Як мінімізувати корупційні ризики на державних підприємствах на прикладі Укроборонпрому: результати дослідження

Поточна модель управління державними підприємствами в Україні є неефективною. Саме тому ледь не щотижня з'являються нові випадки корупції, збитків та шахрайства.Для того, щоби змінити цю ситуацію ...

Додано:
StateWatch

Дослідження ТОП-15 корупційних ризиків
Як мінімізувати корупційні ризики на державних підприємствах на прикладі Укроборонпрому: результати дослідження

Поточна модель управління державними підприємствами в Україні є неефективною. Саме тому ледь не щотижня з’являються нові випадки корупції, збитків та шахрайства.

Для того, щоби змінити цю ситуацію фахівці Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), державного концерну «Укроборонпром» та експертної організації StateWatch презентували комплексний аналіз «ТОП-15 корупційних ризиків в управлінні підприємствами ДК «Укроборонпром» та шляхи їх подолання».

Дослідження охоплює широкий спектр питань про запровадження моделі корпоративного управління на підприємствах «Укроборонпрому», інвентаризацію нерухомості та земельних ресурсів державних підприємств оборонно-промислового комплексу (ОПК), а також про застосування онлайн-аукціонів для оренди надлишкового майна.   

Це перша частина дослідження корупції у сфері оборони, у якій фахівці виклали 15 корупційних ризиків в управлінні підприємствами ОПК на прикладі реальних кейсів.

«Запобігання корупційним ризикам для Концерну — це не просто рекомендації. Це запорука ефективної трансформації концерну в сучасну компанію в оборонному комплексі відповідно до засад Антикорупційної стратегії та  курсу, прийнятого Парламентом», — зазначив керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач.

Він додав, що всі виявлені корупційні ризики НАЗК розмістить у публічному доступі на Антикорупційному порталі для того, щоб їх могли детально вивчити представники інших державних і приватних організацій, а також журналісти та громадські активісти.  

«Дякуємо нашим партнерам за систематизацію корупційних ризиків для «Укроборонпрому». Результати цього дослідження Концерн уже застосовує на практиці. Адже ми стали першою державною компанією, яка на основі аналізу ризиків почала впроваджувати внутрішні політики прозорого управління майном та отримали позитивні результати», — прокоментував заступник генерального директора з безпеки ДК «Укроборонпром» Роман Забарчук.

Своєю чергою начальник управління активами та корпоративними правами ДК «Укроборонпром» Ольга Абрамова відзначила: «Маючи надлишкове майно площею в понад 1,2 млн кв м ми повинні забезпечити прозорі та зрозумілі алгоритми дій при передачі його в оренду чи відчуження. Майно, яке підприємством більше не використовується у виробництві, має приносити йому прибуток. А люди, які ухвалюють рішення щодо розпорядження цим непрофільним майном, повинні бути захищеними від будь-якого тиску та не мають боятися приймати відповідні рішення».

Головною перевагою цього дослідження є те, що його результати можуть бути враховані під час побудови ефективних систем управління корупційними ризиками й на інших державних підприємствах.

«На нашу думку ця аналітика може бути дороговказом і для інших великих національних компаній під час усунення корупційних ризиків. Зокрема «Укрзалізниці» чи «Укрнафтогазу». Тому що фактично законодавство, яким керується «Укроборонпром», притаманне й іншим великим національним компаніям», — підсумував голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський.

 

Дослідження було підготовлено фахівцями НАЗК з урахуванням коментарів державного концерну «Укроборонпром» та рекомендацій експертної організації StateWatch в рамках проекту за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

 

З результатами дослідження можна за посиланням.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів