Як громадські організації Словаччини долучаються до формування політичної агенди з питань цифровізації

У березні 2020 р. в Словаччині відбулися парламентські вибори. 6 партій увійшли до складу Народної ради. Для України та Словаччини надзвичайно актуальними є питання цифровізації. Експерти Асоціації ...

Додано:
Alexander Wolf

pexels-kaboompics-com-6335
Як громадські організації Словаччини долучаються до формування політичної агенди з питань цифровізації

У березні 2020 р. в Словаччині відбулися парламентські вибори. 6 партій увійшли до складу Народної ради. Для України та Словаччини надзвичайно актуальними є питання цифровізації. Експерти Асоціації паліативної  та хоспісної допомоги вивчають досвід неурядових організацій Словаччини, України у цьому контексті.  Ряд НУО в Україні працюють у сфері цифровізації: серед них – “Пацієнти України”, “100 % життя”  та інші. Словацький досвід підходів до питання розвитку цифровізації може стати певним дороговказом, прикладом для неурядових організацій і інших об’єднань громадян в Україні.

Такі словацькі НУО, як Фонди “Pontis”, “Orange”, “IT Асоціація Словаччини” та інші взяли активну участь у формуванні політичної агенди з питань цифровізації. Також долучались до підготовки політичних програм тих об’єднань громадян, які брали участь у парламентських виборах 2020 р.

До парламенту увійшли наступні партії: Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), Zmena Zdola, Smer, Kotlebovci, Sme Rodina,  SaS, Платформа Za ludi, коаліція Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia.

Майже кожна з партій у передвиборчій програмі пропонувала певні рішення у «цифровій» сфері. Деякі з них можуть бути “взяти на озброєння” українськими НУО.

Найбільше мандатів отримала партія Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO), Nova, Kresťanská únia (KÚ), Zmena Zdola.

Одним з головних пунктів програми партії OLANO є цифровізація охорони здоров’я (впровадження e-health). Також партія виступає за глибшу людино-орієнтованість платформи «Slovensko.digital» і впровадження стандартів закупівель послуг для компаній, які працюють у сфері інформаційно-комунікаційних технологій. Важливою частиною програми є впровадження стандартів закупівель державою IT-послуг. Партія декларує міжсекторну співпрацію в сфері IT. Метою партії буде налагодження інтенсивної співпраці з різними міністерствами та відомствами задля впровадження цифрового контенту, більшої присутності культурної спадщини в освітньому процесі. Окремо оговорюється співпраця в рамках Вишеградської четвірки, зокрема, в контексті цифрової співпраці.

Найбільше місця щодо цифровізації приділено в партії SaS. Партія планує розвивати є-навчання і саме цьому приділяється найбільша увага. Партія обіцяє створити менторську систему, яка заснована на принципах онлайн освіти та публічного портфоліо викладачів. Передбачається, що автори будуть подавати підручники у цифровій версії. Школи вирішуватимуть, якому формату підручників надавати пріоритет у своїй діяльності. Буде створено умови для функціонування цифрових сховищ (репозиторіїв) навчальних матеріалів. Викладачі матимуть можливість додавати до них власні матеріали. Розвиток м’яких навичок та компетентностей (таких як спілкування чи співпраця студентів), розвиток цифрових навичок також буде включено в освітні програми. Впровадження є-уряду на всіх рівнях, уніфікація та централізація – головні постулати партії. Важливе місце займає працевлаштування. Планується залучення відповідних організацій до аналізу проєктів електронного урядування на всіх рівнях управління з метою кращого використання цифрових послуг. Усі рішення або дозволи, які будуть потрібні (особливо для складних споруд), видані органами державного управління, повинні бути об’єднані в одну систему. Поступово всі дані щодо будівництва, земельного відводу і т.д. на всіх рівнях (місцевий, національний) будуть оцифровані, щоб зацікавлена ​​в будівництві людина могла безпосередньо отримувати відповідні документи. 

