В Тернополі розглядали шляхи покращення якості надання правової допомоги переселенцям та волонтерам

20 вересня в Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці пройшов тренінг для адвокатів, правників, юристів системи безоплатної правової допомоги, внутрішньо переміщених осіб, волонтерів ...

1
В Тернополі розглядали шляхи покращення якості надання правової допомоги переселенцям та волонтерам
20 вересня в Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці пройшов тренінг для адвокатів, правників, юристів системи безоплатної правової допомоги, внутрішньо переміщених осіб, волонтерів та громадських активістів на тему «Правова підтримка переселенцям, волонтерським ініціативам та місцевим організаціям громадянського суспільства у Тернопільській області».
 
Захід відбувся з метою вдосконалення вмінь надавачів правової допомоги надавати якісну правову підтримку переселенцям, волонтерським ініціативам та місцевим організаціям громадянського суспільства, забезпечення реалізації прав внутрішньо переміщених осіб на отримання безоплатної правової допомоги та посилення взаємодії між організаціями, які мають спільну мету з розв’язання правових питань зазначеної категорії населення.
 
Заступник директора Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА Олег Воронка розповів щодо особливостей захисту прав внутрішньо переміщених осіб в регіоні.
«Станом на 19.09.2023 року в Тернопільській області перебувають 75 244 внутрішньо переміщені особи. З метою налагодження комунікацій між волонтерськими, благодійними, громадськими організаціями та державними інстанціями 3 лютого 2023 року при ОВА створено раду з питань ВПО та затверджено положення про раду. До складу ради входить 29 осіб. Також ради з питань ВПО створено в 3 районних військових адміністраціях та в 18 територіальних громадах області», – розповів Олег Степанович. 

Ternopil_200923_1

Крім того, він ознайомив присутніх на заході із комплексною програмою з підтримки ВПО в Тернопільській області.
Інформацію щодо особливостей та проблем надання безоплатної правової допомоги у воєнний час, зокрема, підтримки волонтерів та громадських організацій, надала Оксана Павлюк, юрист сектору «Тернопільське бюро правової допомоги Тернопільського відділу надання безоплатної правової допомоги Південно-Західного управління надання безоплатної правової допомоги».
«Єдиний номер контактного центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 в умовах воєнного стану є найоперативнішим і найдоступнішим способом отримання правової інформації. За цим номером ви можете отримати консультації та роз’яснення з правових питань, додаткові відомості про надання безоплатної правової допомоги тощо. Зараз наш центр проходить процес реорганізації. Відповідно до наказу № 1733/5 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області перейменовано у Західний регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, до якого приєднано 6 регіональних та 23 місцевих центри», – повідомила представниця Південно-Західного управління надання БПД.

Ternopil_200923_3

Додатково повідомляємо!
 
Надання правничих послуг гарантується Законом України «Про безоплатну правничу допомогу» та повністю фінансується за кошти Державного бюджету України.
 
Також повідомляємо!
 
У Пункті доступу громадян до офіційної інформації, який діє в Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці, працює консультативний пункт Тернопільського місцевого центру з надання правової допомоги. Юристи безплатно надають первинну та, в окремих випадках, вторинну правову консультативну допомогу. Користувачі Тернопільської ОУНБ зможуть безоплатно скористатися послугами юристів кожної другої середи місяця з 10.00 до 13.00 год.
Ternopil_200923_2
Тренінг складався з теоретичної та практичної частин. Учасники заходу могли відразу поставити питання спікеру та присутнім юристам. Питання стосувалися діяльності волонтерських організацій (можливість надання волонтерами пільгового проїзду в громадському транспорті Тернополя), ситуацій пов’язаних із захистом прав ВПО (алгоритм підтвердження трудового стажу у разі відсутності документів, які залишилися на окупованих територіях), або виникнення спірної заборгованості із сплати комунальних послуг в одній з військових адміністрацій з Луганської області.
«На заході ми розглядали такі питання як: потрібність створення достатніх умов для консультування волонтерів, діяльність індивідуальних волонтерів (фізичних осіб-благодійників), співпраця з закордонними благодійниками, організації діяльності волонтерів та роз’яснення правового статусу волонтера загалом», – розповів тренер заходу, юрист Юрій Феленко.

