Швеція фінансує проєкт у сфері централізованого теплопостачання з відновлюваних джерел енергії у Полтаві
Проєкт, що фінансується грантом від Швеції у розмірі до 1 мільйона євро, реалізується під управлінням НЕФКО в рамках Шведсько-української програми підтримки централізованого теплопостачання ...
Додано:
Noblet Media
- Проєкт, що фінансується грантом від Швеції у розмірі до 1 мільйона євро, реалізується під управлінням НЕФКО в рамках Шведсько-української програми підтримки централізованого теплопостачання (SUDH).
- Впровадження сонячної енергії та геотермального опалення підвищить енергетичну незалежність, зменшить залежність від викопного палива та забезпечить стабільне опалення критичної муніципальної інфраструктури Полтави.
- Очікується, що проєкт принесе щорічну економію енергії, водночас покращуючи ефективність, комфорт і якість повітря для цільової групи літніх людей та слугуючи моделлю для відтворення в інших українських містах.
У місті Полтава в центрально-східному регіоні України невдовзі розпочнеться проєкт у сфері централізованого теплопостачання для підвищення енергетичної стійкості та екологічності, що фінансується за рахунок гранту від Швеції в розмірі до 1 мільйона євро та реалізується під управлінням НЕФКО. Виступаючи продовженням Шведсько-української програми підтримки централізованого теплопостачання (SUDH), яка розпочалася у 2019 році, проєкт передбачає впровадження відновлюваних джерел енергії в систему централізованого теплопостачання Полтави, щоб зменшити залежність від викопного палива та підвищити надійність системи.
«Полтаватеплоенерго», муніципальне теплопостачальне підприємство та бенефіціар проєкту, контролюватиме його реалізацію. Як основний теплопостачальник Полтави, «Полтаватеплоенерго» експлуатує 90 котелень загальною потужністю 1000 МВт, які обслуговують значну частину населення міста. Проєкт допоможе забезпечити надійне та екологічно чисте опалення критичної муніципальної інфраструктури, у тому числі Геріатричного пансіонату ветеранів війни та праці, а також сприятиме покращенню послуг теплопостачання для близько 130 тис. мешканців.
Двома основними складовими проєкту є встановлення сонячної енергетичної установки з акумуляторними батареями й сонячних колекторів та геотермальних теплових насосів в окремій котельні. Завдяки цим модернізаційним заходам підвищиться стійкість системи централізованого теплопостачання Полтави, буде забезпечено безперебійний розподіл тепла між 94 котельнями та мінімізовано вплив відключень електроенергії. Очікувана щорічна економія енергії покращить якість і гарантує надійність теплопостачання, а також забезпечить кращу якість повітря в приміщеннях, комфорт і користь для здоров’я літніх мешканців.
Полтава, адміністративний центр, що охоплює чотири райони та 19 територіальних громад, також прийняла близько 200 000 внутрішньо переміщених осіб із сусідньої Харківської області після російського вторгнення в Україну у 2022 році. Централізоване теплопостачання залишається основним джерелом тепла для близько 65% жителів Полтави, створюючи нагальну потребу в стійкій енергетичній інфраструктурі.
«Швеція пишається тим, що підтримує НЕФКО у забезпеченні екологічного централізованого теплопостачання в Полтаві. Цей проєкт відображає наше прагнення допомогти громадам центрального регіону України створити надійні енергетичні системи, які позитивно впливатимуть на довкілля, водночас задовольняючи потреби мешканців», – прокоментував Йохан Віллерт, старший програмний менеджер Шведського агентства з міжнародної співпраці та розвитку (SIDA).
«Цей проєкт – практичний крок до модернізованої, узгодженої з ЄС системи централізованого теплопостачання в Полтаві в умовах війни, що показує приклад іншим містам України. Він також сприяє стійкому, орієнтованому на споживача підходу, який зміцнює стійкість і стимулює розвиток зеленого теплопостачання», – розповів Ронні Нілссон, старший радник НЕФКО і менеджер програми SUDH.
«Підприємство “Полтаватеплоенерго” має значний досвід співпраці з НЕФКО й у минулому успішно та швидко впровадило важливі інвестиційні проєкти. Новітня ініціатива спирається на попередні успіхи, інтегруючи економічні та енергоефективні рішення, як-от сонячна енергетика та геотермальне опалення, щоб забезпечити стабільне теплопостачання Полтави», – поділився Олексій Капустинський, радник з інвестицій НЕФКО.
«Команда “Полтаватеплоенерго” добре підготувалася до цього проекту, який ретельно планувався протягом останніх двох років у тісній співпраці з НЕФКО, щоб відповідати довгостроковим енергетичним цілям Полтави. Завдяки зміцненню міської системи централізованого теплопостачання ця ініціатива значно покращить добробут найбільш вразливих мешканців громади, забезпечуючи їх стабільним опаленням, особливо в зимові місяці», – прокоментував Олег Мізік, в.о. генерального директора «Полтаватеплоенерго».
Навесні 2022 року, одразу після повномасштабного вторгнення, НЕФКО представила дослідження на тему виробництва енергії з відходів у Полтаві, підготовка якого була профінансована за підтримки Фінсько-українського трастового фонду. Цей проєкт використовує здобутки попередньої співпраці, зокрема проєкту DemoUkrainaDH 2015 року, який продемонстрував сучасний підхід до централізованого теплопостачання, покращення енергоефективності та зменшення викидів CO₂.