Sme Rodina пропонує інноваційне рішення: цифровий податок. Його будуть сплачувати великі світові компанії з онлайн-реклами, а саме за використання Інтернету при постачанні або рітейлів, а також від продажу даних клієнтів зі Словаччини. Цифровий податок сплачуватимуть лише великі транснаціональні корпорації зі світовим річним оборотом понад 750 мільйонів євро. Ставка податку складе 5%. Цей захід вплине, наприклад, на Google, Facebook, Airbnb, Uber, Alibaba, Booking.com тощо. Очікуваний дохід до державного бюджету – близько 100 мільйонів євро на рік.

Партія також розглядає питання розвитку є-урядування. Пропонується розвиток загальнонаціональної платформи i-Slovensko, яка вже діє за підтримки партії. Подальша мета – не лише цифровізація, але й впровадження процесів автоматизації у Словаччині. Інтегруючи щонайменше 20 цифрових служб, необхідних для повсякденного життя та організовуючи дані, на думку партії, громадяни матимуть можливість спілкуватися з державою як особисто, так і в електронній формі. Кожному громадянину, який має право на будь-які внески чи субсидії, не доведеться подавати складні заяви. Цифрова просвіта – одна з гарантій успішного впровадження платформи. Необхідно впроваджувати цю тему вже в процесі навчання дітей. Тому треба розвивати уроки інформатики та громадянських дисциплін у початкових школах, які навчатимуть і готуватимуть молоде покоління до захисту своїх особистих даних, у контексті роботи Інтернету та взаємодії з соціальними мережами, а також необхідно навчати методам перевірки достовірності інформації. Таким чином, буде підвищена базова цифрова грамотність населення. Це будуть також профілактичні заходи щодо захисту від кіберзлочинності. Необхідно зосередити увагу на сучасних та регулярних програмах навчання працівників державної та державної адміністрації, які працюють із конфіденційними даними громадян. Партія підтримає роботу цифрових ЗMI, включаючи соціальні мережі. Будуть запроваджені нові рамки для функціонування цифрових медіа та просування за допомогою інструментів соціальних мереж. Мета – забезпечити більшу прозорість роботи та зменшити можливості розповсюдження фейків. Повноваження органів контролю будуть поширені й на цифрові ЗМІ.

Платформа Za Ludi також виступає за те, щоб громадянин мав у єдиному місці доступ до всієї потрібної інформації. На думку політичної сили, для цього треба запровадити цифровий взаємозв’язок усіх реєстрів. Партія, посилаючись на приклад Естонії, пропонує негайно розпочинати процес централізації управління, стандартизації, інтеграції державних ІТ-систем та оцифрування державного управління шляхом створення центрального органу влади (наприклад, Державного акціонерного товариства або Державного агентства з електронних послуг). Буде також підтримуватися цифрова політика ЄС, яка захищає приватність громадян та посилює конкурентоспроможність європейських стейкхолдерів шляхом інтеграції цифрових ринків. Культурна конфедерація – одне з найважливіших питань забезпечення захисту та доступності культурної спадщини, її систематичної оцифровки та інформатизації культурної інфраструктури,

Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko – партія, яка стоїть на принципах політичного католицизму, не згадує прямо питання цифровізації, проте зазначає, що в країні має тривати науковий і технічний поступ.

Таким чином, низка партій, які увійшли до парламенту Словаччини, пропонують інноваційні рішення щодо цифровізації країни, які також можуть бути використані як певні ідеї для політичних сил в Україні.

Олександр Вольф, голова правління Асоціації паліативної та хоспісної допомоги, асистент кафедри паліативної та хоспісної медицини НУОЗ імені П.Л.Шупика


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Як медичному закладу напряму залучити мільйон доларів на власний проєкт через підтримку іноземних донорів?

Результати опитування “Користування інформаційними джерелами в громадах Херсонської області”

Для проєктів відновлення потрібна публічна пріоритезація

Безбар'єрність, соціальне підприємництво та громадський активізм: ключ до відновлення громади

Асоціація сприяння самоорганізації населення розпочинає проєкт з покращення правових умов для органів самоорганізації населення в Україні

У Черкасах презентували книгу «Жити попри все. Розповіді жінок про війну, 2014 та 2022»