Як посилити спроможність громадян України в політичному процесі? Ключові тези публічної дискусії
У вівторок, 06 червня 2023 року, у прес-центрі інформаційного агентства «Укрінформ» відбулась публічна дискусія з нагоди старту проекту «Сильна демократія для України: Посилення спроможності ...
Додано:
PPDO
У вівторок, 06 червня 2023 року, у прес-центрі інформаційного агентства «Укрінформ» відбулась публічна дискусія з нагоди старту проекту «Сильна демократія для України: Посилення спроможності громадян в політичному процесі», що за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» впроваджується Офісом розвитку публічної політики та Центром соціально-економічних досліджень «CASE Україна», у партнерстві з Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича та Асоціацією платників податків України.
Спікерами заходу були:
Руслан РОХОВ, член правління Офісу розвитку публічної політики, керівник проекту «Сильна демократія для України: Посилення спроможності громадян в політичному процесі»
Борис МАЛИШЕВ, доктор юридичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, науковий консультант проекту;
Володимир ДУБРОВСЬКИЙ, старший економіст «CASE Україна», експерт з питань політичної та інституційної економіки, управління та корупції, аналітик проекту;
Олександр КОРНІЄНКО, перший заступник голови Верховної ради України;
Олександр СУШКО, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»;
Грігол КАТАМАДЗЕ, президент Асоціації платників податків України;
Вікторія СЮМАР, народний депутат України;
Олександр ДОНІЙ, громадський діяч, голова Центру досліджень політичних цінностей;
Сергій САВЕЛІЙ, старший спеціаліст з політичних і правових питань IFES Ukraine;
Максим КОСТЕЦЬКИЙ, представник ГО «Центр формування політики»;
Роман КОБЕЦЬ, кандидат філософських наук, експерт з аналізу державної та регіональної політики, директор Європейського інформаційно-дослідницького центру;
Максим АНДРУЩЕНКО, Кандидат політичних наук, відповідальний за науку в Київській школі державного управління імені Сергія Нижного.
Під час заходу було обговорено можливі зміни способів фінансування політичних партій, підвищення ефективності використання коштів платників податків на політичні процеси в Україні, а також те, як презентований проект «Сильна демократія для України: Посилення спроможності громадян в політичному процесі» може цьому посприяти.
Мета проекту: «Проаналізувати причини низької спроможності громадян України впливати на представлення своїх інтересів в процесі формування публічних політик та розробити рекомендації щодо зміни форми та змісту політичної участі громадян для створення оптимальних умов для сталого впливу громадян на політичний процес з метою реалізації свого інтересу».
В рамках проекту, окрім іншого, буде здійснено дослідження досвіду двох західних демократичних країн та їхні підходи до фінансування партій, зокрема, через особисті внески, бюджетне фінансування та змішані форми.
Приводимо вашій увазі короткий перебіг події у висловлюваннях її учасників:
Перед початком презентації проекту, член правління Офісу розвитку публічної політики та керівник проекту «Сильна демократія для України: Посилення спроможності громадян в політичному процесі», Руслан Рохов акцентував на його актуальності.
«Діючі правила гри політичного процесу в Україні, згідно визначення Нобелівського лауреата з економіки Дугласа Норта, підтримують систему з обмеженим доступом. Чинні форми та зміст політичної участі громадян в процесі формування публічної політики в Україні не дозволяють їм реалізовувати власні інтереси. Відтак формування політик та їх реалізація здійснюється не в інтересах широкого загалу, а в інтересах вузького кола осіб», – констатував він.
В умовах війни, коли народ України бореться за збереження власного суверенітету над своїм майбутнім, вкрай важливо – на думку Рохова – проаналізувати причини низької спроможності громадян відстоювати свої інтереси, задаючи державі бажаний для них вектор розвитку.
«Зрозумівши причини проблеми в громадянському суспільстві України розпочнеться дискурс про нові методи та інструменти політичної участі, які в умовах демократичного ладу мали б забезпечити сталі алгоритми дієвого впливу громадян на формування публічних політик в Україні», – наголосив він.
«Важливо щоб війна закінчилася не лише перемогою України над агресором, а й створенням належної інфраструктури впливу громадян на спосіб відновлення та розвитку країни. У війні з тоталітаризмом має перемогти демократія», – цими словами Руслан Рохов завершив аргументацію актуальності проекту.
Професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Борис Малишев зазначив, що долучився до команди проекту, бо давно знає про його ідею. «Ми почали обговорювати її з Русланом Роховим ще літом 2019 року. Якщо дослідити та правильно синтезувати кращі міжнародні практики і з адаптуванням покласти їх на українську нормативну базу, то можна суттєво підвищити спроможність громадян впливати на формування публічної політики в Україні. Як науковий консультант проекту, я буду фокусуватись на розробці за результатами дослідження якісної зеленої та білої книги. Використовуючи матеріали яких, народні депутати України та політики зможуть впроваджувати заходи з посилення впливу громадян на політичний процес», – сказав він.
Аналітик проекту, старший економіст «CASE Україна», експерт з питань політичної та інституційної економіки Володимир Дубровський звернув увагу учасників дискусії, що проект актуальний вже багато років. Ще до широкомасштабного вторгнення пан Дубровський багато разів обговорював з керівником проекту потребу системного рішення в процесі формування публічної політики, через зміну правил гри.
