Виклики та кроки відновлення Шевченківської громади

Саме це обговорили  учасники стартової зустрічі піврічного проєкту «Громадянська платформа для відбудови на краще Шевченківської  громади», яка відбулась 04 березня 2024 р. у приміщенні сільради. ...

Додано:
frgn

70
Виклики та кроки відновлення Шевченківської громади

Саме це обговорили  учасники стартової зустрічі піврічного проєкту «Громадянська платформа для відбудови на краще Шевченківської  громади», яка відбулась 04 березня 2024 р. у приміщенні сільради.

Учасниками зустрічі були члени робочої група виконкому Шевченківської  сільської ради з питань розроблення комплексної програми відновлення, експерти ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» (ФРММ) та активісти  ГО «Зеленогайські ініціативи» та представники місцевої громадськості.

Сформована робоча група проєкту за участю присутніх представників громадськості та згаданої робочої групи виконавчого комітету сільської ради.

Виклики.

Наслідки безпосередніх бойових дій, окупації більшості сіл громади (з 26 лютого по 11 листопада 2022 р),  та інших подій повномасштабної війни росії проти України майже зруйнували економічну та соціальну базу Шевченківської  сільської громади (далі ТГ). Громада налічує 21 населений пункт, і кожен з них через війну з росією зазнав суттєвих пошкоджень.

Протягом листопада 2022 – січня 2024 років спільними зусиллями команди сільського голови, благодійних фондів, державних програм, зокрема е-відновлення та проєктів міжнародної технічної допомоги вдалось запустити “Стадію – 0” відновлення.

Її змістом є надання матеріалів та послуг  для відновлення критичної інфраструктури, комунальних закладів освіти і культури; пошкоджених домогосподарств, розмінування фермерських  угідь; модульних будинків; психологічної, продовольчої, матеріальної допомоги жителям сіл; грантової та технічної допомоги фермерським та малим домогосподарствам.

З бюджету громади 2023 на це було виділено 40 000 000 грн. За ці кошти поступово відновлюються постраждалі території.

Згадану значну гуманітарну та матеріальну допомогу надали та надають: “Rotary Club Deinze разом із Rotary Club Mykolaiv та Гуманітарний штаб “Центру підтримки бізнесу та економічного розвитку”; БФ “Карітас Миколаїв”; ГО “Десяте квітня”; ACTED; Save the children,  Нідерландська ГО ODU, приватні благодійники з Данії, Швеції та інш.  Докладніше.

 Про  окупацію, бойові дії та  “стадію 0” у  https://korabelov.info/2023/11/419509/richnytsia-zvilnennia-shevchenkivska-hromada-vidnovliuietsia-pislia-rosijskoi-okupatsii/

З серпня  2023  року одночасно зі згаданою “стадією 0” відбувається “Стадія -1” – планування процесів відновлення місцевого самоврядування. Команда голови приступила до:

- Модернізації місцевої стратегії. Це відбувається за підтримки Мережи правового розвитку (Legal Development Network) (далі — МПР, LDN). https://gurt.org.ua/news/informator/94194/ .

- Формування Програми комплексного відновлення території Шевченківської сільської ТГ. На виконання постанови КМУ№1159 від 14.10. 2022р прийняте рішення виконкому сільської ради №161 від 28.08.2022  про її розробку.

- Формування Плану відновлення Шевченківської сільської ТГ. На виконання постанови КМУ№731 від 18.07. 2023р готується рішення виконкому щодо його розробки

- Формування місцевої полісі соціальної  згуртованості та стійкості. На виконання постанови КМУ№1025 від 10.11. 2023р  Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції забезпечення національної системи стійкості до 2025 року https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1025-2023-%D1%80#Text готуюся місцеві рішення. Загалом, на березень  2024 р вже модернізована місцева стратегія, Комплексна програма, План відновлення та інші місцеві рішення з планування відновлення мають містити інноваційну систему роботи з ризиками стійкості; пакет проєктів як раннього відновлення, так місцевого розвитку, економічного зростання.

Для врахування інтересів і прав жителів як центру, так і усіх шести старостинських округів дуже важливо налагодити діалог та взаємодію “громада – влада” при формуванні та прийнятті згаданого пакету рішень сільською радою та ії виконкомом.

Найближчі кроки

Так прокоментував плани проєкту його керівник, директор ФРММ Михайло Золотухін:

До липня 2024 року буде сформовано діалоговий майданчик, як осередок реальної участі жителів та модель порозуміння між стейкхолдерами з центру і периферії при формуванні та прийнятті рішень щодо пріоритетів громади в сфері раннього відновлення та запуску місцевої полісі соціальної згуртованості і стійкості.

На основі висновків кабінетних досліджень, глибинних інтерв’ю/фокус-груп та ідеатону у центрі та усіх старостинських округах буде виявлено:

1) Місцеві практики, виклики та шляхи формування місцевої полісі соціальної  згуртованості та стійкості, а також “точки зростання” у Шевченківської ТГ;

2) Можливості застосування діалогової платформи та механізмів демократії участі (консультації, громадські ради, е-петиції та інш) для підвищення ефективності відповідних процедур прийняття рішень та щодо раннього відновлення громади в період воєнного стану.

Результатом навчань, координації та коуч супроводу ініціатив діалогових груп з центру та старостинських округів будуть відповідні кейси “громада – влада”:

З одного боку, щодо запровадження полісі згуртованості та стійкості.

З іншого, проєктів місцевого розвитку у Плані відновлення Шевченківської ТГ, змінах у Стратегії з Планом її реалізації та інших місцевих документів соціально економічного та бюджетного планування.

Участь громади в процесі відновлення має вирішальне значення. Вона стимулює активну участь місцевих жителів та дозволяє їм бути не просто спостерігачами, але й активними учасниками прийняття рішень та реалізації проектів.

Залучення громадськості сприяє розширенню перспектив, ідей та внеску, що є критичним для розробки ефективних програм відновлення.

Подальша діяльність Платформ буде відіграти важливу роль у формуванні шляху до успішного відновлення громад та розвитку їх потенціалу».

Це будуть простори, де громадськість матиме можливість висловити свої ідеї, впливати на прийняття рішень та співпрацювати з органами місцевого самоврядування.

Такий підхід зміцнює відповідальність та впевненість у прийнятих рішеннях, а також сприяє згуртованості та формуванні єдиного спільного майбутнього для всіх жителів громади.

Прес-служба ГО “Фонд розвитку міста Миколаєва”

Нарада відбулась в рамках проєкту Громадянська платформа для відбудови на краще Шеченківської  громади, що реалізує ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва»  відповідно до грантової угоди № 013- GA-13  між Фондом “Партнерство за сильну Україну (Кімонікс) та Громадською організацією “Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину “Єднання”.

Партнерами проєкту є: Шевченківська сільська рада, ГО «Зеленогайські ініціативи» (Шевченківська сільська ТГ), Національна платформа стійкості та згуртованості та Український незалежний центр політичних досліджень (м. Київ).


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Курс з Петриківського розпису - навчання, розвиток, самовдосконалення

Теми, які турбують громади України: підсумки проєкту «Як справи?»

Наслідки каховської трагедії: що говорять екологи

Навчання з проєктного менеджменту та основ бюджетного процесу в сільських громадах Херсонщини

Подкасти про адвокацію простими словами

Інкубатор демократичних ініціатив долучився до міжнародного науково-педагогічного стажування