Ternopil_200923_9

«В Тернополі у нас працює юридична приймальня при підтримці Ukrainian Coalition for Legal Aid, до якої щомісяця для отримання юридичних консультацій звертаються 50-52 особи. Більшість з них, це ВПО. Частина правових питань поступає від волонтерів та громадських активістів. Раз у 2 місяці ми проводимо додаткові групові інформаційні зустрічі саме з волонтерами. Ціллю таких зустрічей є висвітлення законодавчих змін, які періодично відбуваються у сфері захисту прав ВПО та впровадження волонтерської діяльності», – додатково пояснив юрист про можливості отримання правової допомоги в Тернополі.

Під час заходу були 2 практичних заняття. Одна команда обговорила шляхи налагодження комунікацій між державним та недержавним сектором, інша – наявні проблеми у громадських організацій, які займаються волонтерською діяльністю, та механізми покращення такої діяльності.

Значну увагу було приділено юридичним аспектам волонтерської діяльності на прикладі одного волонтерського хабу «ХАБ-НовеЖиття». Зокрема, розглядалося питання оренди приміщення.

Ternopil_200923_12
«Ми працюємо в місті вже більше як рік. За цей час ми надали гуманітарну, психологічну, юридичну та іншу допомогу понад 5 тис. переселенцям та представникам інших вразливим категорій населення. Нещодавно нас попросили виїхати з приміщення, яке нам надавали безоплатно. Ми зараз ведемо перемовини з нашими орендодавцями й паралельно шукаємо нове приміщення. Можемо порадити іншим громадським організаціям, що краще оформлювати відповідні офіційні документи, навіть якщо ви орендуєте приміщення на безоплатній основі», – розповіла Ольга Феленко, керівниця вищезгаданого хабу.

Ternopil_200923_4Ternopil_200923_10

Ternopil_200923_6
 Також були запропоновані наступні зміни, які, необхідні на законодавчому рівні для покращення діяльності волонтерів в Україні:
• запровадження соціальних гарантій для волонтерів та розширення правових повноважень волонтера (згідно посвідчення Волонтера);
• спрощення механізму реєстрації в Реєстрі волонтерів;
• популяризація волонтерства в Україні;
• підвищення рівня співпраці волонтерів з органами влади;
• як найшвидше відшкодування майнових втрат ВПО з окупованих територій.
Ternopil_200923_5
 «Волонтери традиційно мають велику підтримку суспільства та авторитет, який значно підвищився за останні півтора року. Зараз дуже популярні дві течі: підвищення регуляції та навпаки, дерегуляція волонтерської діяльності. Прибічники регуляції – це часто представники органів державної влади. Більшість волонтерів, на мій погляд, є прихильниками руху дерегуляції. На місцевому рівні можна проводити просвітницьку діяльність, надавати та отримувати правову допомогу і формувати пропозиції щодо покращення ефективності впровадження волонтерства. Ми дуже раді, що на нашому заході зібралися представники державних та недержавних структур, юристи з-поміж ВПО. Тільки спільними зусиллями ми зможемо дуже швидко реагувати на зміни в законодавстві та покращувати якість надання правової допомоги переселенцям та волонтерам», – зазначив в кінці заходу Максим Данильченко, голова ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії
Ternopil_200923_8
Захід відбувся в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізовує Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Як і навіщо молоді впливати на справи громади: поради та інструменти експертів проєкту «Активна молодь – сильна громада»

Під’їзд, якого не стало. Як у Запоріжжі відновлюється будинок на Соборному

Як чернігівська броварня відновлює виробництво — історія з циклу Суспільного «ТутРемБуд»

Про садівництво під постійними обстрілами — історія з циклу Суспільного «ТутРемБуд»

Представлено результати проєкту «Розробка рекомендацій щодо формування ефективних місцевих політик через вимірювання згуртованості громад»

“Ветерани справляться з будь-якими завданнями. Наш досвід і є нашою перевагою”, – ветеранка Світлана Келип