«Щоб на зміну «патрональній демократії» ми нарешті отримали «ліберальну демократію» з відкритим доступом, у якій розподіл суспільних благ був би у інтересах усіх членів суспільства, а не для обмеженого кола осіб, потрібно змінювати правила гри. Угорські науковці, які є авторами терміну «патрональна демократія», досліджуючи пострадянський устрій прийшли до висновку, що зрощення влади та бізнесу сформували «патронів», які діляться ресурсом за лояльність до них. Простою мовою «кришують» поділ суспільних благ. Цей проект – це спосіб зайти у вирішення проблеми роз‘єднання бізнесу і політики з іншого боку. Мені це цікаво. Тому я долучився до нього в ролі головного аналітика проекту».
Перший заступник голови Верховної ради України Олександр Корнієнко також долучився до обговорення теми дискусії з командою проекту та залученими експертами й дослідниками.
«Партія, яку я раніше очолював – за народовладдя. Сьогодні в ролі першого заступника голови Верховної ради України я продовжую зосереджувати увагу на вдосконаленні інструментів участі громадян в процесі ухвалення політики. Ідеї Руслана про зміну моделі фінансування політичного процесу мені давно відомі. Вони цікаві, але важливо мати підтвердження даними, що це буде мати бажаний ефект. Водночас не варто зовсім відкидати існуючу модель. Проект «Сильна демократія для України: підвищення спроможності громадян в політичному процесі» цікавий тим, що має на меті провести дослідження і презентувати рекомендації, які будуть опиратись на емпіричний досвід та факти. Саме тому я підтримав його. Більше навіть не як політик, а функціонер парламенту. Цікаво буде попрацювати з результатами досліджень» – зазначив Олександр Корнієнко.
Зі свого боку виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко пояснив причини, чого Фонд вирішив надати фінансову підтримку проекту «Сильна демократія для України: Посилення спроможності громадян в політичному процесі».
«Що таке жива демократія і як допомогти громадянам щоденно відчувати причетність до своєї держави і мати дієві канали комунікації, впливати на процеси, що становлять інтерес? Фонд «Відродження» підтримав ініціативу Офісу розвитку публічної політики та CASE Ukraine, бо вбачає добру перспективу у створенні нових механізмів залучення громадян. Велика війна створила безпрецедентну хвилю громадського активізму, сприяла подоланню дистанції між громадянами і державою, однак, щоб зробити цей активізм сталим і динамічним не лише в екстремальних умовах війни, потрібний зустрічний рух з боку держави, яка має живитися постійною включеністю активних громадян», – наголосив Олександр Сушко.
Останнім перед початком дискусії про те, наскільки проект може створити можливості для посилення спроможності громадян впливати на реалізацію своїх інтересів через політичний процес, слово взяв президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.
«Будь-якому процесу потрібен драйвер. Руслан Рохов такий драйвер. Коли він вперше розповів про ідею фінансування політичних партій напряму громадянами з податку на доходи фізичних осіб і можливість акумульовувати їх в Комітетах політичного впливу (Political action committees) для фінансування реалізації реформ я одразу загорівся ідеєю. Але скажу відверто, в мене були сумніви. Як і в багатьох людей. В здійсненності цього. Але після сьогоднішньої дискусії всі сумніви розвіялись. Я дуже радий, що ми як Асоціація платників податків України підтримали цей проект. Навіть скажу більше, УРБ також підтримує. Так, буде багато дискусій. Колеги хочуть бачити весь процес, щоб розуміти як буде реалізована ця ідея. Але я переконаний, що в процесі досліджень в рамках проекту «Сил на демократія для України» все це буде. Дуже хороший початок», – наголосив президент Асоціації платників податків України.
Першою дискусію про актуальність проекту почала Народна депутатка України Вікторія Сюмар, яка зазначила, що режим військового стану несе природні загрози для демократії та свободи слова. На її думку вкрай важливо змінити законодавче регулювання таким чином, щоб гарантувати вплив громадянського суспільства на політичний процес. Щоб після активної фази війни, на початку відновлення, відбулось те саме, що було після Революції Гідності, коли громадянське суспільство через Реанімаційний пакет Реформ задавало вектор та темп реформування країни.
Громадський діяч, голова Центру досліджень політичних цінностей Олександр Доній, у свою чергу, зазначив: «У війні проти фашистської росії Україна захищає свободу і демократію. Та якщо відчуття свободи історично притаманно українцям, то демократії ще доводиться вчитися. Ми маємо стати прогресивною демократичною нацією. Ідея Руслана про можливість фінансування партій з частки ПДФО могла б цьому посприяти».
«Поточна модель явно не працює. Її потрібно змінювати. Наша організація багато працює в цій тематиці. Ми маємо велику експертизу. Наразі можна говорити, що є більше запитань, ніж відповідей. Сподіваюсь їх стане більше в результаті реалізації цього проекту», – додав до дискусії старший спеціаліст з політичних і правових питань Міжнародної фундації виборчих систем IFES Ukraine Сергій Савелій.
«Мені сподобалось дві сказані сьогодні фрази. Перша пана Олександра Сушка. Про те, що українці почали відчувати, що це їхня держава. У друга — Руслана Рохова. Про те, що правильне потрібно зробити вигідним, тоді буде вигідно робити правильно. Якщо громадяни зрозуміють, що фінансувати політику вигідно, то вони почнуть це робити так само, як сьогодні донатять на закупівлі для армії», – підсумував дискусію представник Центру формування політики Максим Костецький.
Повний запис дискусії можна переглянути за посиланням: https://www.ukrinform.ua/
Презентацію проекту ви можете завантажити тут.
За докладною інформацією звертайтеся до комунікаційного координатора проекту Миколи Малухи: +380669225389, [email protected].
Дискусія організована Офісом розвитком публічної політики спільно з Центром соціально-економічних досліджень «CASE Україна», в межах презентації проекту «Спільна демократія для України», який фінансується Міжнародним фондом “Відродження”.