Відновне правосуддя: цінний урок на все життя

Відновне правосуддя допомогло 15-річній мешканці Донецької області не отримати «клеймо» злочинниці та дало цінний урок – кожна дія, навіть неусвідомлена, несе за собою тягар відповідальності. ...

ВД-09
Відновне правосуддя: цінний урок на все життя

Відновне правосуддя допомогло 15-річній мешканці Донецької області не отримати «клеймо» злочинниці та дало цінний урок – кожна дія, навіть неусвідомлена, несе за собою тягар відповідальності. Донеччина – один з шести регіонів, де у 2019 році розпочався пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Цього року проєкт поширений на всю Україну.

Світлана живе з бабусею у прифронтовому містечку на Донеччині. З батьками дівчинка майже не спілкується – мати постійно працює, а з батьком зовсім не підтримує зв’язок. Увесь свій вільний час Світлана проводить із друзями, які старші за  неї. З ними вона відчуває себе дорослішою та захищеною.

«Одна з найпоширеніших форм самоствердження у підлітків є наслідування дорослим. Вони, зазвичай, шукають авторитета серед друзів старшого віку. Батькам та родичам у цьому віці вони довіряють менше. Наслідування може проявлятись по-різному: як в позитивному, так і в негативному сенсі. Наприклад, через перейняття шкідливих звичок або особливостей поведінки свого «авторитету», – пояснює психолог ГО «Проліска», який бере участь у пілотному проєкті з відновного правосуддя.

Одного дня Світлана гуляла вуличками міста у компанії своїх старших подруг. Одна з дівчат запропонувала зайти до її знайомого, який живе неподалеку. Однак господаря вдома не виявилось. Подруга сказала, що знайомий залишив для неї деякі речі, які вона хоче їх забрати. Світлана з іншою дівчиною залишилась чекати.

Подруга повернулась з  музичним обладнанням та електроінструментом та попросила дівчат допомоги нести важкі сумки. Світлана навіть не здогадувалась, що  стала  співучасницею злочину, адже довіряла старшим подругам.

Через деякий час до дівчини завітала поліція. Світлана щиро здивувалася, адже не розуміла, що вона скоїла.

З’ясувалось, що вона стала співучасницею кримінального правопорушення – крадіжки чужого майна групою осіб. Такий злочин карається арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Оскільки раніше дівчина до кримінальної відповідальності не притягалась, вона отримала шанс виправити помилку за допомогою пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи). Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин. Третя – визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

Під час медіації Світлана помирилася з потерпілим, сторони порозумілись. Оскільки викрадене майно було повернуто, домовились, що дівчина  пофарбує ворота в якості «компенсації» за заподіяну моральну шкоду потерпілому.

А ще Світлана відвідувала психолога. На зустрічах з ним вона навчилася усвідомлювати наслідки своїх дій, розбиратись в людях, приймати рідних такими, як вони є.

Історія Світлани закінчилась добре:  дівчина успішно пройшла програму та була звільнена від кримінальної відповідальності.

У Донецькій області на початок вересня укладено 26 медіаційних угод між неповнолітніми та потерпілими про застосування програми відновлення.

«За результатами розгляду справ, судами винесено 23 ухвали про  звільнення учасників пілотного проєкту від кримінальної відповідальності на підставі статті 48 Кримінального кодексу України. Це означає, що 23 дитини «не випали» з соціуму та  повернулись до звичного життя», – розповів директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Запорізькій та Донецькій областях Павло Наливайко.


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку