В Україні тривають моніторинги діяльності юридичних клінік

Юридична клініка – це структурний підрозділ вищого навчального закладу, де студенти набувають практичних навичок. Юридичні клініки на сьогодні є одним із найкращих механізмів надання ...

Додано:
Sheilat Afolabi

фото 2
В Україні тривають моніторинги діяльності юридичних клінік

Юридична клініка – це структурний підрозділ вищого навчального закладу, де студенти набувають практичних навичок. Юридичні клініки на сьогодні є одним із найкращих механізмів надання студентам-правникам практично-орієнтованих знань та напрацювання ними професійних навичок, адже там вони   під керівництвом викладача-куратора не тільки надають безкоштовну правову допомогу жителям громади, а й проводять низку різноманітних правопросвітницьких заходів. 

Моніторинг юридичної клініки у м.Хмельницький

Моніторинг юридичної клініки у м.Хмельницький

Організацією, яка є представницьким органом мережі юридичних клінік та об’єднує понад 60 таких клінік, є Асоціація юридичних клінік України (далі – Асоціація). Діяльність юридичних клінік та їх внесок у підготовку майбутніх студентів розуміють і профільні міністерства, і організації-провайдери правової допомоги, а також правнича спільнота України в цілому. Для того, щоб юридичний клінічний рух трансформувався у сталу мережу, необхідно, аби  кожен учасник цього руху діяв за єдиними правилами. Для розуміння реального стану діяльності юридичних клінік, для аналізу процесу імплементації Стандартів діяльності юридичних клінік на практиці та вдосконалення їх роботи, Асоціація юридичних клінік та Українська фундація правової допомоги ініціювали проведення моніторингів діяльності юридичних клінік в Україні.

Моніторинги діяльності юридичних клінік розпочались у квітні 2018 року. Результати моніторингів мають рекомендаційний характер для керівництва вищого навчального заходу, де діє юридична клініка і для самої клініки. Крім того, моніторинги відбуваються виключно за бажанням керівництва самих юридичних клінік. Моніторинги юридичних клінік здійснюються Асоціацією юридичних клінік України у партнерстві з Українською фундацією правової допомоги за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

У березні відбувся конкурс з відбору учасників моніторингових груп, які здійснюватимуть моніторинги згідно розроблених раніше інструментів та затверджених Стандартів діяльності юридичних клінік. За підсумками конкурсу було відібрано моніторів, серед яких – представники Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності, а також Координаційного центру з надання правової допомоги Мін’юсту,  представники юридичної клінічної спільноти та громадських організацій-провайдерів правової допомоги. Такий склад моніторингових груп був обраний не випадково: представники юридичної клінічної спільноти мають досвід роботи та керування юридичними клініками, а представники партнерських організацій мають великий досвід розбудови мереж та підвищення спроможності організацій-провайдерів правової допомоги, і цей досвід дозволяє отримати погляд «збоку» щодо діяльності юридичних клінік. Усі вони на початку березня під час навчального моніторингу, який відбувся у юридичній клініці «Астрея» Київського університету ім. Б. Грінченка, відпрацювали навички проведення моніторингів згідно розроблених інструментів, і у квітні почали здійснювати моніторингові візити до юридичних клінік, які висловили бажання його пройти.

Моніторинги юридичних клінік відбуваються три дні.  Під час перших двох днів моніторингу моніторингова група зустрічається з керівництвом навчального закладу, опрацьовує документи юридичної клініки, спілкується з персоналом клініки.  Опціонально відбувається демонстрація прийому клієнтів та правопросвітницьких заходів. На третій день під час публічного заходу презентуються результати моніторингу та інфографіка.

За результатами моніторингів керівництво вищих навчальних закладів, де діють юридичні клініки, та куратори цих клінік отримують рекомендації щодо покращення їх діяльності з організаційного та методичного напрямків (зокрема, щодо організації роботи клініки, надання студентами безоплатної правової допомоги клієнтам, а також проведення правопросвітницьких заходів).

Перші цьогорічні моніторинги уже пройшли юридичні клініки Хмельницького університету управління та права, Донецького державного університету управління, Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара, Національного університету «Острозька академія» та Національного університету державної фіскальної служби України. Усі ці юридичні клініки показали гарні результати діяльності та отримали дружні поради щодо подальшого розвитку.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Проблеми та виклики громад північного прикордоння: на Волині відбувся обмін досвідом

На робочому засіданні Ради ВПО (Берислав) вирішили провести нове анкетування

План відновлення та розвитку Новобілоуської громади: візія, стратегічні цілі і завдання відновлення

100 тисяч життів на рік: як тютюнова епідемія загрожує демографічному розвитку України

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Києві

«STOPманіпулятор» — сказали студенти з Вінниці під час дводенного тренінгу