Відбувся тижневий тренінг для військових психологів з інтенсивної групової терапії: «Ти не сам. Підтримка поруч»

З 13 по 18 травня 2024, у Велятино (Закарпатська область) відбувся тренінг інтенсивної групової терапії: «Ти не сам. Підтримка поруч» для військових психологів.Організація тренінгу здійснювалась ГО ...

МАКЕТ ІГТ
Відбувся тижневий тренінг для військових психологів з інтенсивної групової терапії: «Ти не сам. Підтримка поруч»

З 13 по 18 травня 2024, у Велятино (Закарпатська область) відбувся тренінг інтенсивної групової терапії: «Ти не сам. Підтримка поруч» для військових психологів.

Організація тренінгу здійснювалась ГО «Спільноти Самодопомоги» (Community Self-Help) за фінансової підтримки української діаспорської організації - ГО “Друзі Червонограда” (Friends of Chervonohrad) та в партнерстві з Військовим інститутом Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ВІКНУ) та ГО”Ротарі клуб “Київ Пектораль”

В рамках підписаного меморандуму між Військовим інститутом Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ВІКНУ) та ГО “Спільноти Самодопомоги” була підготовлена тренінгова програма для військових психологів. Тренінгова програма з “Інтенсивної групової терапії” забезпечує необхідну підготовку для вирішення  проблем ментального здоровʼя, таких як:  депресія, тривога, посттравматичний стресовий розлад та інші емоційні стани, які виникли внаслідок війни.

“Інтенсивна групова терапія фокусується на подоланні травми, віднайденні надії та любові, щоб рухатися вперед, - коли я почув ці слова від тренерів, зрозумів – українським психологам потрібна саме така програма, щоб бути ефективними в ситуації дистресу – каже голова правління ГО “Спільноти Самодопомоги” Віталій Харечко. – І хоча підготовка та організація тренінгу потребувала значних зусиль як нашої організації, так і партнерів, та сьогодні можна з упевненістю сказати – військові психологи відновили свій ресурс, здобули нові знання та навички і долучились до кращих світових психотерапевтичних практик”.

WhatsApp Image 2024-05-17 at 22.08.47

Тренери програми: Олена Авраменко – ліворуч та Марія Мартиненко – друга праворуч. Партнер програми від ГО”Ротарі клуб “Київ Пектораль” – Інна Тесленко – праворуч та учасниця програми – Тетяна – друга ліворуч.

Американські фахівці українського походження Марія Мартиненко та Олена Авраменко провели тренінговий курс підвищення кваліфікації військовим психологам, які безпосередньо надають психологічну підтримку військовослужбовцям. 

Формат тренінгу поєднав в собі три підходи: 

  • лекційне професійне навчання: психофізіологія травми, trauma treatment, розвиток внутрішніх ресурсів, mindfulness, арт-майстерні.
  • участь в якості пацієнта та фасилітатора інтенсивної групової терапії
  • групова супервізія, робота з кейсами. можливість учасникам групи провести супервізію для своїх колег та презентувати кейс (випадок).

WhatsApp Image 2024-05-17 at 21.17.06 (2)

“Ця програма передбачає надання українським практикуючим спеціалістам у сфері психічного здоров’я ефективних навичок та методів, щоб вони могли мати власні ефективні стратегії подолання стресу і надаючи допомогу іншим, почували себе стабільно” – говорить тренерка проекту  Олена Авраменко PhD, LPC – тридцять років професійного досвіду роботи в галузі психології в США

Керівниця департаменту забезпечення якості психологічної допомоги та психосоціальних послуг (ПЗПСП) ГО “Спільноти Самодопомоги” Марта Пивоваренко підкреслила: “Програма інтенсивної групової терапії передбачає комплексні заходи, що можуть включати: скринінг тяжкості симптомів; розгляд питання про медичну допомогу, якщо фізичні симптоми включають розлади сну та харчування; максимальне використання невербальних засобів: футболки-розмальовки, маски, нейрографіка, музика, танці, рух, візуальні дошки та приготування їжі”.

