Як ми посилювали спроможності громад у трьох областях України

Протягом березня-вересня 2017 року громадська спілка "Мережа правового розвитку" працювала над проектом "Посилення спроможності місцевого самоврядування через моніторинг проблем у громадах та аналіз ...

Додано:
legal_dev_network

Збірник результатів моніторингу з рекомендаціями за проектом
Як ми посилювали спроможності громад у трьох областях України

Протягом березня-вересня 2017 року громадська спілка “Мережа правового розвитку” працювала над проектом “Посилення спроможності місцевого самоврядування через моніторинг проблем у громадах та аналіз ефективності місцевої бюджетної політики у Волинській, Харківській та Вінницькій областях» та спільно виконувала з Центром політико-правових реформ проект «Посилення спроможності організацій громадянського суспільства у регіонах України впливати на органи державної влади та місцевого самоврядування з метою прискорення реформ», який фінансується програмою МАТРА Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Чому виникла ідея проекту

У процесі децентралізації відбулася передача значних повноважень та бюджетних ресурсів від державних органів органам місцевого самоврядування, зокрема у сферах освіти та охорони здоров’я. Мають місце випадки, коли голови та органи місцевого самоврядування новоутворених об’єднаних громад не можуть впоратися з новими, значно більшими повноваженнями. Мають місце й успішні приклади управління об’єднаними територіальними громадами (ОТГ). Однак загальна практика показує, що чимало керівників новоутворених ОТГ не готові до такої великої кількості обов’язків, функцій та завдань у силу відсутності належного досвіду і знань.

Візулізація проблем і рішень громад на зустрічі експертної групи 19 липня 2017 року

Візулізація проблем і рішень громад на зустрічі експертної групи 19 липня 2017 року

Громадський моніторинг застосування норм бюджетного законодавства, практики бюджетного регулювання і бюджетного процесу, правового регулювання доходів і видатків, правового режиму цільових бюджетних фондів, розуміння механізму їх дії, питань бюджетних повноважень, бюджетного контролю, відповідальності за порушення бюджетного законодавства тощо стало гострою необхідністю для органів місцевого самоврядування та для мешканців територіальних громад.

Метою проекту було проведення дослідження процесів управління ресурсами громад в умовах децентралізації, ідентифікація проблем громад, розробка та поширення методології підвищення ефективності управління ресурсами громад та, зокрема, наповнення місцевих бюджетів ОТГ.

Цільова аудиторія проекту

  • Громадські активісти, неформальні лідери громади, лідери ініціативних груп громадян
  • Представники органів місцевого самоврядування
  • Мешканці територіальних громад

У складі проектної команди: Виконавчий директор Мережі Євген Полтенко, Керівник Східного регіону Мережі та адвокат Роман Лихачов, експерт із місцевого самоврядування Ігор Абрам`юк, голова НУО «Експертний центр з прав людини» Юрій Бєлоусов, голова ГО “Право” та експерт з моніторингу Віталій Дорох, експерт з громадського моніторингу та юристка Мережі Наталія Дуброва, проектний менеджер Мережі Оксана Вихівська та фінансовий менежер Мережі Наталія Рабчук.

Робоча зустріч експертної групи у рамках проекту. Зліва праворуч- Євген Полтенко, Роман Лихачов, Олена Матвійчук, Надія Климук, Юрій Бєлоусов.М. Київ, 19 липня 2017

Робоча зустріч експертної групи у рамках проекту. Зліва праворуч- Євген Полтенко, Роман Лихачов, Олена Матвійчук, Надія Климук, Юрій Бєлоусов.М. Київ, 19 липня 2017

Результати

У рамках проекту експертна група провела фокус-групи у трьох пілотних громадах (загальна чисельність населення 39 139 осіб), організувала збір даних та загальної інформації про громаду, моніторинг наявності місцевих програм та їх ефективності, локальних нормативних актів та процесів прийняття рішень ОМС.

В опитуваннях, інтерв’юваннях та роботі фокус-груп взяли участь 204 мешканців. Це дозволило ідентифікувати проблеми цих громад та сформувати паспорти громад. За результатами обробки та узагальнення зібраної інформації, аналізу проблем у громадах, виконання місцевих програм та оцінки їх соціальної результативності напрацьовано та опубліковано релевантні рекомендації з підвищення ефективності управління ресурсами громад.

Ці рекомендації презентовані у кожній пілотній громаді разом з анонсуванням подальших кроків з їх імплементації. Проведене картографування проблем громади, джерел надходжень та напрямів видатків дозволило в результаті визначити потенційні надходження бюджетів територіальних громад та створити можливості для запровадження чітких пріоритетів у сфері місцевих видатків, ініціювати зміни бюджетної політики та механізмів контролю за їх реалізацією.

Обкладинка видання по проекту "Посилення спроможності місцевого самоврядування через моніторинг проблем у громадах та аналіз ефективності місцевої бюджетної політики у Волинській, Харківській та Вінницькій областях. Результати моніторингу з рекомендаціями за проектом"

Обкладинка видання по проекту “Посилення спроможності місцевого самоврядування через моніторинг проблем у громадах та аналіз ефективності місцевої бюджетної політики у Волинській, Харківській та Вінницькій областях. Результати моніторингу з рекомендаціями за проектом”

Ці рекомендації презентовані у кожній пілотній громаді разом з анонсуванням подальших кроків з їх імплементації.

Проведене картографування проблем громади, джерел надходжень та напрямів видатків дозволило в результаті визначити потенційні надходження бюджетів територіальних громад та створити можливості для запровадження чітких пріоритетів у сфері місцевих видатків, ініціювати зміни бюджетної політики та механізмів контролю за їх реалізацією.

По закінченню проекту команда експертів видала збірник результатів моніторингу з рекомендаціями за проектом. Передивитися його ви можете у бібліотеці Мережі.

 


Тематика публікації:                          

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася нова система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи