від війни, — розповідає юристка Марина Куприкова— Ми надаємо від 30 правових консультацій щомісяця. Крім того, організовуємо щомісячні заходи для внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни на теми законодавчих змін, соціальних послуг для вразливих груп, документування воєнних злочинів та соціальних гарантій для родин військовослужбовців». 

Із березня по травень 2023 року правозахисники у Львівській області надали 305 правових консультацій. Найчастіше звертаються з питань, пов’язаних із законодавством про соціальне забезпечення, цивільним правом (власність та спадкування) та відшкодуванням за зруйноване майно, порушене здоров’я чи втрату годувальника.

Марина Куприкова зауважує, що достатньо типовим є питання щодо оплати комунальних послуг за залишені домівки. У випадках, коли плату за комунальні послуги продовжували нараховувати, допоможе надання доказів перебування в евакуації разом із заявою на перерахунок комунальних послуг. Зазвичай у результаті таких дій нарахування припиняються.

Ще одним із частих звернень є питання отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Переселенка, що зараз мешкає у Новояворівську Львівської області, звернулася до юристки із проханням допомоги в отриманні такого статусу. Справу вдалося зрушити після отримання необхідного пакету документів про місце проживання родини, їх направлення до Служби у справах дітей. Після їх розгляду міська рада прийняла рішення надати статус постраждалих дітей внаслідок воєнних дій. Подібні звернення відбувалися і раніше, але протягом останнього року їхня кількість значно збільшилась і вони стали систематичними.

Останнім часом зросла кількості запитів щодо порядку оформлення допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб, оскільки торік відбулися суттєві зміни у порядку виплат для цієї категорії осіб. Також надходить багато запитів від членів родин військовослужбовців, які стосуються соціального та пенсійного забезпечення та ситуацій, пов’язаних із втратою годувальника й отриманням одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю особи», — пояснює Марина Куприкова. 

Доступність юридичної допомоги

«Щомісяця відвідую місця тимчасового проживання, проводжу індивідуальні консультації та залишаю контакти, щоб люди могли згодом звернутися із «гарячими» питаннями, адже екстрене консультування також доступне за телефоном чи електронною поштою», — розповідає Марина Куприкова

Коли юристка отримує запити щодо конкретних аспектів законодавства, вона організовує тематичні зустрічі для груп переселенців у громадах у взаємодії із представниками місцевих рад ВПО.

На нещодавньому заході у Золочівській громаді, де обговорювалося питання порядку виплат для учасників ВПО, зібралося близько 15 учасників/-иць. Більшість з них виражали наміри повернутися на тимчасово окуповані території, де є вціліле житло і не потрібно платити оренду. Також вони розглядають можливість повернення до міст поруч з зонами бойових дій (Дружківка, Лиман, Краматорськ, Селидове). Розмір їх доходів перевищує 9444 грн  і не дозволяє отримати допомогу, проте цього недостатньо для оренди житла та задоволення базових потреб.

 Куприкова

Юристка Куприкова Марина розповідає для ВПО Львівської громади про соціальні гарантії. Фото з особистого архіву

Внутрішньо переміщеним особам надається комплексна підтримка, адже вони знаходяться у складних життєвих ситуаціях. Часом ВПО стикаються з ситуаціями, коли їм не виплачують належні кошти, і вони не можуть вирішити це самостійно. У таких випадках юрист надсилає запити до органів соціального захисту та забезпечує подальший супровід до моменту отримання коштів.

куприкова-Тр

В одному з гуманітарних хабів для переселенців з Донецької області Марина Куприкова провела зустріч з представниками організацій, які надають допомогу ВПО. Присутні обговорили проблеми та перспективи інтеграції переселенців у громади, а також останні зміни у законодавстві. Фото з особистого архіву

Юристка Марина Куприкова продовжує свою діяльність, отримуючи підтримку від мережі у складі ГО «Східного правозахисного центру», що приєдналася до МПР березні 2024 року. Її майбутні плани включають розвиток напряму психологічної допомоги та пошук нових підходів для охоплення більшої аудиторії.

 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"