Інтенсивна групова терапія забезпечує необхідну підготовку для вирішення  проблем ментального здоровʼя, таких як:  депресія, тривога, посттравматичний стресовий розлад та інші емоційні стани, які виникли внаслідок війни. Ця модель надання психологічної допомоги може бути використана для військовослужбовців, ветеранів війни, їх родин, осіб які втратили своїх близьких внаслідок війни, дітей, волонтерів, жінок та чоловіків, які були жертвами сексуального, фізичного та емоційного насильства. Динаміка групи була дуже позитивна, відчувалось, що ці знання дуже потрібні, учасники були надзвичайно активні, задавали практичні запитання, максимально уточнювали деталі, щоб відразу застосовувати набутий досвід на практиці” – ділиться своїми враженнями тренерка програми Марія Мартиненко. 

WhatsApp Image 2024-05-17 at 21.58.39 (1)

Зустріч з американським пілотом і інструктором польотів Робертом Хедоу “Як впоратися зі стресом у критичній ситуації” – це ніби майстер-клас застосування отриманих теоретичних знань – каже учасниця тренінгу.

Багато слів подяки прозвучало на адресу “Друзів Червонограда”, яким вдалося провести кампанію по збору коштів і профінансувати тренінгову програму. Як слушно зауважила одна з учасниць тренінгу: “Нам хотілось би побільше таких Друзів Червонограду, бо в Україні збори на озброєння чи протезування ще ефективні, а збори на психологічну допомогу практично неможливо здійснити. Психологічне збереження так само важливе, як і фізичне. І психологічна травма так само болить, як і фізична. Добре, що наші американські друзі це розуміють!”

WhatsApp Image 2024-05-17 at 21.33.53 WhatsApp Image 2024-05-17 at 22.01.40

Ефективно навчатись військовим психологам допомагало  добре організоване дозвілля. Екскурсія включала відвідини старовинних дерев’яних церков, фабрики/музею фетрових виробів, буйволиної ферми, селища Іза («столиці лозоплетіння»), сироварні Бараново з екскурсією по виробництву і музею та з можливістю за бажання дегустувати сири.

WhatsApp Image 2024-05-17 at 21.58.40

На завершення, хочеться відтворити атмосферу тренінгу постом однієї з учасниць: “По відчуттям я їду від родини, з рідного дому, і це боляче,  я намагаюся користуватися знаннями, які отримала, дивлюся, де цей біль в тілі, він в області серця. І ніяк  не вписується в усвідомлення те,  що усіх вас я не знала ще тиждень тому. Здається, я знала вас усе життя, просто давно не бачилися, це якесь дивне відчуття спорідненості душ. Відтепер ви моя велика родина, і якщо я можу бути корисною, в будь-який час пишіть мені, зроблю все можливо і навіть більше. Бережіть себе, у нас попереду святкування нашої Перемоги при свічках (Роберт знає, як це влаштувати). Обіймаю серцем.”

 

Для довідки:

Тренінгова програма інтенсивної групової терапії (ІГТ)  в Україні була створена на запит Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ВІКНУ, Київ), для розуміння нових методів та покращення надання психологічної допомоги  у Збройних силах України. Американські фахівці українського походження Марія Мартиненко та Олена Авраменко проведуть тренінговий курс підвищення кваліфікації військовим психологам, які безпосередньо надають психологічну підтримку військовослужбовцям.

На основі післявоєнного досвіду в США були розроблені і апробовані методи подолання проблем ментального здоров’я для громадян, які постраждали від війни. Психотерапевти, психологи та консультанти стикаються з тими травмуючими факторами, як і всі люди, але повинні бути в змозі забезпечити підтримку для інших також. Перед тим, як надавати допомогу іншим, для  спеціалістів перш за все, важливо почувати себе добре.  Ця програма передбачає надання українським практикуючим спеціалістам у сфері психічного здоров’я ефективних навичок та методів, щоб вони могли мати власні ефективні стратегії подолання стресу і надаючи допомогу іншим, почувати себе стабільно.

Інтенсивна групова терапія забезпечує необхідну підготовку для вирішення  проблем ментального здоровʼя, таких як:  депресія, тривога, посттравматичний стресовий розлад та інші емоційні стани, які виникли внаслідок війни. Ця модель надання психологічної допомоги може бути використана для військовослужбовців, ветеранів війни, їх родин, осіб які втратили своїх близьких внаслідок війни, дітей, волонтерів, жінок та чоловіків, які були жертвами сексуального, фізичного та емоційного насильства. 

