В Україні простежується тенденція до погіршення ситуації з правами людини – правозахисники

В Україні простежується тривожна тенденція до погіршення ситуації з правами людини. Про це сигналізують події останнього року та законодавчі ініціативи, що виносилися на розгляд Верховної Ради під ...

право
В Україні простежується тенденція до погіршення ситуації з правами людини – правозахисники

В Україні простежується тривожна тенденція до погіршення ситуації з правами людини. Про це сигналізують події останнього року та законодавчі ініціативи, що виносилися на розгляд Верховної Ради під час останньої сесії. Про це заявили правозахисники Центру громадянських свобод, Amnesty International, Української Гельсінської спілки з прав людини та Фундації «Відкритий Діалог» під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Йдеться про голосування за зміну процедуру обрання омбудсмена на відкриту, що створює великі ризики. Цю норму включили у закон про Конституційний суд України, до якого інститут омбудсмена не має ніякого відношення, нагадала Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод.
Аркадій Бущенко, виконавчий директор УГСПЛ, звернув увагу на законопроект №6688 «Щодо забезпечення інформаційної безпеки», у якому з’являється поняття «технологічний тероризм» із розмитим визначенням, що створює загрози для упередженого застосування закону.

Правозахисники також звернули увагу на випадки ухвалення найважливіших державних рішень без консультації із громадськістю, зокрема, законопроекту про деокупацію Донбасу, використання воєнізованих формувань МВС для охорони громадського порядку; окремі порушення свободи мирних зібрань, ексцеси у роботі правоохоронців; кампанії дискредитації активістів, які протидіють корупції серед представників влади, і реформаторів, які намагалися ламати систему; пропозиції нових, надмірно жорстких вимог до звітування громадських організацій. Останні, зокрема, передбачають звітування навіть за ФОПів, які надають послуги громадським організаціям, і виключення з реєстру неприбуткових організацій за порушення строків звітності. «Ми вважаємо, що ці законопроекти спрямовані на ускладнення, а у деяких випадках – унеможливлення роботи організацій… Це дуже нагадує російські підходи до неурядових організацій, багато з яких визнано “іноземними агентами”. У нас ще не дійшло до цього, але законопроекти, які пропонувалися, є кроком до цього», – наголосив Аркадій Брущенко.

«Зрозуміло, що під час війни, навіть неоголошеної, права людини, які не є абсолютними, можуть обмежуватися, але пропорційно. Усі ці обмеження мають вести до мети, яка публічно проголошується, коли цієї мети неможливо досягти іншими способами. А те, що ми спостерігаємо у різних сферах прийняття державних рішень, свідчить про непропорційне обмеження прав, – підкресила Олександра Матвійчук. – З огляду на прив’язку до боротьби з РФ, принаймні частина суспільства підтримує ці непропорційні обмеження. Складається парадоксальна ситуація: якщо цю тенденцію не зупинити, українські громадяни добровільно віддадуть права і свободи, за які боролися і проливали кров під час Євромайдану. Наше завдання як країни, яка здійснює демократичні реформи – виграти війну, але не перетворюватися для цього на авторитарну Росію».

Оксана Покальчук, виконавча директорка Amnesty International в Україні, звернула увагу на зростання впливу церкви на державу, попри те, що за Конституцією влада відокремлена від церкви. «Що ми бачимо зараз – це дуже агресивний, активний і безапеляційний наступ усіх релігійних конфесій на рішення, які приймаються у Верховній Раді», – заявила вона. Під впливом Ради Церков блокується ратифікація Стамбульської конвенції, яка є частиною євроінтеграційних зобов’язань України. Нещодавно подали законопроект-пропозицію відкривати сесію парламенту молитвою «Отче наш». Це також законопроект про заборону абортів. Хоча з березня про нього не згадують у ЗМІ, він досі зареєстрований на сайті Верховної Ради. «Ми «мавпуємо» практики тоталітарних країн – Туреччини, Росії… Це наступ на наші права», – підкреслила Оксана Покальчук.

Людмила Козловська, президент Фундації «Відкритий Діалог», зауважила, що ці тенденції помітили і західні партнери, що може мати відповідні наслідки для іміджу і підтримки України. «Такі речі ніхто не буде толерувати, і перший «дзвіночок» вже пролунав у ПАРЄ. Нас також запросили презентувати наш звіт в ООН і Європарламенті. Наше завдання – чітко підтримати людей, які борються за зміни в Україні. І це дуже чіткий сигнал для сьогоднішньої влади», – підкреслила вона.

Джерело: УКМЦ.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE