Як релокована організація з Донеччини допомагає ветеранам з ампутаціями захищати свої права

ГО «Ініціативний центр Толока» була створена 2017 року в місцевими активістами Покровська на Донеччині. Працюючи як волонтери у штабі допомоги переселенцям, в якийсь момент зрозуміли, що гуманітарна ...

Додано:
legal_dev_network

lua-chon-nha-cung-cap-1-1
Як релокована організація з Донеччини допомагає ветеранам з ампутаціями захищати свої права

ГО «Ініціативний центр Толока» була створена 2017 року в місцевими активістами Покровська на Донеччині. Працюючи як волонтери у штабі допомоги переселенцям, в якийсь момент зрозуміли, що гуманітарна допомога — це радше швидкий порятунок, а не системні зміни, які можуть впроваджувати через проєктний підхід. Тож заснували громадську організацію й почали працювати над локальним розвитком громад.

На фото: керівниця ГО «Ініціативний центр Толока» Тетяна Моісеєва-Шиленко.  Фото Галини Колесник

Спочатку отримали  грант на відновлення місцевої бібліотеки в м. Родинське, що знаходиться поруч із Покровськом. За грантові кошти вдалося відремонтувати та обладнати приміщення, поповнити фонд літератури. Далі організували фестиваль «ДНК Покровська», на якому учасники вивчали етнографію місцевості: їжа, одяг, звичаї. Після об’єднання громад реалізовували проєкт «Аніматори громади», завдяки якому навчали активістів із сіл, що увійшли в Покровську громаду, діалоговим процесам, про реформи, а також механізми функціонування держави, аби вони були рівноправними партнерами в громаді та брали участь в процесах прийняття рішень. Окрім того, увійшли в мережу робочих груп з соціального згуртування та роботи в громадах. У її складі реалізовували проєкти, які спрямовані на соціальне згуртування та безпеку. Допомогли на базі покровської пожежної частини ДСНС створити кімнату психосоціальної підтримки для тих, хто постраждав від надзвичайних ситуацій.

«Після повномасштабного вторгнення РФ на територію України ми змушені були релокуватися. Однак продовжили співпрацю з ДСНС. Якось рятувальники звернулися з проханням допомогти із пральними машинками, оскільки вони цілодобово на роботі. Це була перша наша фандрейзингова кампанія. За кілька днів зібрали кошти і звернулися в магазин, де хотіли закупити, пояснивши ситуацію. Вони нам за ті ж кошти надали пральні машинки з функцією сушарки», — розповідає голова організації Тетяна Моісеєва-Шиленко. 

З цього моменту почалася співпраця організації з ДСНС Донецької області  на новому рівні. 

«У співпраці з Львівським оборонним кластером ми здійснили перше надання ліцензованих  

бронежилетів 4 класу захисту для ДСНС Донецької області. До цього вони не отримували бронежилети і, зі слів співробітників надзвичайників, в них був один бронежилет на десятеро людей. Усього вдалося дістати понад 370 одиниць бронежилетів,що в грошовому еквіваленті складає  понад 4 млн грн. 

Далі придбали позашляховик Mitsubishi Pajero для оперативної роботи піротехніків ДСНС України у Донецькій області. А також: рятувальні комплекти, ліхтарі-павербанки, газові примуси, професійні комплекти рятувальників Rescue Kit, потужні ліхтарі з функцією повербанк, газові примуси для приготування їжі, ноші для евакуації та розмінування, різні комплектуючі для оргтехніки та додаткове обладнання пожежних автомобілів, аптечки,  матраци, комплекти постільної білизни, рукавиці для безпечнішого розбирання завалів тощо. 

Також за допомоги міжнародних  організацій та підтримки волонтерів вдалося закупити д 22 булер’яни різного типу, два  причепи для перевезення промислових електрогенераторів та 30 комплектів протиуламкового захисту (шолом та бронежилет) для евакуації дітей засобами ДСНС України у Донецькій області».

На фото: ГО «Ініціативний центр Толока» створила в м. Трускавець Львівської області FabLab Truskavets на базі місцевої школи. Завдяки БО «СпівДія», лабораторія обладнана 15 ноутбуками. Фото з FB-сторінки ГО «Ініціативний центр Толока»

Через виклики повномасштабного вторгнення двоє представниць команди організації виїхали за кордон і припинили співпрацю з організацією. Переломним моментом, коли команда стала більшою, у складі з’явився юрист, стало визначення конкретних напрямів роботи і залучення коштів. 

Так, перебуваючи на заході України, частина команди організації волонтерила в місцевій лікарні, де ветерани війни з ампутаціями завершували свою реабілітацію. Вони побачили, що є велика кількість тих, хто самостійно шукає шляхи отримання протезування й відсутня чітка інформація щодо переліку необхідних документів. 

Під час обговорення ситуації з ментором, з яким працювали в межах проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», він наштовхнув на думку залучити юриста до вирішення цієї проблеми. Тож коли отримали фінансування в межах міні грантової підтримки Програми розвитку ООН в Україні, знайшли в команду юриста і почали працювати над створенням дорожньої карти для ветеранів.

На фото: під час надання правової консультації ветеранам з ампутацією. Фото з FB-сторінки ГО «Ініціативний центр Толока»

«Ми вже зробили дослідження. Залучений експерт провів 20 інтерв’ю з тими ветеранами, які вже пройшли протезування. Вони поділилися своїми історіями, які проблеми виникали, що можна покращити. Базуючись на цьому, буде розроблений чатбот та візуальна дорожня карта, яку надрукуємо і розповсюдимо по лікарнях». 

Завдяки цьому проєкту ми перевірили свої сили і зрозуміли, що правовий напрям не заважає іншій діяльності, а навпаки здатен підсилювати те, що робимо паралельно», — зазначає Тетяна Моісеєва-Шиленко. 

Аналітичний звіт про стан протезування військових

Для довідки

Ініціативу «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджує Мережа правового розвитку за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в у межах Програми з  відновлення та розбудови миру. 

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи