Як допомогти підлітку обрати свій кар’єрний шлях? Історія проєкту “Creative Labs”

У житті кожного є момент, коли необхідно прийняти для себе важливе рішення - обрати справу до душі. Вибір професії, яка відповідає інтересам, нахилам та характеристикам молодої людини - завдання не з ...

Додано:
Rostyslav Semka

Creative Labs
Як допомогти підлітку обрати свій кар’єрний шлях? Історія проєкту “Creative Labs”

У житті кожного є момент, коли необхідно прийняти для себе важливе рішення – обрати справу до душі. Вибір професії, яка відповідає інтересам, нахилам та характеристикам молодої людини – завдання не з простих. 

Після 24 лютого ця задача стала надскладною. Стрес через війну, переїзд на нове місце, дискомфорт і невизначеність, розлука з кимось із членів сім’ї, нова школа, відсутність друзів. Перед дітьми постають щоденні виклики, які стосуються адаптації до нових умов життя. Як у такій ситуації адаптуватися, думати про майбутнє, навчатися, обрати професію, навчальний заклад? Як оцінити свої сильні сторони, переваги, задатки? Як почати знову мріяти та ставити цілі? Для багатьох дорослих  це питання наразі актуальне, а для підлітків є ще й надважливим. 

Нещодавно в Києві завершився проєкт “Creative Labs”, який допоміг 30 підліткам з поміж ВПО обрати свою майбутню професію. Під час проєкту було сформовано цікаві та корисні поради, щодо вибору кар’єрного шляху підлітком, які було зібрано у цій статті. 

Нині мета профорієнтації частково змінила вектор. Основною ціллю є  не просто вибір професії, а допомога підліткам відчути свою залученість, знайти однодумців, побачити важливість продовжувати навчання, знову ставити цілі, пізнати себе краще, поринути у світ професій та прокачати свої скіли, подивитись на власне хобі під іншим кутом, адже будь-яке захоплення може стати професією. Так само й професія може бути захопливою. І якщо ти вмієш робити красиві речі, шити, смачно готувати, стригти, робити масаж або уколи, вирощувати квіти або піклуватися про домашніх тварин, ремонтувати побутову техніку, писати комп’ютерні програми, грати в шахи, ходити в туристичні походи, займатися східними єдиноборствами, танцювати або вивчати історію міста, то ти не тільки маєш можливість повноцінно відпочивати, спілкуватися з різними людьми й бути цікавим співрозмовником, а також стати професіоналом.

Захоплення може посприяти діловим знайомствам, стати джерелом додаткового доходу або  поворотним пунктом для вибору нової професії. Звичайно, ідеальним варіантом для кожного є випадок, коли твоя професія є водночас твоїм хобі. У такому разі ти отримаєш від своєї професії максимум задоволення, ходитимеш на роботу з бажанням та ентузіазмом. Якщо це не так, то така ситуація спонукає шукати можливості реалізації своїх інтересів.

За статистикою, 10-12 років свого життя людина проводить на роботі. Цифра немаленька, хоча для людини, яка любить свою професію і з задоволенням працює, вона зовсім не лякає. Інша справа, якщо робота не подобається. А таких людей, згідно з опитуваннями в журналах і на телебаченні, на жаль, набагато більше.

Creative Labs

Як же не помилитися?

Пізнавати себе, вчитися, йти за своїми інтересами, брати участь у різноманітних заходах та проєктах, прокачувати свої хард- та софт-скіли. 

Якщо ти маєш 3-5 професій, що подобаються, і не можеш визначитись, дізнайся більше про них, їхні переваги й недоліки, обов’язки, місце роботи. Проаналізуй, наскільки твої інтереси, вміння та навички співвідносні з вибором.  Визнач одну професію для старту, адже з кожним роком люди змінюють рід діяльності, вчаться чомусь новому. І це дає можливість не обмежувати себе, а бути затребуваним спеціалістом із безліччю компетенцій.

Якщо ти не можеш обрати жодної професії, відштовхуйся від того, що тобі точно не подобається. Знайди перелік професійних сфер та вибери, які стовідсотково не для тебе. І тоді список звузиться, а отже, окреслить можливі варіанти.  Проаналізуй, що тобі цікаво робити, читати, дивитися, про що хочеш дискутувати. І саме це може допомогти обрати вектор. 

Всі матеріали розроблені в межах проєкту можна знайти за посиланням

“Немає нічого за межами тебе, що коли-небудь дозволить тобі стати кращим, сильнішим, швидшим або розумнішим.  Усе знаходиться всередині. Усе існує там. Вір у себе! Віра у свої сили завжди сприяє успіху!” – каже профорієнтолог проєкту, Оксана Сіленко.

"Creative Labs"- проєкт з профорієнтаціі для творчих підлітків з поміж ВПО, що відбувся у м. Київ.

“Creative Labs”- проєкт з профорієнтаціі для творчих підлітків з поміж ВПО, що відбувся у м. Київ.

Проєкт “Creative Labs” здійснюється ГО “Місце Натхнення” в межах проєкту “Формула стійкості” Інституту лідерства та управління УКУ за фінансової підтримки ЮНІСЕФ та Уряду Кореї.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"