Програма Інтенсивної групової терапії також включає:

  • Скринінг тяжкості симптомів;
  • Розгляд питання про медичну допомогу, якщо фізичні симптоми включають розлади сну та харчування;
  • Максимальне використання невербальних засобів: футболки-розмальовки, маски, нейрографія, музика, танці, рух, візуальні дошки та приготування їжі

Про тренерів: 

Марія Мартиненко LPC ліцензований професійний психотерапевт в Нюджерсі (США). Здобула ступінь магістра психології у Харківському університеті. Початок карʼєри вона розпочала з фасилітації програм для навчання психологів. Вона тричі здобула грант Європейського університету та Фонду Джорджа Сороса за проекти з розвитку шкільної психології та опубліковану книгу про вирішення конфліктів. Після переїзду до США Мартиненко отримала ліцензію професійного консультанта. Вона здобула свої знання та навички у  психотерапії шляхом  проходження навчання в Академії прикладного психоаналізу протягом 8 років (Лівінгстон, штат Нью-Джерсі).  Протягом останніх 20 років вона працює в Центрі відновної психіатрії (Hackensack, NJ), забезпечуючи індивідуальну та сімейну терапію, постійну жіночу групу, а також інтенсивну амбулаторну групову терапію (IOP).  Марія Мартиненко має успішну приватну практику зі спеціалізацією у лікуванні тривоги, депресії та травм.

З 2014 року Марія Мартиненко працює з ГО «Девелопмент Фаундейшн», проводить семінари на теми психофізіології тривоги та депресії, консультування з першої психологічної допомоги, стратегій домашніх візитів для волонтерів, психологів та вчителів, які працювали з внутрішньо переміщеними особами.  З лютого 2022 року співпрацює з ГО «Спільноти Самодопомоги» у Львові, Україні, забезпечуючи медичне забезпечення лікарень, продуктів харчування та матеріалів особистої гігієни через «Друзів Червонограда». 

Олена Авраменко, PhD, LPC. Олена Авраменко здобула освіту та ступінь в Україні та отримала ліцензію професійного консультанта після переїзду до США. Має понад тридцять років професійного досвіду роботи в галузі психології – проводить дослідження, викладає, навчає магістрів і аспірантів, надає психотерапевтичні послуги, включаючи оцінювання та лікування.

Останні 20 років Олена працює в Єврейській сімейній службі Колорадо психотерапевтом і супервізором.

Вона розробляє навчальний план та проводить семінари з психофізіології травми, травматерапії.  У своїй психотерапевтичній практиці Авраменко підкреслює співпрацю клієнта, центрований підхід до терапії, що інтегрує істинність підходів (включаючи EMDR) для полегшення змін.

З 2014 року Олена працює з ГО «Девелопмент Фаундейшн», проводить семінари на теми психофізіології травми, лікування гострого стресового розладу та ПТСР для волонтерів, психологів та Національної гвардії. У травні 2022 року Олена за підтримки ГО «Спільноти Самодопомоги» вирушила в Україну як волонтер, надаючи психологічні послуги внутрішньо переміщеним особам та волонтерам, які працювали в притулках.

 

Завдяки фінансовій підтримці української діаспорської організації ГО “Друзі Червонограду” дана тренінгова програма відбулась 13-18 травня 2024 року у сонячному, Закарпатті Для військових психологів покривалися витрати на проживання, харчування та навчання.  Програма забезпечила підвищення стійкості військових психологів ЗСУ та розширення їх компетенцій у наданні психологічної підтримки військовослужбовцям 

Діяльність ГО “Спільноти Самодопомоги” здійснюється за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що фінансується USAID.


Тематика публікації:           

Останні публікації цього розділу:

Настільна гра «Women IN: Leadership and Business»: жіноче лідерство та командна робота

Свіже тижневе в Просторовій Біржі Праці: вакансії в Києві, регіонах та віддалено

Експерти ГО "Інститут громадянського суспільства" провели менторські сесії щодо створення індустріальних парків та залучення інвестицій

Оголошено результати відбору молодіжних центрів у межах проєкту #МолодьТуТ

Освітяни Саратської громади на Одещині завершили комплексне навчання з домедичної підготовки

У Недобоївській громаді Чернівецької області відкрили громадську кухню за підтримки Програми USAID DOBRE